https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To ostatni moment, by odwiedzić wystawę o kobietach, które zmieniały Kraków

Anna Piątkowska
To ostatni moment, by zobaczyć wystawę o kobietach, które zmieniały Kraków
To ostatni moment, by zobaczyć wystawę o kobietach, które zmieniały Kraków fot. AP
Choć Kraków nazywany jest miastem królów, tworzyły go nie tylko koronowane głowy. Znanym i bezimiennym kobietom , które budowały prestiż i znaczenie miasta poświęcona jest wystawa "Siłaczki", którą jeszcze do 16 marca można zobaczyć w Kamienicy Hipolitów.

Nawojka – legendarna pierwsza studentka uniwersytetu, pierwsze „magister fermacyji” – rodzone siostry i zakonnice Filipina i Konstancja Studzińskie, okrzyknięta czarownicą i spalona na stosie na Małym Rynku Katarzyna Weiglowa, takie sławy jak aktorki Helena Modrzejewska i Antonina Hoffmann czy ikona polskiej sztuki XX wieku Zofia Stryjeńska, emancypantki Maria Dulębianka i Kazimiera Bujwidowa to bohaterki wystawy poświęconej kobietom Krakowa.

Ważnym postacią jest tu także królowa przedwojennego tenisa – Jadwiga Jędrzejowska, której styl gry powalał przeciwniczki oraz ilustratorska przedwojennego „Vogue” i „Harper̒s Bazaar”- Alicja Halicka, nie zabrakło też współczesnych ikon, m.in. Kory Jackowskiej.

Swoje miejsce znajdą tu także postaci XIX-wiecznych bizneswoman, służących i robotnic, dzięki którym rozwijał się Kraków.

Tę niezwykła wystawę przywołującą nazwiska, twarze i dorobek wielu dziś zapomnianych - lub nieznanych nawet z imienia czy nazwiska kobiet, których praca czy twórczość budowały miasto.

O kobietach Krakowa opowiadają zachowane portrety, przedmioty ilustrujące życie codzienne kobiet oraz dzieła sztuki, które ilustrują pewne zjawiska społeczne, które przyczyniły się do tego, że Polski na przełomie XIX i XX wieku zaczęły walczyć o siebie, a w 1918 roku uzyskały gwarancję praw wyborczych. Na wystawę złożyły się m.in. pamiątki sztuki dawnej, a także prace współczesnych artystek, m.in.: Bettiny Bereś, Beaty Stankiewicz, Marty Frej. O siłaczkach opowiedzą także archiwalne fotografie oraz wyobrażenia kobiet, których wizerunek nie jest znany stworzone przez Iwonę Siwek-Front.

Ostatnim dniom wystawy towarzyszyć będzie program specjalnych wydarzeń. 13 marca, o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie w Kamienicy Hipolitów, w czasie którego Michał Hankus, kurator wystawy "Siłaczki" w Muzeum Krakowa i Alicja Zioło, aktywistka i autorka książki "Krakowianki. Twarze polskiej herstorii" porozmawiają o zawiłościach dotyczących działalności herstoryczek i herstoryków.

14 marca, o godz. 16.30 po wystawie oprowadzi jej kurator Michał Hankus. Zaś sobotnie spotkanie (godz. 14.30) poświęcone zostanie dawnemu systemowi edukacji kobiet w zakresie sztuk pięknych.

"Podczas spotkania podzielimy się tym, które myśli i postawy bohaterek wystawy najbardziej z nami rezonują. Przyjrzymy się także naszym osobistym siłaczkom – kobietom, które na różne sposoby wpłynęły na nasze życie. Poszukamy sposobów, by dostrzegać ich siłę i umiejętnie opowiadać ich historie – zarówno te wielkie, jak i te prywatne, rodzinne, bliskie" - zapowiadają niedzielne spotkanie (godz. 16.00) organizatorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska