Polecamy też tekst: Trudna walka o plony, rolnicy się skarżą
W tym roku opady śniegu nie były duże, a opadów deszczu na razie za dużo w naszym regionie nie było. Dlatego wczesne siewy - zwłaszcza takich gatunków jak rośliny strączkowe, owies, pszenica jara i pszenżyto jare - były i są koniecznością. I tak też większość rolników postępuje. W tym roku będą także niewielkie straty w rzepaku i jęczmieniu ozimym. Pojedyncze kawałki pól trzeba będzie przesiać.
Pamiętać trzeba, że każdy przejazd z narzędziami uprawowymi, to straty części wilgoci nagromadzonej po zimie. Dlatego należy stosować zasadę im mniej przejazdów, tym lepiej (należy stosować przede wszystkim agregaty uprawowo-siewne). Także w tym roku jest to szczególnie ważne, ponieważ nie zostały jeszcze odbudowane zapasy wody w głębszych warstwach gleby.
W tym roku niektórzy rolnicy zastanawiają się, jak będzie plonować słabo rozkrzewiona jesienią pszenica ozima i pszenżyto. Na pewno można dużo przyspieszyć i poprawić krzewienie wprowadzając, jak najszybciej się da, nieco większą dawkę azotu mineralnego w formie saletry amonowej.
Zawsze wysiewać należy nasiona sprawdzone, o znanej sile i energii kiełkowania, zdrowe, dobrze wykształcone – to jeden z podstawowych warunków uzyskania dobrych, wyrównanych wschodów. Najlepiej wysiewać w każdym roku nasiona kwalifikowane zakupione w specjalistycznych firmach hodowlano-nasiennych.
Pszenicę siejemy zawsze na najlepszych stanowiskach (po strączkowych, rzepaku, wczesnych ziemniakach, motylkowych a jęczmień jary – po późno schodzących roślinach okopowych. W razie konieczności uprawiania po sobie zbóż należy unikać uprawy tego samego gatunku po sobie, ale po owsie można wysiewać każdy gatunek zboża
Przygotowując siew zawsze należy uwzględniać siłę kiełkowania i masę 1000 ziaren.
Mamy dwa podejścia do ilości wysiewu.
Dla intensywnych nowoczesnych technologii - przy nawoczesnym sprzęcie zapewniającym precyzyjny siew - optymalna liczba nasion wysiewanych w optymalnym terminie dla uzyskania optymalnej obsady roślin – według danych IUNG (J.Grabiński) powinna oscylować wokół ilości:
- pszenica jara 360 ziaren/m2
- pszenżyto jare 450 ziaren/m2
- jęczmień jary 280 ziaren/m2
- owies 400 ziaren/m2
Dla tradycyjnych technologii uprawy, IHAR podaje normy w zależności od rodzaju gleby (szt/m kw):
Aby obliczyć faktyczną ilość wysiewu danej odmiany i gatunku, należy pomnożyć optymalną ilość danego gatunku (odmiany) przez masę 1000 nasion wyrażoną w gramach, i podzielić przez 100. Uzyskamy wtedy wielkość wyjściową, którą następnie należy skorygować, dzieląc ją przez ułamek dziesiętny wartości siły kiełkowania (np. 0,95). Na koniec zmniejszamy (wczesny siew) , bądź zwiększamy (opóźniony siew) o 5-10% uzyskaną wielkość w zależności od terminu siewu.
Warunkiem koniecznym do uzyskania dobrych, równych wschodów są także:
- prawidłowe przygotowanie pola – agregat uprawowy bądź uprawowo-siewny powinien zapewnić położenie nasion na odpowiednio zagęszczone podłoże na prawidłowej głębokości i pełne przykrycie nasion
- prawidłowa głębokość wysiewu, która powinna wynosić 2-3 cm gleby cięższe i ok. 4 cz gleby lekkie (zbyt płytko wysiane nasiona są narażone na negatywne czynniki zewnętrzne (ptaki, brak wilgoci) zbyt głęboko wysiane opóźniają wschody i tworzą mniej korzystną strukturę siewki – co w efekcie daje mało liści i słabsze krzewienie
![Wczesne przesiewy i siewy zbóż jarych wskazane [rady fachowca]](https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/c7/37/599a88f1a1172_o,size,640x400,q,71,h,992c20.jpg)
Termin siewu zbóż jarych jest uzależniony od możliwości wejścia w pole po zimie, gleba musi obeschnąć po zejściu śniegu i ogrzać się. W ostatnich latach teoretycznie dobre warunki wystąpiły znacznie wcześniej niż zazwyczaj. W województwie kujawsko-pomorskim najkorzystniej jest jeśli takie warunki wystąpią w okresie 3 dekada marca – 1 dekada kwietnia.To najlepszy okres dla siewu jarych zbóż, przy czym najpierw siejemy pszenżyto jare i owies, następnie pszenicę jarą, na końcu mieszanki i jęczmień jary. W tym roku, jak w ubiegłym, może okazać się, że siać będziemy dekadę wcześniej.
Wg naukowców - optymalne terminy wskazywane przez IUNG oraz IHAR to:
- owies i pszenżyto jare 20-30 marca (do 3 IV)
- pszenica jara 20-30 marca (do 10 IV)
- jęczmień jary 20 marca – 5 kwietnia (do 10 IV)
W tym roku jednak warunki pogodowe mogą sprzyjać wcześniejszym siewom, dlatego przyśpieszenie siewu jarych owsa, pszenżyta jarego i pszenicy jarej jest jak najbardziej wskazane. Gatunki te potrzebują więcej wilgoci i dobrze znoszą okresowe ochłodzenie. Także rośliny strączkowe powinny być zasiane wcześniej.
Uwaga! W oziminach po stosunkowo lekkiej zimie należy spodziewać się zwiększonej presji ze strony chwastów zimujących. Dlatego wcześnie należy dokonać lustracji i określenia skali zagrożenia. Jeśli jest potrzeba, należy zareagować zabiegiem chwastobójczym wcześnie, ponieważ każde opóźnienie zabiegu będzie skazane na zwiększanie dawek substancji czynnych, a skuteczność może okazać się mniejsza.