https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiadomo już, jak ma wyglądać nowa siedziba Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej. Rozstrzygnięto konkurs

Małgorzata Mrowiec
Zwyciężyła koncepcja studia projektowego M.O.C. Architekci
Zwyciężyła koncepcja studia projektowego M.O.C. Architekci Wojciech Matusik
Sąd konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) i Politechniki Krakowskiej wybrał projekt nowej siedziby Wydziału Informatyki i Telekomunikacji tej uczelni. Jak podkreślają członkowie składu sędziowskiego, decyzja o zwycięstwie projektu biura M.O.C. Architekci była jednogłośna. Na czele jury stała prof. dr hab. inż arch. Ewa Kuryłowicz. Nowy budynek dydaktyczno-laboratoryjny (realizowany dwuetapowo) ma powstać na terenie kampusu PK w krakowskich Czyżynach.

Panele fotowoltaiczne na elewacji, system retencji wody opadowej na dachach i wielkie schody prowadzące do podziemnego połączenia dwóch budynków - oto co między innymi znalazło się w zwycięskim projekcie obiektu, o który ma się wzbogacić Politechnika Krakowska.

Przedmiotem konkursu było wykonanie koncepcji budynku dydaktyczno-laboratoryjnego, realizowanego dwuetapowo, zlokalizowanego przy al. Jana Pawła II 37.

Do finału konkursu - ogłoszonego na wiosnę tego roku - ostatecznie zakwalifikowano pięć projektów. Zwyciężył projekt przygotowany przez zespół w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Agata Jamer, Karolina Supron, Klaudia Kwaśny i Hanna Ditmer. Zwycięzcy, oprócz zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie budynku, zdobyli także nagrodę pieniężną: 65 tys. złotych.

Miejsce drugie i nagrodę w wysokości 30 tys. zł zdobyło biuro projektowe Heinle, Wischer und Partner Architekci (Anna Stryczewska-Słońska, Natalia Sochacka, Adam Struski, Sebastian Kawalec, Natalia Olkowska, Andrzej Kowal, Piotr Konarzewski, Oliwia Słonimska, Marta Mazgaj, Mirosław Bogusz). Trzecie miejsce wraz z nagrodą 20 tys. zł zdobyło biuro Graph’it (Anna Puta, Amelia Muskała, Jakub Krzyczkowski, Ewa Dobek-Rybkiewicz, Wiktor Rafeenko, Agata Osowska, Anna Wyrębska).

Ponadto wyróżnienie za zgłoszony projekt otrzymało biuro Atelier Loegler Architekci (Romuald Loegler, Olimpia Pamuła, Konrad Rędzia, Sławomir Gębiś, Anhelina Popovych). Do finału zakwalifikował się też projekt biura Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne (Artur Jasiński, Marcin Buczek-Placzyński, Marta Grochowska, Patryk Druzgała).

Jak informuje Politechnika Krakowska, zgodnie z wymogami konkursowymi zwycięska koncepcja architektoniczna uwzględnia zasady zrównoważonego rozwoju i kwestie minimalizacji kosztów utrzymania budynku, którym należało nadać priorytet względem kosztów inwestycyjnych (zachowując racjonalność przyjętych rozwiązań). Celem uczelni jest realizacja budynku wysoce energooszczędnego, zgodnego z zasadami projektowania uniwersalnego, dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami.

- Zaproponowaliśmy niekonwencjonalne rozwiązanie w postaci montażu paneli fotowoltaicznych, ale nie na dachach - jak to zwykle ma miejsce - tylko na wszystkich nasłonecznionych elewacjach a dachy zaprojektowaliśmy jako retencyjne, co ma zminimalizować efekt miejskiej wyspy ciepła - zwraca uwagę Ewa Janik z biura projektowego M.O.C. Architekci.

W otoczeniu nowej siedziby WIiT PK zaplanowano atrakcyjnie zaprojektowaną przestrzeń publiczną z elementami małej architektury i infrastruktury rekreacyjnej, która jednocześnie będzie pełnić funkcję reprezentacyjnej strefy wejściowej do budynku. W koncepcji przewidziano także miejsca postojowe dla rowerów, hulajnóg i niewielkiej liczby samochodów oraz stację ładowania aut elektrycznych.

Nowy budynek dydaktyczno-laboratoryjny powstanie na terenie kampusu PK w krakowskich Czyżynach, w rejonie pomiędzy al. Jana Pawła II, ul. prof. Michała Życzkowskiego i ul. Izydora Stella-Sawickiego.

Politechnika Krakowska planuje inwestycję dwuetapową. Etap pierwszy to budowa części dydaktyczno-administracyjnej nowej siedziby Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. W niej znajdą się m.in. laboratoria komputerowe i projektowe, sale seminaryjne, wykładowe, aula, pokoje do konsultacji oraz strefy studenckie do aktywności naukowej, samorządowej, organizacji konkursów i wydarzeń oraz przestrzenie do relaksu. W drugim etapie realizowana będzie część ze specjalistycznymi laboratoriami naukowo-badawczymi i niezbędną do ich obsługi przestrzenią pracy kameralnej. Przewidziano tam m.in. laboratoria elektroniki i technologii kwantowych, robotyki, Internetu Rzeczy, telekomunikacji z częścią mechatroniczną oraz halą/areną do testowania robotów i dronów. Ponadto laboratoria rozszerzonej rzeczywistości, kwantowe, cyberbezpieczeństwa, e-gamingu, Data Science czy genomiki/bioinformatyki.

Uczelnia nie narzucała uczestnikom konkursu sposobu połączenia obu części budynku. Zwycięska koncepcja postanowiła rozwiązać tę kwestię przy pomocy połączenia podziemnego, które stanowi dodatkową przestrzeń wspólną.

- Zależało nam na modułowości konstrukcji co ma nawiązywać do koncepcji przeobrażania się, technologii i ostatecznego przeznaczenia tego budynku. System modułowy pozwala również na to, aby w przyszłości łatwo zmieniać układ pomieszczeń lub ich funkcje w razie takiej potrzeby - mówi Ewa Janik.

Jak podsumował dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK, prorektor ds. ogólnych Politechniki Krakowskiej, projekt wyłoniony w konkursie spełnia w 100 proc. oczekiwania uczelni.

- Autorzy projektu wsłuchali się w nasze potrzeby i zrealizowali koncepcję, która wpisuje się w kontekst miejsca. Bardzo piękne wejście, świetne przejście, łapanie światła w kondygnacji minus jeden. Chciałbym być starszy o dwa lata, by móc już tam wejść i zobaczyć to od środka - stwierdził prof. Kapecki.

Sądowi konkursowemu przewodniczyła prof. Ewa Kuryłowicz, sędzia konkursowy SARP Oddział Warszawa. W sądzie konkursowym zasiedli także: arch. Marcin Pawłowski - referent sądu konkursowego, sędzia konkursowy SARP Oddział Kraków, arch. Marcin Sadowski - sędzia konkursowy SARP Oddział Warszawa, dr arch. Piotr Lewicki - sędzia konkursowy SARP Oddział Kraków oraz przedstawiciele Politechniki Krakowskiej: prorektor dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK, prof. Magdalena Kozień-Woźniak - dziekan Wydziału Architektury PK, dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK - dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK oraz dr hab. inż. arch. Paweł Ozimek, prof. PK z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK.

Wydział Informatyki i Telekomunikacji jest jednym z najmłodszych wydziałów Politechniki Krakowskiej, dynamicznie się rozwijającym i cieszącym się dużym zainteresowaniem kandydatów na studia. Ma bogate plany dalszego rozwoju naukowego i w obszarze kształcenia studentów.

"Ich realizacji sprzyja wysoka kategoria (A), uzyskana w ostatniej ewaluacji dyscyplin naukowych. Dzięki tak znakomitej ocenie dorobku naukowego pracowników wydziału uczelnia nabyła prawa do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja. Ambitne plany dalszego rozwoju rodzą potrzeby stworzenia lepszych warunków do pracy naukowej i dydaktyki, bo obecnie wydział nie ma własnej siedziby. Prowadzi zajęcia ze studentami i badania naukowe w kilku lokalizacjach uczelni. Stąd rozpoczęcie przygotowań do budowy nowej siedziby wydziału na terenie kampusu w Czyżynach i jednoczesne intensywne starania o dofinansowanie takiego projektu ze środków zewnętrznych" - informuje uczelnia.

Ogólny koszt całej inwestycji wraz z pierwszym wyposażeniem szacowany jest na blisko 180 mln złotych. Politechnika chce przeznaczyć na nią środki własne oraz pozyskane z dofinansowań (z wnioskami zwróciła się już do Ministerstwa Nauki). Na pierwszym etapie działań uczelnia zabezpieczyła środki na rozstrzygnięty właśnie konkurs na koncepcję architektoniczną budynku oraz na wykonanie projektu na podstawie zwycięskiej koncepcji konkursowej. "Termin rozpoczęcia prac budowlanych i zakończenia inwestycji uzależniony będzie od dalszych postępów w budowaniu finansowania dla tak poważnego przedsięwzięcia" - informuje PK.

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska