https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiadukt na DK 94 w Olkuszu otrzymał imię Petera Westena. To drugi obiekt upamiętniający założyciela olkuskiej „Emalii”

Paweł Mocny
Wiadukt im. Petera Westena w Olkuszu
Wiadukt im. Petera Westena w Olkuszu Paweł Mocny
Dotychczas „bezimienny” wiadukt na drodze krajowej numer 94 w Olkuszu otrzymał imię założyciela „Emalii” – Petera Westena. Wcześniej austriackiego przedsiębiorcę upamiętniało jedynie popiersie, które znajduje się na Starym Cmentarzu przy ulicy Francesco Nullo.

Wiadukt na DK 94 w Olkuszu otrzymał imię Petera Westena

Podczas VI sesji Rady Miejskiej w Olkuszu radni jednogłośnie zadecydowali o nadaniu imienia Petera Westena wiaduktowi na drodze krajowej numer 94. Z inicjatywą upamiętnienia austriackiego przedsiębiorcy wyszła Rada Okręgowa Unii Pracy – Okręg 13 Kraków. Obiekt, któremu nadano imię Petera Westena wskazał natomiast Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

- W imieniu Rady Okręgowej Unii Pracy a także mieszkańców ziemi olkuskiej, którzy mieli szczęście pracować w tym zakładzie serdecznie dziękuję za przychylność. W okresie przedwojennym  w Olkuszu była ogromna bieda i ten zakład uratował niejedną rodzinę. Już w 1920 roku w zakładzie Westena pracowało 2,5 tysiąca ludzi a miasto liczyło 7,5 tysiąca. Można powiedzieć że z każdej rodziny ktoś w tej rodzinie pracował - mówił podczas obrad Wiceprzewodniczący Unii Pracy Jan Orkisz, który był pomysłodawcą całego przedsięwzięcia.

Wiadukt im. Petera Westena w Olkuszu
Wiadukt im. Petera Westena w Olkuszu
Paweł Mocny

6 lipca 1907 roku władze rosyjskie zarejestrowały w Olkuszu firmę Akcyjne Towarzystwo Olkuskie Tłoczonych i Emaliowanych Wyrobów „Westen”. W tym samym roku powstały pierwsze hale produkcyjne. W 1919 zakłady władze znacjonalizowały spółkę, ale z powodu przynoszonych strat wróciła ona w posiadanie Petera Westena.

W latach 20. ubiegłego wieku zakład w Olkuszu zatrudniał około 2,5 tysiąca osób (wówczas populacja miasta wynosiła około 7,5 tysiąca). Dziennie produkowano tam około 28 ton wyrobów.

Na początku alt 30. XX wieku Austriak wyjechał do Rumunii. Do Olkusza już nie wrócił. Zmarł w 1934 roku i został pochowany Mediaszu.

Do tej pory w Srebrnym Mieście Petera Westena upamiętniało jedynie popiersie, które znajduje się na Starym Cmentarzu przy ulicy Francesco Nullo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska