https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wentylacja mechaniczna: przyjęcia nowych pacjentów wstrzymane w Małopolsce i w sześciu innych województwach

Iwona Krzywda
Materiały prasowe
Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej informuje, że placówki prowadzące tego rodzaju terapię zdecydowały się na wstrzymanie przyjęć nowych pacjentów w Małopolsce i sześciu innych województwach. Powodem ich decyzji są zaległości w opłacaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmowanych przez nich chorych.

WIDEO: Trzy Szybkie

Jak wskazują przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej sytuacja placówek odpowiedzialnych za tego typu pomoc pogarsza się od kilku lat. Pula przeznaczana na tego rodzaju terapię jest bowiem zbyt mała i nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów poniesionych przez lecznicę. Część z nich wciąż nie otrzymała zapłaty za nadwykonania z ub. roku, a już dziś placówki z całego kraju mają pod swoją opieką ponad 2 tys. ponadlimitowych chorych. W ich przypadku nie ma zaś gwarancji, że poniesione koszty zostaną pokryte przez NFZ.

W efekcie problemów finansowych członkowie Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej zdecydowali, że wstrzymują przyjęcia pacjentów w ramach wentylacji pozaszpitalnej (domowej i stacjonarnej w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych) w Małopolsce i sześciu innych województwach: dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim, opolskim, śląskim i świętokrzyskim.

– Oznacza to, że w niedługim czasie nowi pacjenci kierowani ze szpitali głównie do domowej opieki długoterminowej, będą musieli pozostać nadal na oddziałach szpitalnych. W obliczu całkowitej ignorancji ministerstwa i NFZ nie możemy już więcej przyjąć nadlimitowych pacjentów w siedmiu województwach – mówi prezes zarządu Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej dr Robert Suchanke. – Odwlekaliśmy ten moment ile się dało, ale dłużej nie możemy. Po prostu nas na to nie stać – dodaje.

W związku z zaistniałą sytuacją zarząd OZŚWM przygotowuje się na następny krok – występuje z informacją do szpitali o zabezpieczenia miejsc dla pacjentów, odsyłanych z powrotem przez świadczeniodawców.

Wentylacja mechaniczna zastępuję lub wspomaga oddech u chorych, którzy tego wymagają. Są to osoby np. po wypadkach komunikacyjnych, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy wadami genetycznymi. W całej Polsce takich pacjentów jest ok. 7 tysięcy, a 90 proc. z nich opiekę zapewniają placówki wchodzące w skład Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska