https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Peter Westen, Francesco Nullo i inni. Poznaj miejsca pamięci na starym cmentarzu w Olkuszu

Paweł Mocny
Pieta Katyńska na starym cmentarzu w Olkuszu
Pieta Katyńska na starym cmentarzu w Olkuszu Paweł Mocny
Stary cmentarz w Olkuszu ma około dwustu lat. Oprócz miejsc spoczynku mieszkańców Olkusza i okolic na nekropolii znajduje się wiele miejsc pamięci. Wśród nich są między innymi: grób i pomnik pułkownika Francesco Nullo, Pieta Katyńska oraz popiersie Petera Westena. Poznaj miejsca pamięci na starym cmentarzu w Olkuszu

Peter Westen, Francesco Nullo i inni. Miejsca pamięci na starym cmentarzu w Olkuszu

Stary cmentarz w Olkuszu powstał około 1815 roku. Najprawdopodobniej pomiędzy 1826 a 1843 rokiem natomiast powstała część prawosławna, w której grzebano rosyjskich żołnierzy i urzędników oraz zmarłych członków ich rodzin i małe dzieci. Szacuje się, że w kwaterze pochowano od 200 do 300 osób.

Groby i miejsca pamięci na olkuskim starym cmentarzu

 Zdecydowanie najsłynniejszym obiektem na olkuskim starym cmentarzu jest grób oraz pomnik Francesco Nullo. Obok włoskiego pułkownika spoczywa dwóch powstańców, którzy polegli w bitwie pod Krzykawką. Upamiętniają ich osobne płyty nagrobne.

Niedaleko grobu i pomnika Nullo znajduję się popiersie założyciela Fabryki Naczyń „Westen” w Olkuszu oraz Fabryki Wyrobów Gumowych w Wolbromiu Petera Westena. Symboliczny pomnik upamiętniający austriackiego przemysłowca został odsłonięty w 2013 roku z inicjatywy mieszkańców.

Popiersie Petera Westena na starym cmentarzu w Olkuszu
Popiersie Petera Westena na starym cmentarzu w Olkuszu
Paweł Mocny

W północnej części cmentarza można znaleźć natomiast pomnik upamiętniający mieszkańców powiatu olkuskiego, którzy podczas II wojny światowej zginęli w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych. Za pomnikiem ustawiono sześć prostokątnych tablic z nazwiskami ofiar. Pomnik powstał w 2005 roku.

W 2009 natomiast powstał obelisk upamiętniający ofiary wojen w Europie. W tym samym roku postawiono także pomnik z drewnianym krzyżem, który upamiętnia powstanie warszawskie. Inicjatorami wzniesienia obelisku byli olkuscy harcerze.

Pomnik upamiętniający powstanie warszawskie na starym cmentarzu w Olkuszu
Pomnik upamiętniający powstanie warszawskie na starym cmentarzu w Olkuszu

Najnowszym pomnikiem na starym cmentarzu jest Pieta Katyńska. Upamiętnia ona wymordowanych przez Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR polskich oficerów. Inicjatorem i fundatorem pomnika był Mieczysław Karwiński.

Nie sposób nie wspomnieć także o „ścianie pamięci”, która znajduje się na murze oddzielającym strony katolicką i prawosławną. Można tam zobaczyć tablice upamiętniające Włochów walczących w powstaniu styczniowym, mieszkańców ziemi olkuskiej poległych w wojnie polsko-bolszewickiej oraz walczących na frontach II wojny światowej, członków 23. I 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej, którzy walczyli w oddziałach partyzanckich „Surowiec” i „Suszarnia” a także tułaczów i żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego.

"Ściana pamięci" na starym cmentarzu w Olkuszu
"Ściana pamięci" na starym cmentarzu w Olkuszu
Paweł Mocny

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska