Wiceburmistrz Wadowic obraziła katolików krojąc tort z papieżem?

  • Gazeta Krakowska

Bogumił Storch

Mieszkanka Wadowic zawiadomiła policję o obrazie uczuć religijnych. Według niej miało do tego dojść podczas uroczystości z okazji 98. rocznicy urodzin Jana Pawła II, kiedy to wiceburmistrz Wadowic Ewa Całus pokroiła tort z wizerunkiem Jana Pawła II i rozdała go mieszkańcom. Tak, od trzech lat, w tym mieście świętuje się rocznicę urodzin Jana Pawła II.

Przypomnijmy. Krojenie i jedzenie tortu z wizerunkiem Jana Pawła II było elementem majowych uroczystości 98. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Wiceburmistrz Wadowic Ewa Całus częstowała nim na Rynku w Wadwicach wszystkich chętnych. Cały tort, który ważył w sumie 120 kilogramów (w tym 18 kg jego górna część, którą zaprezentowano), zrobiono z 200 jaj a jego dekoracja powstała z masy truskawkowej, przełożonej białym biszkoptem.

Stoisko, na którym wiceburmistrz kroiła i rozdawała tort było oblegane. Każdy chciał kawałek z wizerunkiem papieża. Potrzebni byli ochroniarze, bo namiot mógł się przewrócić pod naporem tłumu a ludziom groziło poturbowanie w ścisku.

Gdy o tym napisaliśmy, o wydarzniu stało się głośno, bo zdjęcia i relacje błyskawicznie opublikowały największe portale i gazety w Polsce a tematem zajął się nawet popularny internetowy serwis wykop.pl.

Komuś jednak nie spodobało się, że w takich okolicznościach, jako "twarz wypieku" używany jest wizerunek Jana Pawła II.

Oburzona tym mieszkanka Wadowic złożyła w powiatowej komendzie policji w Wadowicach zawiadomienie o możliwosci popełnienia przestępstwa poprzez naruszenie uczuć religijnych.

Policja nie widzi jednak powodów by kogokolwiek karać.

- Prowadziliśmy czynności sprawdzające. Materiały w tej sprawie zostały już wysłane prokuraturze w Wadowicach z postanowieniem o odmowie wszczęcia dochodzenia - informuje Dariusz Stelmaszuk, aspirant sztabowy z komendy powiatowej policji w Wadowicach.

"Aby stwierdzić że zostały wypełnione znamiona czynu karalnego, trzeba by uznać, że tort z wizerunkiem papieża jest przedmiotem czci religijnej, nie zaś zwykłym deserem"- komentuje, cytowana przez krakowską "Gazetę Wyborczą", wiceburmistrz Całus.

 Bogumił Storch

Wadowice. Rzucili się na tort papieski z 200 jaj. Był za dar...

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

16.07.2018, 19:04

CO MORZE OBRAZIĆ GDY NIEMA SUMIENIA DUSZY ETYKI EMPATI BO LICZY SIE TYLKOKO SSaTAN STAŁY ZYSSK... KASA I KARIERA PO TRUPACH MOCHERA FRAYERA.

14.07.2018, 09:48

To godne posła Pięty, a on nie jest taki stary. To również godne Winnickiego, a on też jeszcze nie jest stary, choć poglądy ma przedpotopowe.

13.07.2018, 11:24

Szukajcie na FB;

K
z

N
s
z
z

S
o
l
i
d
a
r
n
o
s
c

O
r
g
a
n
i
s
t
o
w 11

13.07.2018, 10:36

Zagłosuję na partie ,która zlikwiduje wszystkie religie w Polsce. Religia to największy syf obecnych czasów .Skłóca narody ,prowadzi do wojen.

13.07.2018, 10:03

A kery koncek ty dorty smakowoł nojlepi? Tyn z pozłotkom, abo tyn z literami?

13.07.2018, 08:05

777//////////

13.07.2018, 06:48

Pani wiceburmistrzyni powinna Całusiować tort, a nie kroić buźkę papy.

13.07.2018, 06:45

Ci dzisiejsi nowoczesni

beda mieszkac

Już oceniłeś tę opinię.
/ +3

co tam dla nich takie drobiazgi, z widokami na cmentarze kupuja nory, ludzi sprowadzili do roli zwierzatek, a zwierzatka zhumanizowali. Powinni im dodatkowo wybudowac w podziemiach grobowce zamiast garazy, i niech tam sie grzebia gdzie za zycia mieszkali

12.07.2018, 23:18

Wybaczcie, ale.... ta pania, ktora skarzyla, trzeba szybko i koniecznie odizolowac od spoleczenstwa, bo narobi swiatowego balaganu religijnego...

12.07.2018, 21:39

Uważać za dwa lata (100 rocznica)! P****** zmienio prawo (sprawiedliwości nie muszo, bo i tak jej nie ma), i za nienoszenie na klapie portretu Wojtyły bedzie zsyłka do obozu dla nieprawomyślnych!
A kablujo też za jedzenie Kartofli tluczonych?

12.07.2018, 21:27

Przijechou ech z wycieczki do Rzymu, kaj ech sie kupiou T-shirt ze Papa Franceiscym (za 5 ojro).
Moga w niym chodzic po ulicy, abo dostana po pysku, abo mie podajom do prokuratora?

12.07.2018, 21:05

Jo wjym, co Poloki myslom, co majom...poczucie humoru.
I bes tosz tyn news o dorcie i ancajdze to je wic! Abo niy?
Ino dzisiej niy je 1 kwiyciyn!

12.07.2018, 18:22

Już zupełnie przestałem rozumieć to, co się stało z naszym narodem. Nawet nie wiem jak takie ewidentne bzdury komentować.

12.07.2018, 16:17

XD?

12.07.2018, 14:06

A jak się łamiemy opłatkiem z Jezuskiem w wigilię, to też doniesiesz o obrazę uczuć religijnych ?

12.07.2018, 13:14

Lenin wiecznie żywy

12.07.2018, 13:12

Obcięli emeryturkę, ale ze szkoleń coś jeszcze w głowie zostało.

12.07.2018, 13:10

Jakaś pieniaczka daje kaście mącić. A tu już nie ma Rzeplińskiego i Gersdorfowej i trudno będzie to rozstrzygnąć w odpowiedni sposób

12.07.2018, 11:33

Kryminogenny Lobbing z oszustem w wadowickim ratuszu przez ktory padly Wadowice ma odwrocic incydent z tortem JP II ?

12.07.2018, 10:57

Szukajcie na FB;

K
z

N
s
z
z

S
o
l
i
d
a
r
n
o
s
c

O
r
g
a
n
i
s
t
o
w 11

12.07.2018, 10:57

Bo gdyby namalowali na Torciku Obraz JP 2 z Kochanka Ireną KINASZEWSKĄ i Synem ADAMEM, to każdy by lał ze smiechu, i też obrażał paPIESKIE UCZUCIA!

12.07.2018, 10:09

Tylko stary moher mógł się o to przyczepić. Modlą się pod figurą, a diabła mają za skórą!!!!

12.07.2018, 09:53

Wzorzec Polaka-Katolika, czyli katol pospolity i wredny.

12.07.2018, 09:52

TZW. KATOLIKÓW W POLSCE, JPII LICZY SIĘ W POSTACI:PRÓBEK KRWI OD NEKROFILA DZIWISZA, OBLEŚNYCH POMNIKÓW, TORTÓW,ULIC, PLACÓW, A TO CO WOJTYŁA ROBIŁ, CO GŁOSIŁ,KTO BY SIE TYM PRZEJMOWAŁ, PRZECIEŻ NIE KATOLIK W POLSZCZE???!!!ZRESZTĄ JAK KSIĄDZ W TYM CHORYM KRAIKU MÓWI,ŻE TRZEBA UŚMIERCIĆ PAPIEŻA FRANCISZKA,TO O CZYM MY MÓWIMY,CZEGO ŻĄDAMY??!!

12.07.2018, 09:52

TZW. KATOLIKÓW W POLSCE, JPII LICZY SIĘ W POSTACI:PRÓBEK KRWI OD NEKROFILA DZIWISZA, OBLEŚNYCH POMNIKÓW, TORTÓW,ULIC, PLACÓW, A TO CO WOJTYŁA ROBIŁ, CO GŁOSIŁ,KTO BY SIE TYM PRZEJMOWAŁ, PRZECIEŻ NIE KATOLIK W POLSZCZE???!!!ZRESZTĄ JAK KSIĄDZ W TYM CHORYM KRAIKU MÓWI,ŻE TRZEBA UŚMIERCIĆ PAPIEŻA FRANCISZKA,TO O CZYM MY MÓWIMY,CZEGO ŻĄDAMY??!!