![[b]"Bieguni" - spektakl...](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/13/5f/6156ca1283798_o_large.jpg)
[b]"Bieguni" - spektakl
Teatr Łaźnia Nowa
2-3 października, godz. 18.00[/b
Już w najbliższy weekend, 2 i 3 października 2021 r. o 18:00, po raz pierwszy na żywo krakowska publiczność będzie miała okazję zobaczyć spektakl na podstawie powieści „Bieguni” Olgi Tokarczuk. Przedstawienie powstało w koprodukcji Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Teatru Łaźnia Nowa. W grudniu ubiegłego roku, w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, odbył się online pokaz spektaklu „work in progress”.
„Bieguni” na podstawie głośnej, wielokrotnie nagradzanej powieści Olgi Tokarczuk to filozoficzna obserwacja, a jednocześnie pochwała życia w ruchu oraz ludzi, którzy dążą do jego unieruchomienia - przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał.

"Orfeusz w piekle" - premiera
Opera Krakowska
30.09 - 3.10, godz. 18.30
W Operze Krakowskiej można oglądać pierwsze przedstawienie premierowe teatru w tym sezonie – „Orfeusza w piekle”. To nazywane „karnawałem śmiechu, melodii i dowcipu” przełomowe dzieło w dorobku Jacquesa Offenbacha, które można odczytywać również we współczesnym kontekście.
Mitologiczne dzieje tragicznej miłości Orfeusza i Eurydyki stanowią kamień węgielny teatru muzycznego. Dziewiętnastowieczni kompozytorzy operowi wykorzystywali tę opowieść jednak stosunkowo rzadko. Jacques Offenbach – z pochodzenia Niemiec, z wyboru paryżanin, zwany przez Gioacchina Rossiniego „Mozartem Champs-Élysées” – sięgnął po nią, aby za pomocą bogów olimpijskich pokazać w krzywym zwierciadle elity dworu II Cesarstwa i jego władcy – Jowisza, czyli Napoleona III.
Podczas gdy w oryginalnej wersji mitu Orfeusz odważnie zstępuje aż do Hadesu, nie wyobrażając sobie życia bez ukochanej Eurydyki, w dziele Offenbacha tytułowi małżonkowie są znudzeni sobą – Orfeusz ma romans z pasterką Pomponią, Eurydyka z pszczelarzem Arysteuszem. Departament Przeznaczeń przyznał im jednak role wiernych kochanków: rodzi to liczne intrygi i nieporozumienia, w które ingerują olimpijscy bogowie.

Światowe prawykonanie "Symfonii jednego dnia na orkiestrę symfoniczną. In memoriam K.K. Baczyński" Wojciecha Widłaka
Filharmonia Krakowska
1-2 października
Filharmonia Krakowska zaprasza zarówno 1 października o godz. 19.30, jak i 2 października o godz. 18 na światowe prawykonanie "Symfonii jednego dnia na orkiestrę symfoniczną. In memoriam K.K. Baczyński" Wojciecha Widłaka.
Dzieło to wybrzmi po raz pierwszy w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Kotli. Międzynarodowy Dzień Muzyki będzie zatem dla publiczności filharmonicznych koncertów momentem narodzin nowego, niesłyszanego dotąd utworu.

Spacer śladami II wojny światowej na terenie obecnej Nowej Huty
Muzeum Nowej Huty na os. Centrum E bl. 1
3 października, godz. 14.30
Wycieczka poprowadzi trasą po dawnych wsiach Mogiła i Bieńczyce, ale opowieści będą dotyczyć także m.in. Krzesławic, Pleszowa, Czyżyn, Grębałowa, Mistrzejowic czy Chałupek.
W trakcie spaceru Piotr Kapusta opowie o tragicznych wydarzeniach z lat 1939-1945, prowadząc wycieczkę przez niektóre z miejsc, gdzie się rozgrywały. Poruszone zostaną tematy masowych egzekucji, obozów jenieckich, tajnego nauczania czy biografii niektórych ofiar śmiertelnych z tych terenów.
Start o godz. 14.30 przed Muzeum Nowej Huty na os. Centrum E bl. 1. Czas trwania: ok. 2 godzin. Obowiązuje limit miejsc: 25 osób.
Zapisy w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa: e-mail: [email protected], tel. 12 426 50 60. Koszt: 10 zł od osoby.