https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Walka ze smogiem. Zbadają popiół z dymiących palenisk

Jolanta Białek
Paweł Relikowski
Wieliczka zapowiada systemowe kontrole pieców. Będą prowadzić je dwa patrole wyposażone w specjalistyczne urządzenia do pobierania popiołu z palenisk oraz sprawdzania wilgotności m.in. drewna

Fachowy miernik do badania zawilgocenia opału dostarczono do Wieliczki wczoraj. Natomiast umowa z firmą, która będzie badać próbki popiołu z palenisk ma zostać podpisana najdalej za tydzień. Oznacza to, że zapowiadany od kilku miesięcy projekt wreszcie rusza. Z poślizgiem, bo specjalistyczne urządzenia pomocne w walce ze smogiem miały być w mieście jeszcze w grudniu ub. roku.

Wieliccy strażnicy miejscy (dwie osoby) są już po szkoleniach dotyczących obsługi nowych urządzeń. - Kontrole pieców z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu rozpoczną się od lutego. Będą prowadzić je dwa patrole złożone z miejskich strażników oraz pracowników Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta - zapowiada Kazimierz Hankus, komendant Straży Miejskiej w Wieliczce.

Dodaje, że sprawdzanie będzie odbywać się nie tylko tak jak dotychczas, a więc głównie po zgłoszeniach od mieszkańców, że z danych kominów wydobywa się „bury” dym, ale systemowo. - Patrole będą obserwować sytuację w terenie i reagować, gdy pojawi się podejrzenie spalania odpadów - zaznacza szef SM.

Popiół pobrany z palenisk, gdzie zachodzi podejrzenie, że spalane są szkodliwe odpady (a właściciel budynku wypiera się tego) będzie potem badany w laboratorium. Pozwoli to jasno określić, co płonęło w danym piecu nawet kilka tygodni wcześniej, nim go skontrolowano. Wielickie zaplombowane specjalistyczne próbówki z popiołem będą wysłane do Jastrzębia Zdroju, gdzie takie badania można wykonać za 650 zł (w Krakowie analiza jednej próbki kosztuje ok. 1000 zł).

A drugie urządzenie pozwoli szybko sprawdzić, czy nie przekroczono normy wilgotności - zgodnie z uchwałą sejmiku, w Małopolsce wynosi ona do 20 proc. - spalanych w piecach mułów i flotów węglowych oraz drewna i biomasy.

Pyłomierze, których w gminie Wieliczka jest kilkanaście pokazują, że w tym rejonie smog jest zazwyczaj jeszcze większy niż w Krakowie. W Wieliczce i okolicy sprawdzono w tym sezonie grzewczym w sumie ok. 200 palenisk.

- Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni przeprowadziliśmy 57 takich kontroli. Różnego typu nieprawidłowości jest sporo. Pojawiły się one w około 30 procentach budynków, które sprawdziliśmy tej zimy - podaje Kazimierz Hankus.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Ron
czy w nowożytnej historii Wieliczki został zlikwidowany chociaż 1 kopcący piec po interwencjach straży miejskiej na wezwanie mieszkańców?!!
niech mnie ktoś obedrze ze złudzeń...
M
Mieszkaniec
W jaki sposób mżzna sprawdzić 5 wilgotności drewna do kominka ? Czy ktoś wie ?
K
Krakus
Przeczytaj jeszcze raz na spokojnie komentarz @Emti1983, bo bezpodstawnie zarzucasz autorowi niewiedzę.
I
Inwestor
Tak to ze smogiem sie nie walczy. Wybudowalem dom zainwestowalem q nowe technologie . Fotowoltaikie rekuorleracje itp. Na moje pytanie do wielickiej gminy czy wspomoga mnie.w tym chocby brakiem oplat podatkowych przez jakis czas abym mogl lzej splacac kredyt zaciagniety na panele fotowoltaicznie opowiedz byla jak to u nas w Polsce ze generalnie maja to w du...e. to jak zachecic ludzi do takich rozwiazan jak moje?
E
Ekoleś
Szkoda tylko, że strażnicy miejscy z Wieliczki z większością " kopcących" mieszkańców się znają i raczej nie dają mandatów znajomym. Druga sprawa to bardzo niskie kary. Jedynie oddanie sprawy do sądu gwarantuje, że winny poczuje karę finansową. Z tego co obserwuję mieszkając truciciele pozostają bezkarni.
a
antysmog
A co rozumiesz przez "niewłaściwe substancje", węgiel?? Co by miało wykazać badanie popiołu z węgla?? że był gorszej jakości i zawierał więcej siarki?? za to nikt może karać mieszkańców. Spalanie odpadów (pod szeroko rozumianym pojęciem) powoduje, że w popiele można znaleźć substancje których tam nie powinno być!
K
Krakus
A w którym miejscu @Emti1983 napisał, że spalanie śmieci nie wykaże zanieczyszczeń w popiele?
d
dqwewqe
Najwyższa pora, tylko czemu trwało to tak długo ?
a
antysmog
Twój komentarz dobitnie pokazuje jak niewielką wiedzę mają mieszkańcy na temat spalania śmieci. Jeżeli ktoś spalił w piecu niewłaściwe rzeczy to w badanie laboratoryjne zawsze to wykaże. Spalanie od góry jest dobre ale trzeba się na tym znać bo inaczej możne być niebezpieczne szczególnie przy starych kopciuchach.
E
Emti1983
Śmieci to jeden z problemów. Tradycyjne spalanie węgla od dołu nie wykaże w popiele żadnych niewłaściwych substancji, a smog i tak powstanie. W niektórych miastach są prowadzone akcje informacyjne i pokazy jak palić od góry by ten smog nie powstał.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska