reklama

Walka ze smogiem. Będziemy się dusić do końca życia?

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Zaktualizowano 
Oświęcim spowity smogiem Zbiory Oświęcimski i Chełmecki Alarm Smogowy, Brzeszcze bez smogu
Zdaniem działaczy organizacji antysmogowych dotychczasowe działania są niewystarczające. Smog w każdym sezonie grzewczym spowija cały region, od Wadowic po Olkusz. Np. w powiecie oświęcimskim do wymiany jest ok. 17 tys. „kopciuchów”. Jeżeli będą wymieniane w takim stopniu, jak dotychczas, to nadal, może do końca życia przeciętnego 40-latka, będziemy dusić się smogiem.

Działacze organizacji antysmogowych w powiecie oświęcimskim połączyli siły. Wspólnie zachęcają mieszkańców do podpisywania się pod petycją do władz gmin Brzeszcze, Chełmek, Kęty i Oświęcim o podjęcie bardziej zdecydowanych działań w walce ze smogiem.

Polski Alarm Smogowy na podstawie pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) w 2018 r. przygotował ranking gmin, w których zanieczyszczenie powietrza jest największe. Oświęcim w tym spisie jest bardzo wysoko.

- By zorientować się, że jest źle, nie trzeba zaglądać do statystyk. Idąc wieczorem, chociażby przez Babice czy os. Błonie w Oświęcimiu, widać i czuć w powietrzu snujący się nisko czarny dym - mówi oświęcimia­nin Krzysztof Zieliński.

Oświęcim jest na 10 miejscu listy w przypadku średniorocznego stężenia pyłów PM10, na 15 miejscu, jeśli chodzi o najwyższą liczbę dni z powietrzem przekraczającym dopuszczalną normę średniorocznego stężenia pyłów PM10 oraz na 13 miejscu w kategorii dotyczącej stężenia benzo[a]pirenu.

- Ten ranking obrazuje, że sytuacja jest bardzo zła, a dotychczasowe działania są niewystarczające. Trzeba jednak dodać, że ranking dotyczy miast, w których znajdują się stacje pomiarowe GIOŚ, a więc jest trochę skrzywiony - zauważa Mariusz Kaszuba z Oświęcimskiego Alar­mu Smogowego.

Jak walczyć ze smogiem? Koniecznie kup te rośliny i postaw u...

Może to oznaczać, że sytuacja w powiecie oświęcimskim faktycznie może być jeszcze gorsza. - Jeśli chodzi o sam Oświęcim, to akurat ostatnio widać postęp w tej sprawie na tle reszty - dodaje Kaszuba.

W oświęcimskim magistracie podkreślają, że w tym roku w mieście przestaną truć 184 „kopciuchy”. Tylu mieszkańców wystąpiło o dotację na wymianę starych pieców na ekologiczne systemy grzewcze. Z inwentaryzacji przeprowadzonej przez urząd wynika, że do wymiany pozostanie ok. 700 „kopciuchów”. Przyjęty w Oświęcimiu program ograniczenia niskiej emisji zakłada, że znikną one do 2022 r. Z kolei do 2026 roku mają zostać zlikwidowane także te trochę lepszy, tj. III i IV klasy.

Także na terenie gminy Brzeszcze działa program ograniczenia niskiej emisji. Gmina obecnie przeznaczyła na to 250 tys. zł, a powiat - 15 tys. zł. Za te pieniądze ma zostać zlikwidowanych 66 pieców.

Dotychczas od listopada 2016 roku podpisano 177 umów dotacji. W gminie podkreślają jednak, że w odróżnieniu od poprzednich edycji programu gmina nie może już liczyć na wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WIOŚiGW), bo odstąpił on od realizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.

Zdaniem działaczy organizacji antysmogowych dotychczasowe działania są niewystarczające, tym bardziej, że w powiecie - jak szacują - do wymiany jest ok. 17 tys. „kopciuchów”. Marcin Kręźlewicz z Chełmeckiego Alar­mu Smogowego mówi o zapaści działań antysmogowych. - Pomimo, iż wszystkie gminy powiatu oświęcimskiego otrzymały zaproszenie z WIOŚiGW do czynnego włączenia się w program „Czyste powietrze”, żadna nie podpisała porozumienia - twierdzi Marcin Kręźlewicz.

Walcz ze smogiem i kup do domu rośliny antysmogowe! Oto rośl...

Według niego, nie ma także informacji, aby którakolwiek z gmin przygotowywała się do udziału w programie „Stop Smog”, który skierowany jest do osób ubogich z domów jednorodzinnych. - Oszacowaliśmy, że na przykład w gminie Cheł­mek spełniając założenia programu można ocieplić i wymienić „kopciuchy” w ok. 180 domach - wylicza Kręźlewicz.

Samorządowcy tłumaczą się, że formalne warunki są w przypadku tych programów trudne do spełnienia.

Zobaczcie ubiegłoroczne dane dotyczące jakości powietrza. Najgorzej w Polsce jest na Śląsku, a my z nim graniczymy.

Ranking Polskiego Alarmu Smogowego

Miasta o najwyższym średniorocznym stężeniu pyłów PM10 w 2018 r. (norma 40 ug/m3):

 • 1. Pszczyna - 55,
 • 2. Rybnik - 51,
 • 3. Myszków - 49,
 • 4. Wodzisław Śląski - 48,
 • 5. Nowy Targ - 47,
 • 6. Żywiec - 47,
 • 7. Godów - 46,
 • 8. Zabrze - 45,
 • 9. Żory - 45,
 • 10. Oświęcim - 44,
 • 11. Sucha Beskidzka - 44,
 • 12. Lubań - 44,
 • 13. Katowice - 43,5,
 • 14. Nowa Ruda - 43,
 • 15. Kraków - 42,3.

Olkusza, Chrzanowa czy Wadowic nie ma na tej liście, ale nie dlatego, że powietrze jest tu lepsze, ale dlatego, że żadna poważna instytucja nie mierzy jego jakości.

Miasta o najwyższej liczbie dni z powietrzem przekraczającym dopuszczalną normę pyłów PM10 (norma - 35 dni):

 • 1. Pszczyna - 125,
 • 2. Rybnik - 110,
 • 3. Wodzisław Śląski - 110,
 • 4. Nowa Ruda - 107,
 • 5. Nowy Targ - 106,
 • 6. Myszków - 105,
 • 7. Zabrze - 103,
 • 8. Sucha Beskidzka - 101,
 • 9. Kraków - 96,
 • 10. Żory - 94,
 • 11. Godów - 94,
 • 12. Katowice - 93,
 • 13. Gliwice - 92,
 • 14. Lubań - 92, 15.
 • 15. Oświęcim - 91.

Informacje o jakości powietrza w polskich miastach odnoszą się tylko do tych miejscowości, w których znajdują się stacje pomiarowe GIOŚ.

Czytaj także

https://docs.google.com/document/d/1vn3mUib7xqxXP51B1P6EwXLbb9Iwqnkx3jPJxMSnzv4/edit

Expose premiera - orto najważniejsze obietnice Morawieckiego

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 listopada, 18:28, krakus:

Rząd powinien przesunąć część pieniędzy na uzbrajanie terenów w gaz i ciepłą wodę. Dodatkowo stopniowo zaostrzać politykę tak żeby ludzie rezygnowali z palenia węglem. Trzeba też mocno kontrolować czy ludzie nie palą węglem i edukować dzieci (w szkołach zamiast religi powinna być nauka o ekologi, segregacji śmieci, zdrowym odrzywianiu itp).

damy rade, powolutku :)

k
krakus

Rząd powinien przesunąć część pieniędzy na uzbrajanie terenów w gaz i ciepłą wodę. Dodatkowo stopniowo zaostrzać politykę tak żeby ludzie rezygnowali z palenia węglem. Trzeba też mocno kontrolować czy ludzie nie palą węglem i edukować dzieci (w szkołach zamiast religi powinna być nauka o ekologi, segregacji śmieci, zdrowym odrzywianiu itp).

G
Gość

Londyn kiedys byl nazywany Big Smoke - Wielki Dym. Glownie przez to ze capilo wszedzie i po wywieszeniu bialych przescieradel na balkon chowales szare do szafy. Powoli likwidowali przestrzale formy ocieplania budynkow i domow mieszkalnych i jak spojrzec na www.airly.eu to ich powietrze jest nieporywnywalnie lepsze niz nasze (przy 9,176,530 mieszkancow kontra nasze Krakowskie 774 839) takze da sie! Glowa do gory rodacy. my tez sobie odetchniemy pelna piersia a starsze osoby zaoszczedza na lekach na pluca. Potrzeba tylko troche pracy i cierpliwosci. Milego wieczoru wszystkim

G
Gość
8 listopada, 17:46, pis:

Jak jest nadal smog to po co wymieniali piece ? Dlaczego jest sprzedaż gorszej jakości węgla ?dlaczego nikt nie kontroluje składy opałowe ? walka z wiatrakami

piecy wymienili tylko bodajze 7% ze 100% ktore powinny poleciec. Takze smog bedzie sie pewnie utrzymywal jeszcze przez kilka kolejnych lat ale dokuczal coraz mniej. W porownaniu z zeszlym rokiem i analiza pomiarow jest juz o wiele lepiej - glowa do gory. Male kroczki sa lepsze niz nic nie robienie w mysl tego ze i tak nic nie zmienimy

p
pis

Jak jest nadal smog to po co wymieniali piece ? Dlaczego jest sprzedaż gorszej jakości węgla ?dlaczego nikt nie kontroluje składy opałowe ? walka z wiatrakami

J
Janek
8 listopada, 12:58, Iwo:

A o ile tysięcy zmniejszy się ilość smrodliwych, trujących samochodów na drogach? Czy ktoś coś z tym robi?

Ilość samochodów na ulicach Krakowa zmniejszy się wtedy jak tacy jak ty - słoiki wyprowadzą się z powrotem na podkarpackie lub kieleckie wsie. Wtedy MY - mieszkańcy Krakowa wyburzymy te slamsy dla niepoznaki nazwane apartamentowcami (haha, radzę sprawdzić co to apartament) i wtedy będzie tak jak dawniej (choćby w latach 90tych XX wieku). A więc zacznij się pakować i wracaj na swoją wieś! Kraków tylko dla tych, którzy udowodnią nieprzerwane zamieszkiwanie przez siebie i swoich przodków przez przynajmniej 200 lat.

d
dr
8 listopada, 12:58, Iwo:

A o ile tysięcy zmniejszy się ilość smrodliwych, trujących samochodów na drogach? Czy ktoś coś z tym robi?

Jeżeli smog w lecie będzie stanowił chociaż 5% smogu zimowego to wtedy zmniejszy się liczba aut.

G
Gość

Najgorsze jest to ze na tej liscie są bliskie sobie miasta tylko Slaska i Małopolski. No coż taka mentalnosc...

l
lockmac

Zamiast pakować niepotrzebnie niemałe pieniądze w wymianę pieców na nowe, za czym obstaje potężny lobbing, do którego przekonuje dużą część ludzi ... bez zagłębiania się w przyczyny smogu lepiej byłoby wydać na niezależne badania źródeł, które tworzą smog w każdym z większych miast oraz przyjrzeć się bliżej na początek największym przedsiębiorstwom (w Krakowie są takie co najmniej 2 - Huta, Czyżyny), których nie obejmują zachodzące zmiany i które wolą płacić kary za przekroczenie progów alarmowych i wypuszczać wszystko co się da w komin, najlepiej wtedy kiedy nie prowadzi się pomiarów ... czemu takiej instytucji jak WIOŚ brakuje odwagi na takie działania, bo zadowala się karą za kilkaset złotych bez wnikania w przyczynę ...

H
Hipokryzja

Rząd , samorząd , wyborcy jak wam tak zależy na czystym powietrzu to obniżcie cenę gazu np. o 50% i już. 2 lata i nie ma kopciuchów. Ale nie.

My będziemy mieć stowarzyszenia, akcje urzędów wypowiedzi tzw. polityków i dalej będziemy w d..

I
Iwo

A o ile tysięcy zmniejszy się ilość smrodliwych, trujących samochodów na drogach? Czy ktoś coś z tym robi?

G
Gość

Smog jest w waszych głowach.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3