Sezon wakacyjny w Krynicy-Zdrój słabszy
Małopolska przyciąga turystów jak magnes, a Krynica-Zdrój już od jakiegoś czasu jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków. W 2022 roku zgodnie z danymi Małopolskiej Organizacji Turystycznej, na liście najczęściej wybieranych miejscowości turystycznych w Małopolsce znalazły się: Kraków, tuż za nim na podium była właśnie Krynica-Zdrój, a dopiero później Zakopane. Jaki jest tego powód? To głównie konkurencyjne ceny względem Zakopanego oraz mnóstwo atrakcji dla całych rodzin.
Duże zainteresowanie uzdrowiskiem zauważa Daniel Lisak, prezes Krynickiej Organizacji Turystycznej, ale dodaje, że choć turystów jest bardzo dużo, to jednak rekordy z 2021 i 2022 roku będzie trudno pobić. Wtedy też duże znaczenie miała realizacja bonów turystycznych.
- Ten sezon wakacyjny był zaledwie dobry. Bardzo dobrze było u nas w trakcie igrzyska, ten czas przyniósł branży turystycznej duży przychód. Jeśli chodzi o lipiec to obłożenie było słabe, na poziomie 60 procent. Rezerwacje wróciły na dobre pod koniec lipca. Sierpień nadrobił straty dobrą pogodą. Natomiast jeśli spojrzeć na to przez pryzmat ostatnich lat to było zdecydowanie słabiej - mówi "Gazecie Krakowskiej" Daniel Lisak, szef Krynickiej Organizacji Turystycznej.
Sezon letni trwa nadal. Czy będzie zadowalający to się jeszcze okaże. Turyści swoje przyjazdy do górskiego kurortu uzależniają od pogody i podejmują decyzję o rezerwacjach w ostatniej chwili. Wpływ na długość pobyty mają także ceny, które poszły w górę.
- Skróciły się długości pobytów. Już nie dominują tygodniowe rezerwacje, a takie na trzy noclegi. Krótszy pobyt kosztuje tyle co tygodniowy w ubiegłym roku. Tutaj widać, że turyści bardzo mocno zwracają uwagę jak wydają pieniądze - dodaje Lisak.
Z uwagi na to, że atrakcje turystyczne w Krynicy-Zdroju, a także ich ciągle rosnąca liczba sprawia, że Krynica staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla całych rodzin. Krynica-Zdrój nie jest już tylko kojarzona z miejscem wypoczynku dla osób starszych. W najbliższym czasie mają powstać nowe atrakcje na Górze Parkowej jak wieża widokowa czy ogrody, które planuje spółka PKL. Na zboczach samorząd buduje m.in. wodny plac zabawa i kawiarnię, a na osiedlu Czarny Potok prywatny inwestor chce otworzyć aquapark.