„Cyfrowy re-start”
- Pamiętają Państwo czasy telefonów komórkowych na których grało się w węża i komunikator internetowy Gadu – Gadu? To była ich codzienność. Teraz, po około 20 latach pobytu w warunkach izolacji, sześciu skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności odkrywa funkcje smartfona, uczy się korzystać z aplikacji i nowoczesnych urządzeń. „Cyfrowy re-start” to nazwa programu resocjalizacyjnego, który ma przygotować skazanych do odnalezienia się w nowej rzeczywistości po zakończeniu odbywania kary. W świecie w którym Internet jest powszechnym dobrem a większość codziennych spraw, załatwianych jest przy użyciu aplikacji i nowoczesnych technologii, obsługa smartfona czy laptopa staje się elementarną umiejętnością jak czytanie czy pisanie. Krakowska Służba Więzienna chce przygotować na to swoich podopiecznych - mówi mjr Anna Margelist - Czajczyk, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie.
W myśl zasady, że najskuteczniej zdobywa się wiedzę poprzez konkretne działanie, program nastawiony jest na samodzielne ćwiczenia. W ramach programu osadzeni założyli konta mailowe, część z nich wysłała pierwszego maila w życiu. Dzięki symulatorom kiosków samoobsługowych powstałych w ramach projektu Inkubator Włączenia Społecznego osadzeni nauczyli się obsługi bankomatu, parkomatu, nadali paczkę oraz „wybrali się na zakupy” i skorzystali z kasy samoobsługowej powszechnie występującej w dużych sieciówkach.
Osadzeni testowali najnowsze urządzenie
- Dzięki uprzejmości Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie do jednostki udało się sprowadzić dwa biletomaty. Osadzeni testowali najnowsze urządzenie, które w krakowskiej komunikacji miejskiej na stałe pojawi się dopiero za kilka miesięcy. Nowe automaty nie drukują papierowych biletów, nie ma też możliwości ich skasowania. Jak ich używać? Osadzeni z Wiśnicza już to wiedzą - dodaje mjr Anna Margelist - Czajczyk.
Program cały czas trwa, przed skazanymi jeszcze nauka korzystania z bankowości elektronicznej, zapoznanie z Chatem GPT, może nawet uda się założyć profil zaufany. Wykluczenie cyfrowe działa jako bariera w reintegracji społecznej i zawodowej, co zwiększa ryzyko recydywy. Brak dostępu do technologii i umiejętności cyfrowych pogłębia marginalizację, ogranicza możliwości edukacyjne i zawodowe, a także zmniejsza dostęp do wsparcia społecznego.
- Z tego powodu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu wśród osób przebywających i opuszczających zakłady karne, a zwłaszcza skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności, jest ważnym elementem skutecznej polityki resocjalizacyjnej - mówi rzecznik Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie.
