https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Wesele" na żywo w Radiu Kraków [ZDJĘCIA, AUDIO]

red
Próby do słuchowiska w "Radiu Kraków"
Próby do słuchowiska w "Radiu Kraków" mat. Radia Kraków
Dziś rozpoczęły się próby do wyjątkowego wydarzenia - radiowego słuchowiska na podstawie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Seweryna. W 85-letniej historii Radia Kraków będzie to pierwszy radiowy teatr realizowany na żywo z udziałem publiczności. Premiera jubileuszowego słuchowiska już 13 lutego o godz. 18.

Czytaj także: "Dama z gronostajem" w lutym wróci do Krakowa

Radiowa inscenizacja "Wesela" w reżyserii Andrzeja Seweryna ma gwiazdorską obsadę. Sam reżyser, który wcieli się także w postać Poety, nazwał ją "obsadą marzeń".

W Studiu im. Romany Bobrowskiej z dramatem Stanisława Wyspiańskiego zmierzą się najwięksi i najpopularniejsi polscy aktorzy: Anna Dymna jako Gospodyni, Krzysztof Globisz jako Gospodarz, Anna Polony w roli Kliminy, Jerzy Trela - Wernyhory. Rolę Radczyni zagra legenda Starego Teatru - Izabela Olszewska, zaś postać Żyda stworzy najsłynniejszy polski interpretator tej roli - Jerzy Nowak.

Sensacyjnie zapowiada się także postać Racheli - w tej roli gwiazda najsłynniejszych spektakli Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego - Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. W radiowym "Weselu" pojawią się także aktorzy znani widzom z polskich seriali - Artur Dziurman czy Radosław Krzyżowski.

W roli Panny Młodej usłyszymy Hankę Wójciak - wybraną w castingu, Pana Młodego zagra Krzysztof Zawadzki, Marysię - Sandra Korzeniak, Stańczyka - Roman Gancarczyk. W "Weselu" usłyszymy więc kilkudziesięciu najlepszych aktorów polskiej sceny teatralnej i studentów szkół aktorskich.

Słuchowisko w Radiu Kraków powstaje z okazji jubileuszu 85-lecia rozgłośni, który przypada w 2012 roku oraz 111. rocznicy premiery "Wesela" na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie. Będzie to wydarzenie wyjątkowe, gdyż równocześnie będzie "się działo" na żywo w studio z udziałem publiczności i na antenie radia.

"Dla Radia Kraków jest to najważniejsze i najtrudniejsze przedsięwzięcie programowo-artystyczne w 85-letniej historii. Nie jest ono finansowane ze środków abonamentowych. W tym wypadku całość kosztów pokrywana jest przez sponsorów - podkreśla Marcin Pulit, redaktor naczelny, prezes zarządu Radia Kraków. - Z okazji jubileuszu chcemy naszym słuchaczom powiedzieć, że Radio Kraków jest rozgłośnią, która daje ofertę na najwyższym poziomie - coś, czego nie znajdą w innych mediach. W ten sposób chcemy przekazać, ze warto płacić abonament. Wówczas podobnych przedsięwzięć będzie więcej".

Anna Polony, która w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego była już Haneczką, Isią i Rachelą, a w radiowej adaptacji dramatu wcieli się w postać starościny Kliminy, tak mówi o sztuce: - Cała perfidia autora polega na tym, że w strukturze szopkowego przedstawienia umieścił problemy tak ważne i istotne dla naszego narodu, ważne dla każdego człowieka, który jest Polakiem. To zderzenie jest wstrząsające.

Słuchowisko to najambitniejsza forma radiowa wykorzystująca wyłącznie głos lektora i aktorów, muzykę i efekty akustyczne. To teatr dźwięku i wyobraźni, przez Zbigniewa Herberta nazwany "sztuką na głosy". - To jest sztuka niezwykła - mówi Andrzej Seweryn. - Teatr radia wydaje mi się zjawiskiem przeważnym. Jest to sztuka, która jak już niewiele z pozostałych sztuk, zmusza do myślenia, zmusza do udziału… aktywnego udziału słuchacza w przedstawieniu, w słuchowisku. Rozwija jego wyobraźnię, a nie narzuca jej tak, jak narzuca jej cała kultura obrazu w obecnym świecie. Uważam, ze teatr radia ma przed sobą niezwykłą przyszłość.

Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

Konkurs dla matek i córek. Spróbuj swoich sił i zgarnij nagrody!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasjer
Od jakiego sponsora? Wiadomo, że z Balic ale proszę to pokazać. Ile dali? Ile to kosztowało? Na co poszło? Kto ile dostał? I ile po drodze zniknęło!
A
Anonim
Ale zadyma z tym " Weselem " !!! Reżyser, po klapie zagranicznej-miernota - a gwiezdy, już nie tylko straciły blask,ale wygasły. Radio Kraków to przeszłość ! Obecnie to "Bierdoliny Dolne'" Czas umierać ,
jak mówiła Wielka Zofia Jaroszewska.!
d
dr.No
To nie ma prawa bytu! Wyrzucanie pieniędzy! Najlepszym przykładem jest Radio Kraków i TV Kraków. Potwierdzam, kolesiostwo, znajomkowie, dzieci, pociotki, dupolakiernictwo władz Krakowa, lizusostwo kościelne i brak profesjonalizmu. Brak profesjonalizmu jak w przypadku tej mocno podstarzałej "nastolatki" Olivii, czy Olimpii, (nie wiem, bo ona nie umie nawet się wyraźnie przedstawić), która już na okrągło prowadzi "Kronikę". Ta stara dziewoja zachowuje się na wizji w sposób niedopuszczalny w państwowych stacjach zach. Europy, siedzi oparta jak w kawiarni, śmieje się jak głupkowata, nachyla się do kamery, bez przerwy wtrąca do informacji swoje trzy grosze, komentuje i w ogóle zachowuje się na wizji jak "równiacha" w knajpie w towarzystwie o 20 lat młodszych od niej młodzianów, a to tylko odczytanie zwykłych, często głupawych, informacji z obecnej wiochy o nazwie Kraków i nic więcej. Takie rzeczy nie mają prawa już istnieć i bezczelnie pretendować do jakiegoś abonamentu. Teatr radiowy?! Odgrzejcie też Telewizyjne Technikum Rolnicze, bo to wzbudzi większe zainteresowanie nowych "mieszkańców" Krakowa.
n
nie-słuchać
Oferta na najwyższym poziomie???? Kolesiostwo i hipokryzja! Ciekawe dlaczego inni dziennikarze krakowscy nie liczą się kompletnie z Radiem Kraków a wręcz nazywają je "knotem"! Pulit pieprzysz głupoty i nie znasz się na radiu! Co zresztą widać po spadającej słuchalności!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska