Takie honorowe wyróżnienia są przyznawane przez od 1997 roku za wybitne osiągnięcia i zasługi na rzecz polskiego górnictwa w różnych dziedzinach. W podziemnej Wieliczce bezpieczeństwo jest priorytetem. To fundament udostępniania podziemi i organizowania tam ruchu turystycznego.
- Ta nagroda jest dla nas zaszczytem: cieszymy się, że nasze działania zostały dostrzeżone. Załoga wielickiej kopalni pracuje bezpiecznie, choć podziemia nieraz dyktują górnikom trudne warunki i rzucają niełatwe wyzwania - mówi Zbigniew Zarębski, prezes Kopalni Soli w Wieliczce.
- W naszej kopalni najważniejsze jest bezpieczeństwo: ludzi, zabytku, miasta na powierzchni. W Wieliczce nie wydobywa się już soli, jednak to wciąż podziemny zakład górniczy ze wszystkimi konsekwencjami tego faktu - dodaje szef solnej spółki.
- Wzmocniliśmy służbę BHP, nieustannie szkolimy załogę, wszyscy pracownicy kopalni co tydzień otrzymują „Wiadomość Bezpieczeństwa”. Trud opłacił się: od ponad 1100 dni w wielickiej kopalni nie wydarzył się wypadek przy pracy - zaznacza z kolei Jarosław Malik z zarządu Kopalni Soli.
Przyznając statuetkę „Skarbnika”, Wyższy Urząd Górniczy docenił także wielickie działania na rzecz krzewienia tradycji i kultury górniczej oraz ochrony i propagowania dziedzictwa industrialnego.
- „Skarbnik” cieszy podwójnie, trafił bowiem do Wieliczki również z powodu jej wyjątkowego znaczenia dla górniczej kultury i tradycji. Ponad 700-letnia Kopalnia Soli po dziś dzień jest ostoją związanych z górnictwem zwyczajów. Tradycja, wiara, patriotyzm nie są tu odświętnymi hasłami, lecz codziennością. Kopalnia, która już od 40 lat figuruje na Liście UNESCO, koncentruje swe działania na ochronie podziemnego dziedzictwa, i materialnego, i duchowego - podkreśla Biuro Prasowe solnej spółki.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Koniec papierowego L4. Twoje zwolnienie w internecie
