Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wideo-rozmowy w małopolskich więzieniach

Artur Drożdżak
We wszystkich 11 jednostkach penitencjarnych okręgu krakowskiego Służby Więziennej osoby pozbawione wolności będą mogły korzystać z nowej formy kontaktu z rodziną – poprzez wideo-rozmowy. Nie oznacza jednak, że Skype będzie dostępny dla wszystkich osadzonych i w sposób pozbawiony nadzoru ze strony funkcjonariuszy.

Jak podaje mjr Tomasz Wacławek, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej wszystkie areszty śledcze i zakłady karne na terenie województwa małopolskiego i świętokrzyskiego utworzyły stanowiska wyposażone w sprzęt do połączeń audio-wideo. Wideo-rozmowy mają stanowić, oprócz tradycyjnych widzeń, rozmów telefonicznych i korespondencji, nową formę kontaktu osoby pozbawionej wolności z rodziną. Ze względów bezpieczeństwa funkcjonariusze musieli wykonać odrębne łącza internetowe, odseparowane od sieci, z której korzysta Służba Więzienna.

Z punku widzenie Służby Więziennej ważną kwestią było też określenie zasad nadzoru nad tymi rozmowami i wydanie procedur ich realizacji oraz wskazanie dni i godzin, kiedy wideo-rozmowy mogą być dostępne, czy czasu ich trwania.

Każda rozmowa więźnia przez komunikator internetowy wymaga zgody dyrektora zakładu karnego lub aresztu śledczego. Musi być uzasadniona przez więźnia i poparta uzyskaną zgodą jego rodziny. Oferta jest kierowana przede wszystkim do osadzonych będących rodzicami lub opiekunami dzieci do lat 15, cudzoziemców oraz do innych skazanych, których rodziny i osoby najbliższe zamieszkują w znacznej odległości od jednostki penitencjarnej, a ich sytuacja finansowa, czy zdrowotna ogranicza możliwość przyjazdu do więzienia. Wideo-rozmowy mają ułatwić Służbie Więziennej zadania związane ze wspieraniem więzi osadzonego z rodziną - utrzymywanie przez niego częstszego kontaktu z osobami bliskimi, aktywne uczestnictwo w życiu rodziny i wspólne podejmowanie decyzji.

W zależności od typu zakładu karnego czy kategorii więźniów, osoby pozbawione wolności będą mogły korzystać ze Skype od kilku do kilkunastu minut. Z komunikatora internetowego nie mogą korzystać osoby tymczasowo aresztowane. Ponadto w przypadku negatywnego zachowania więźnia lub naruszania porządku lub bezpieczeństwa wideo-rozmowa może być zawsze przerwana.

Wprowadzenie Skypa do małopolskich i świętokrzyskich więzień poprzedził pilotaż. Był realizowany od połowy kwietnia do końca maja w Zakładzie Karnym w Tarnowie. Podobne testy były wykonywane w wybranych jednostkach penitencjarnych na terenie całego kraju. W tarnowskim więzieniu projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – w trakcie pilotażu zrealizowano tam ponad 600 wideo-rozmów. W niektórych przypadkach dzięki komunikatorowi internetowemu skazany mógł po raz pierwszy od dłuższego czasu zobaczyć się i porozmawiać z rodziną.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska