W roku obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika ukazała się książka pisarki, reżyserki i scenarzystki Izabeli Szylko pt. „Poszukiwacze siódmej księgi”. To powieść przygodowo-sensacyjna, w której ważną rolę odgrywa tajemnica związana z wielkim astronomem i jego najważniejszym dziełem – „De revolutionibus”.
Akcja „Poszukiwaczy” dzieje się w Krakowie, Wieliczce oraz na Warmii i Mazurach, m.in. w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Fromborku i Braniewie. Londyński prawnik polskiego pochodzenia Jerzy Adams przyjeżdża do Krakowa na pogrzeb babki. W samolocie nawiązuje znajomość z Alicją, astrofizyczką zajmującą się także badaniem historii astronomii.
Alicja prowadzi poszukiwania zaginionej księgi rękopisu „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika. Otóż wielki astronom oddał do druku tylko sześć z siedmiu ksiąg swojego dzieła. Część ostatnia została ukryta i nigdy się nie ukazała.
Dlaczego? Zaszyfrowaną tajemnicę Kopernik powierzył siedmiu zaufanym osobom, które miały ją ustnie przekazywać kolejnym pokoleniom. Alicja wskazówki te otrzymała w liście od ojca, a ten dostał je od swojego ojca…
Zaintrygowany tą opowieścią Jerzy przyłącza się do poszukiwań. Decyzja ta sprawi, że jego uporządkowane życie zamieni się w ryzykowną przygodę toczącą się w różnych częściach Polski.
- Ta książka to spełnienie moich dziecięcych marzeń. Jest trochę połączeniem przygód Pana Samochodzika i powieści Dana Browna. Gdy w dzieciństwie mnie pytano, kim chciałabym zostać, zawsze odpowiadałam: Panem Samochodzikiem. Ponieważ nie udało mi się nim zostać w prawdziwym życiu, to wcieliłam się w niego na kartach powieści. Główna bohaterka, Alicja, jest takim właśnie naukowcem-detektywem prowadzącym historyczne śledztwo – mówi Izabela Szylko.
Przygotowując się do napisania „Poszukiwaczy…” autorka przeprowadziła trwającą rok dokumentację historyczną, poznając realia XV w., stan ówczesnej nauki, życie codzienne, a przede wszystkim działalność Mikołaja Kopernika.
– Bardzo zależało mi, żeby książka była wiarygodna historyczne. Wszystkie zawarte w niej wiadomości są prawdziwe, choć interpretacja części z nich jest moja. Inna sprawa, że tak na dobrą sprawę o Koperniku niewiele wiemy. O jego studiach w Krakowie wiadomo tylko kiedy się odbyły. Nie wiemy natomiast, co studiował, gdzie studiował, gdzie mieszkał – podkreśla autorka.
Zagadka, którą wymyśliła, wbrew pozorom jest bardzo prawdopodobna. „De revolutionibus” początkowo składało się z siedmiu ksiąg, natomiast w druku ukazało się tylko sześć. To dla Izabeli Szylko stało się impulsem do stworzenia fabularnej intrygi swojej książki.
Autorka wraz z „Dziennikiem Polski” zaprasza czytelników do udziału w grze terenowej zatytułowanej „Wakacje z Kopernikiem – zostań poszukiwaczem siódmej księgi”. Będzie w niej można zdobyć egzemplarze jej powieści.
Zadanie polegać będzie na poszukiwaniu ukrytych w różnych miejscach Krakowa egzemplarzy „Poszukiwaczy…”. Kluczem do ich odnalezienia będzie rozwiązanie zagadek związanych z Kopernikiem zamieszczanych codziennie na łamach naszej gazety. Szczegóły już wkrótce.
Izabela Szylko jest pisarką, reżyserką, scenarzystką i dziennikarką. Studiowała reżyserię w Londynie i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała m.in. w miesięczniku „Kino” i telewizyjnym „Ekspresie Reporterów”. Jest m.in. autorką powieści „Madonna z hiacyntem”, „Szpilki za milion”, „Łyżeczka” i „Dama z blizną” oraz reżyserką i scenarzystką filmu „Niezawodny system”, w którym wystąpili m.in. Alina Janowska, Wojciech Siemion i Piotr Fronczewski.
„Poszukiwacze siódmej księgi” otrzymali nagrodę jury w plebiscycie „Najlepsza książka na lato” portalu granice.pl w kategorii „Kryminał, sensacja”.
