Na niestosowanie się do zaleceń lekarza wpływ ma wiele czynników:
- częstość dawkowania leku,
- występowanie działań niepożądanych,
- wątpliwości związane z działaniem leku,
- brak informacji i wsparcia w trakcie leczenia.
Przy PBSz niezwykle istotne jest prowadzenie prawidłowego leczenia, a co za tym idzie przestrzeganie zaleceń terapeutycznych w zakresie przyjmowania leków, przestrzegania diety i prowadzenia odpowiedniego stylu życia.
Warsztaty edukacyjne realizowane są w całej w Polsce. Najbliższe odbędą się w piątek 12 lipca 2013 r. w godzinach 12-15:00 w Stradomskim Centrum Dialogu w Krakowie (ul. Stradomska 11/13), Katedra i Klinika Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum.
Warsztaty poprowadzą:
- prof. dr hab. n. med. Aleksander Skotnicki - Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum w Krakowie,
- dr hab. n. med. Tomasz Sacha z Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum w Krakowie,
- dr n. med Mariola Kosowicz – psychoonkolog, Kierownik Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Pacjenci z PBSz bardzo często nie stosują się do zaleceń lekarzy, co może skutkować wyższym prawdopodobieństwem niepowodzenia leczenia. Dlatego podczas warsztatów doradzamy chorym jak leczyć się skutecznie – namawiamy ich, aby zawsze prosili lekarzy o zrozumiałe i pisemne zalecenia dotyczące terapii, stosowali przypomnienia, rozmawiali z innymi pacjentami – informuje dr hab. n. med. prof. nadzw.
UM Przemysław Kardas z Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Zależy nam, aby pacjenci z PBSz leczyli się skutecznie, tak aby mimo choroby, żyli normalnie, co przy nowoczesnej, celowanej teorii jest możliwe, pod jednym wszakże warunkiem, pacjent musi stosować się do zaleceń lekarza i połykać lekarstwa, co niestety dla większości z nich jest problemem. Warsztaty mają zachęcić pacjentów, aby stali się bardziej świadomi i odpowiedzialni za swoje zdrowie – mówi Urszula Jaworska, Fundacja Urszuli Jaworskiej.
Chęć udziału w warsztacie pacjenci mogą zgłaszać do Fundacji Urszuli Jaworskiej pod numerem telefonu 519 113 510 lub na adres e-mail: [email protected]
Warsztaty edukacyjne dla pacjentów z PBSz organizowane są przez Fundację Urszuli Jaworskiej w ramach cyklu „Monitorowanie leczenia a wpływ na skuteczność terapii” we współpracy z firmą Bristol-Myers Squibb. Koordynatorkami programu są Aleksandra Baranowska i Ewa Kamińska.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+