https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Węgiel będzie drogi jak cygara i kapelusze

Michał Wroński
Masz w domu piec na węgiel? W takim razie już teraz pomyśl o kupnie większej ilości opału na przyszłą zimę. Z powodu objęcia węgla akcyzą od stycznia tona tego surowca może podrożeć nawet o 30 złotych.

Wprowadzenie akcyzy na węgiel wymuszają na Polsce przepisy Unii Europejskiej (wchodząc do Wspólnoty wynegocjowaliśmy, że będzie on zwolniony z tej opłaty do końca r. 2011). Co prawda Magdalena Kobos, rzeczniczka ministerstwa finansów przekonuje, że sprawa nie jest jeszcze do końca przesądzona i resort prowadzi "prace analityczne" nad kwestią zwolnienia od akcyzy węgla i koksu, lecz na razie nie chce jeszcze przesądzać co z tego wyniknie. Pytani przez nas przedstawiciele spółek górniczych są jednak raczej sceptyczni. Nie kryją też, że wyższe koszty wydobycia przerzucą na klientów.

- My już nie mamy już gdzie ograniczać wydatków. Fedrujemy coraz głębiej, a to wymaga inwestycji oraz nakładów na bezpieczeństwo - mówi Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej, największej górniczej spółki w Europie.

Takie zapowiedzi budzą wściekłość wśród osób, które ogrzewają swoje mieszkania węglem. Agata z Chorzowa, aby przetrwać zimę potrzebuje około sześciu ton eko-groszku (tyle pochłania ogrzanie mieszkania jej oraz sąsiada).

- Już teraz płacę około 700 złotych za tonę. To bardzo drogo. Cena węgla zbliża się do ceny gazu, a teraz ma jeszcze wzrosnąć? To nie fair! Dlatego znajomi kupują czeski węgiel. Podobno jest gorszy od naszego, ale kosztuje tylko za 450 złotych - mówi Agata.

Na podobne rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. W ubiegłym roku do Polski sprowadzono ponad 10 mln. ton węgla z Czech, USA i Kolumbii, a przede wszystkim z Rosji. Rodzimi przedstawiciele branży odgrażali się wprawdzie, że wystąpią do Komisji Europejskiej o wszczęcie postępowania antydumpingowego, ale niewiele z tych pogróżek nie wynikło. Po tym, jak w przyszłym roku cena polskiego węgla wzrośnie import tego surowca z zagranicy jeszcze się nasili. Paradoksalnie może on być rozprowadzany za pośrednictwem autoryzowanych partnerów czołowych śląskich koncernów wydobywczych. Wojciech Jaros, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego przyznaje bowiem, że żaden z około dwustu współpracujących ze spółką sprzedawców nie ma zakazu handlowania opałem pochodzącym od innych dostawców.
Jeśli akcyza na węgiel faktycznie wejdzie w życie, to już latem przed bramami kopalń będą ustawiać się długie kolejki kupców chcących zrobić sobie zapasy na całą zimę. Opału może jednak dla wszystkich nie starczyć. Węgiel dla odbiorców indywidualnych stanowi zaledwie 8-9 procent ogólnego wydobycia i nic w tej mierze się nie zmieni.

- Takie są nasze możliwości techniczne i technologiczne - wyjaśnia Zbigniew Madej.

Polski węgiel będzie mniej konkurencyjny

Rozmowa z Jerzym Markowskim, byłym wiceministrem gospodarki
Czy obłożenie węgla akcyzą automatycznie musi oznaczać wzrost jego ceny?
Nie ma innego wyjścia. Akcyza to nic innego jak kolejny podatek, więc producent musi go gdzieś odzyskać, a poszuka go w kieszeni kupującego.

Jakie będą tego skutki dla polskiej branży węglowej?
Nasz węgiel stanie się droższy, a zatem mniej konkurencyjny. W efekcie coraz więcej osób będzie sięgać po węgiel rosyjski lub czeski.

Nie ma możliwości, by obniżyć cenę polskiego węgla?
To bardzo trudne. Koszty eksploatacji rosną, gdyż kopalnie prowadzą wydobycie coraz głębiej. Do tego dochodzą nietrafione inwestycje, rosnące żądania płacowe, a ostatnio pojawił się też wątek podatku od wyrobisk. Nie dziwmy się więc później, że choć przychody ze sprzedaży węgla są ogromne, a tona tego surowca kosztuje około 150 dolarów, to kopalnie nie mają pieniądze na inwestycje.

W kontekście importu do Polski węgla pada czasem postulat wprowadzenia barier, które uczynią sprowadzanie go mniej atrakcyjnym. Czy to realne?
To się nie uda! Wspólnota sprowadza przecież węgiel ze Wschodu, więc my jako kraj członkowski nie możemy prowadzić w tej kwestii sprzecznej z tym polityki celnej.
Rozmawiał Michał Wroński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
aaa
Polski wegiel drogi? Atodlatego ze warunki socialne gornikow sa wygorowane kto to widzial co roku do wczasow doplacac spore sumy. Co roku dzieciom 500 zl na ksiazki dawac bony zywnosciowe --gornicy macie raj na ziemi tego nie ma nigdzie na swiecie takich warunkow socialnych juz nie wspomne o tych 42 latnich emerytach
b
bolo
Nie mam o to pretensji do górników gdyż oni ciężko przy tym pracują,całą winę za wygórowane ceny ponosi bydło z solidarności które musi utrzymać kopalnia.Dlaczego mam płacić za polską tonę węgla prawie 800 zł.jak kupię ukraiński za połowę ceny,a buraki ze związków niech się chwycą fedrowania a nie nabijania kasy,bo z kopalniami może się stać to co stało się w Anglii.
g
globaliści
i w przyszłą zimę zredukujemy całkiem pokaźną liczbę ludków.. a jak i tak w każdym państwie.. prywatyzujmy zatem i konsumujmy szybko..
Jak połączymy razem: spekulacje / giełdę / GMO jako trucizna, i GMO jako patent - bo to nam chcą dać we wszystkim jak już nie będzie co jeść / szczepionki / dodatki chemiczne do żarcia / dodatki do napojów słodzące : CUKRY i ASPARTAM / Wodę z fluorem / wodę z chlorem / zakaz ziół od kwietnia / opryski samolotów / i całą masę środków chemicznych leczniczych tych reklamowanych every where / znajdzie się jeszcze cała masa innych rzeczy.. to redukcja pójdzie gładko ... fortuna kołem się toczy.. kto się boi niech wyskoczy.. a Ty Polaku szoruj podłogi, bo twoje domy, to nasze progi...
....slazak
polowa kretow na bruk i bez podwyzek
---slazak
koniec z 14 i 13 pensja i pracowac do 65 lat.
a
ahim
Ot ,i gorolskie czyli CENTRALNE (z Warszawy ) zarządzanie górnictwem na Ślasku doprowadza do tego, że niedługo w tym kraju ludzie żeby w zimie nie zamarznąć, będą wycinać lasy. (ale rząd i posłowie się wyżywią). CZAS NA ZMIANY !!!
Z
Załamany
Zły wszystko się zgadza z jednym wyjątkiem. Okres gierkowski też był do chrzanu. Gierek zadłużył nasz kraj do potęgi i tego mu nie zapomnę. Dużo się niby budowało ale była to w przeważającej mierze tandeta, która odbija się nam czkawką do dziś. Źle się też stało, że Zachód łącznie z Ameryką po wojnie koniunkturalnie wepchnął Polskę w objęcia komuchów. Ale jeszcze bardziej mnie dziwi, że spadkobiercy PPR i PZPR - komunistyczne sługusy CCCP nie tylko chodzą wolno po tym bożym świecie, ale mają czelność jeszcze pyskować. Niestety chyba jest już za późno, żeby odpłacić im pięknym za nadobne ... chociaż wszystko się jeszcze może zdarzyć. A tak na marginesie nie widzę siły politycznej, która może wyciągnąć ten kraj z bagna, w tym naprawić górnictwo.
z
zły
Inaczej mówiąc ten kraj Polska jest ŹLE zarządzany i ot cała tajemnica zresztą tak się dzieje od lat że nie ma nikogo kto potrafiłby być dobrym gospodarzem i tak się dzieje od 1945 roku z krótką i niewielką przerwą na Gierka !- a jak długo no cóż jeżeli zostaniemy zmuszeni do wejścia w fazę Egiptu to później może być lepiej ale to też wielki znak zapytania bo... .
z
zik
to dopiero będziemy w piecach palić wszystkie śmieci
F
Fryderyk
Niech pan Madej nie opowiada głupot, bo główną przyczyną drogiego śląskiego węgla jest fatalne zarządzanie kopalniami przez tego molocha, czyli Kompanię Węglową. Należałoby zapytać jaki udział w cenie tony węgla mają płace urzędników Kompanii, utrzymanie ich budynków i całego stada samochodów. Kompania Węglowa to nic innego jak spadkobierczyni komunistycznych przechowalni nomenklatury górniczej takich jak: Zjednoczenia, Zrzeszenia, Gwarectwa i Bóg jeden wie jeszcze czego. Dopóki nie kopnie się w ten stary układ dopóty górnictwo będzie niewydolne. A na to wszystko nakłada się jeszcze całe stado związków zawodowych, których przywódcy mają ciepłe posadki opłacane przez konsumentów węgla. Spójrzcie na Bogdankę i Kopalnie czeskie, dlaczego potrafią kopać taniej węgiel? Koncern OKD, który zamierza reaktywować "Dębieńsko" jakoś nie narzeka na obciążenia fiskalne tylko robi swoje. A wchodzi w teren, gdzie najlepsze pokłady zostały dawno wybrane. Wstyd Kompanieros tak narzekać weźcie się do roboty i nie generujcie przynajmniej nowych kosztów jeżeli już musicie być na swoich ciepłych posadkach utrudniających pracę poszczególnym kopalnioom.
c
chorzowianin
dopieprzą nie 30 a 60 zł do każdej tony by pod płaszczykiem AKCYZY ??? łatać SWOJĄ DZIURĘ BUDŻETOWĄ !!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska