https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjne koncerty górniczej orkiestry w parku w centrum Wieliczki. Soboty z najlepszą muzyką

Jolanta Białek
Tradycja letnich plenerowych koncertów wielickiej górniczej orkiestry sięga połowy XIX-wieku. Różnorodnej muzyki w najlepszym wykonaniu można będzie posłuchać także tego lata, w każdą sobotę wakacji (począwszy od 6 lipca), w Parku św. Kingi przy Kopalni Soli w Wieliczce
Tradycja letnich plenerowych koncertów wielickiej górniczej orkiestry sięga połowy XIX-wieku. Różnorodnej muzyki w najlepszym wykonaniu można będzie posłuchać także tego lata, w każdą sobotę wakacji (począwszy od 6 lipca), w Parku św. Kingi przy Kopalni Soli w Wieliczce materiały Kopalnia Soli Wieliczka
Scenerią wakacyjnych koncertów Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli Wieliczka będzie tradycyjnie kopalniany Park św. Kingi, w rejonie szybów Daniłowicza i Paderewskiego. Pierwszy koncert górniczego zespołu, który istnieje nieprzerwanie od niemal 200 lat, zaplanowano na sobotę 6 lipca. Można będzie posłuchać zarówno muzyki marszowej, jak i współczesnych hitów. Wstęp wolny.

- Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka” przygotowała bogaty repertuar. W te wakacje park przy szybie Daniłowicza będzie rozbrzmiewał muzyką marszową, filmową, przebojami pop. Górnicza orkiestra potrafi na dęte instrumenty zaaranżować niemal każdy utwór. Śmiało sięga zarówno po klasykę, jak i rocka. O Orkiestrze Dętej kopalni można mówić długo i dużo pisać, ale najlepiej jej posłuchać. Strauss, a może „The Eye of the Tiger”? Dla salinarnej kapeli nie ma rzeczy, czy raczej utworów niemożliwych - tak zaprasza wielicka kopalnia na koncerty, które zaplanowano w każdą sobotę wakacji.

Dwa stulecia z salinarną orkiestrą. Górniczy zespół z Wieliczki zachwyca „od zawsze”

Górnicza orkiestra powstała w Wieliczce w 1830 roku, jako Cesarsko-Królewska Muzyka Salinarna. Orkiestra nie tylko witała gości takich jak cesarz Franciszek Józef I, ale też grywała wieliczanom i kuracjuszom w miejskim parku (Berntówka, dziś Park Adama Mickiewicza) oraz turystom – pod ziemią, m.in. w Michałowicach i komorze Łętów.

Aleksander Kisielewski relacjonował w roku 1869: „Na tem samem piętrze znajduje się sala Łętów zwana, […] w koło ławki dla spoczynku dla podróżnych i galerye dla muzyki. Zastaliśmy salę rzęsiście oświeconą i piękny obraz kolorowem światłem błyszczący […], a muzyka zagrała skocznego mazura. Wnet potworzyły się łiczne pary […]. Muzyka z dętych instrumentów złożona i tak już bardzo huczna, tysiącem odgłosów odbijała się o podziemne sklepienia. Podobnych dźwięków nigdy zaprawdę w życiu nie słyszałem!”

Wysoki poziom artystyczny zespołu sprawił, że od początku napływały liczne zamówienia na występy górniczej orkiestry w Krakowie, Podgórzu i Galicji Wschodniej. Grupa z Wieliczki w roku 1890 zagrała podczas uroczystego sprowadzenia prochów Adama Mickiewicza, w 1900 uświetniała 500-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś w 1923 asystowała przy wmurowaniu kamienia węgielnego pod krakowską Akademię Górniczo- Hutnicza.

Szybko, bo niemal 200 lat temu, rozpoczęto także plenerowe granie w drewnianej altanie w altanie w Parku Elżbiety (dzisiejszy Park św. Kingi). Do tej tradycji powrócono w Wieliczce kilkanaście lat temu.

Zaczęły się wakacje. Dalej, pomimo wysokich cen, wybieramy Polskę

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska