Czytaj także: "Dama z gronostajem" w lutym wróci do Krakowa
Radiowa inscenizacja "Wesela" w reżyserii Andrzeja Seweryna ma gwiazdorską obsadę. Sam reżyser, który wcieli się także w postać Poety, nazwał ją "obsadą marzeń".
W Studiu im. Romany Bobrowskiej z dramatem Stanisława Wyspiańskiego zmierzą się najwięksi i najpopularniejsi polscy aktorzy: Anna Dymna jako Gospodyni, Krzysztof Globisz jako Gospodarz, Anna Polony w roli Kliminy, Jerzy Trela - Wernyhory. Rolę Radczyni zagra legenda Starego Teatru - Izabela Olszewska, zaś postać Żyda stworzy najsłynniejszy polski interpretator tej roli - Jerzy Nowak.
Sensacyjnie zapowiada się także postać Racheli - w tej roli gwiazda najsłynniejszych spektakli Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego - Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. W radiowym "Weselu" pojawią się także aktorzy znani widzom z polskich seriali - Artur Dziurman czy Radosław Krzyżowski.
W roli Panny Młodej usłyszymy Hankę Wójciak - wybraną w castingu, Pana Młodego zagra Krzysztof Zawadzki, Marysię - Sandra Korzeniak, Stańczyka - Roman Gancarczyk. W "Weselu" usłyszymy więc kilkudziesięciu najlepszych aktorów polskiej sceny teatralnej i studentów szkół aktorskich.
Słuchowisko w Radiu Kraków powstaje z okazji jubileuszu 85-lecia rozgłośni, który przypada w 2012 roku oraz 111. rocznicy premiery "Wesela" na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie. Będzie to wydarzenie wyjątkowe, gdyż równocześnie będzie "się działo" na żywo w studio z udziałem publiczności i na antenie radia.
"Dla Radia Kraków jest to najważniejsze i najtrudniejsze przedsięwzięcie programowo-artystyczne w 85-letniej historii. Nie jest ono finansowane ze środków abonamentowych. W tym wypadku całość kosztów pokrywana jest przez sponsorów - podkreśla Marcin Pulit, redaktor naczelny, prezes zarządu Radia Kraków. - Z okazji jubileuszu chcemy naszym słuchaczom powiedzieć, że Radio Kraków jest rozgłośnią, która daje ofertę na najwyższym poziomie - coś, czego nie znajdą w innych mediach. W ten sposób chcemy przekazać, ze warto płacić abonament. Wówczas podobnych przedsięwzięć będzie więcej".
Anna Polony, która w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego była już Haneczką, Isią i Rachelą, a w radiowej adaptacji dramatu wcieli się w postać starościny Kliminy, tak mówi o sztuce: - Cała perfidia autora polega na tym, że w strukturze szopkowego przedstawienia umieścił problemy tak ważne i istotne dla naszego narodu, ważne dla każdego człowieka, który jest Polakiem. To zderzenie jest wstrząsające.
Słuchowisko to najambitniejsza forma radiowa wykorzystująca wyłącznie głos lektora i aktorów, muzykę i efekty akustyczne. To teatr dźwięku i wyobraźni, przez Zbigniewa Herberta nazwany "sztuką na głosy". - To jest sztuka niezwykła - mówi Andrzej Seweryn. - Teatr radia wydaje mi się zjawiskiem przeważnym. Jest to sztuka, która jak już niewiele z pozostałych sztuk, zmusza do myślenia, zmusza do udziału… aktywnego udziału słuchacza w przedstawieniu, w słuchowisku. Rozwija jego wyobraźnię, a nie narzuca jej tak, jak narzuca jej cała kultura obrazu w obecnym świecie. Uważam, ze teatr radia ma przed sobą niezwykłą przyszłość.
Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
Konkurs dla matek i córek. Spróbuj swoich sił i zgarnij nagrody!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!