Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej obrazów Michałowskiego, inne kolory ścian. Muzeum Narodowe planuje zmiany w Sukiennicach

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Andrzej Banaś
Muzeum Narodowe w Krakowie zastanawia się nad nową aranżacją ekspozycji w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. - Chcemy w niej odwołać się do koncepcji prof. Mieczysława Porębskiego z lat 70. Nie zamierzamy jej jednak powielać - mówi dyrektor placówki, Andrzej Betlej.

W 2010 roku, po kilkuletnim remoncie i modernizacji, uznawanych za jedną z największych inwestycji konserwatorskich w Europie, krakowianie ujrzeli oblicze Nowych Sukiennic. Mimo, że od tej rewolucji nie minęła nawet dekada, muzeum już myśli o kolejnych zmianach. - Każda ekspozycja powinna się zmieniać, a 140 - lecie muzeum, które będziemy obchodzić w 2019 roku, jest doskonałą okazją, by przedstawić nową koncepcje wystawienniczą - tłumaczy dyrektor muzeum.

Na razie o konkretach trudno mówić, bo skala i charakter zmian są dopiero przedmiotem dyskusji. - W tej chwili mamy już wstępną propozycję nowego scenariusza wystawy. Zostanie on zrecenzowany przez ekspertów, m.in. konserwatorów i historyków sztuki, ponieważ Galeria w Sukiennicach jest miejscem zbyt istotnym, by o umieszczonej w nim ekspozycji decydować ad hoc. Po otrzymaniu recenzji przystąpimy do tworzenia finalnej aranżacji - mówi Betlej.

Dyrektor Muzeum Narodowego zdradza, że nowe oblicze ekspozycji będzie nawiązywało do koncepcji opracowanej w latach 70. przez prof. Mieczysława Porębskiego, która przeszła do historii muzealnictwa.

- Nie chcemy jednak jej powielać. Główne zmiany - właśnie odwołania do tego wybitnego dzieła wystawienniczego - jakie planujemy to przywrócenie odrębnej sali, poświęconej twórczości Piotra Michałowskiego. W zbiorach muzeum znajduje się o wiele więcej dzieł, niż dziś eksponujemy, warto wydobyć je na światło dzienne - tłumaczy. - Zamierzamy też zamienić miejscami obrazy „Hołd Pruski” i „Pochodnie Nerona”. „Hołd” w „starym miejscu” jest przecież swego rodzaju wizytówką galerii, z czym utożsamiają się krakowianie.

Muzeum myśli również o zmianie kolorów ścian na tradycyjny czyli bardziej intensywny niż ten, który w Sukiennicach możemy zobaczyć obecnie.

Wszystkie te zmiany oznaczać będą zamkniecie sal dla zwiedzających na kilka miesięcy. - Remont potrwa ok. 2-3 miesięcy. Chcemy zakończyć go przed okresem, w którym Sukiennice cieszą się największym powodzeniem, czyli przed wakacjami. Wedle takich założeń okres remontu, a co za tym idzie, zamknięcia galerii, powinien przypaść na pierwszą połowę 2019 roku - wyjaśnia dyrektor.

Tymczasem MNK w lutym zaprasza na otwarte oprowadzania po swoich oddziałach. Sukiennice z przewodnikiem można zwiedzać we wszystkie czwartki lutego. Przewodnicy będą opowiadać o zbiorach o godz. 10, 11.30, 13.30, 15 i 16.30. Wstęp w ramach biletu na wystawę. Z otwartych oprowadzań można skorzystać też w pałacu bp. Erazma Ciołka, Domu Mehoffera, Domu Jana Matejki, Europeum i w Pawilonie im. Józefa Czapskiego. Harmonogram na stronie internetowej muzeum:www. mnk.pl.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Więcej obrazów Michałowskiego, inne kolory ścian. Muzeum Narodowe planuje zmiany w Sukiennicach - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska