https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Zabytkowa Sztygarówka znów należy do miasta

Jolanta Białek
Podpisanie aktu notarialnego w sprawie Sztygarówki. Od lewej: burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, wielicki starosta jacek Juszkiewicz, wielicki wicestarosta Łukasz Sadkiewicz
Podpisanie aktu notarialnego w sprawie Sztygarówki. Od lewej: burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, wielicki starosta jacek Juszkiewicz, wielicki wicestarosta Łukasz Sadkiewicz Jolanta Białek
Sztygarówka była siedzibą wielickiego starostwa przez 19 lat. Teraz w zabytku w centrum miasta ulokuje się szkoła muzyczna

Podpisano akt notarialny „pieczętujący” powrót zabytkowego gmachu do zasobów miasta. Siedziba wielickiego starostwa mieściła się tam od 1999 roku, powiat korzystał ze Sztygarówki na zasadzie użyczenia.

- Już dziś zapraszam na 15 sierpnia na dzień otwarty odrestaurowanego Pałacu Przychockich, który będzie teraz główną siedzibą powiatu. Sami państwo przekonacie się, że warto było zrealizować ten projekt - mówił starosta Jacek Juszkiewicz, podczas przekazania Sztygarówki miastu.

Wieliczka przeznaczy okazały neogotycki budynek na cele oświatowe. - Sztygarówka będzie siedzibą Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Przekazanie jej tego zabytku oznacza, że opuści ona pomieszczenia, które zajmuje teraz w budynku dworca PKP „Wieliczka Park”. Od września szkoła będzie działać przy Rynku Górnym 6 i w Sztygarówce - powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Neogotycką Sztygarówkę wzniesiono w latach 1897-99 według projektu lwowskiego architekta Tadeusza Dołęgi-Mostowskiego, natomiast pracami budowlanymi kierował wielicki przedsiębiorca Ignacy Miarczyński. Budowa obiektu była związana z jubileuszem 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa (przypadającym w 1898 roku).

Budynek powstał z myślą o działającej w Wieliczce od 1861 roku Szkole Górniczej i rodzącym się wtedy projekcie powstania w mieście Muzeum Salinarnego. Gmach pośwęcono w grudniu 1898 roku, a młodzież rozpoczęła tam naukę w roku szkolnym 1899/1900.

W czasie okupacji w zajętej przez niemeickie wojska Sztygarówce działały m.in. kasyno i szpital. Po wojnie mieściły się tu różne instytucje kulturalno-oświatowe, m.in. Miejski Dom Kultury (do 1998 roku, kiedy zdecydowano o użyczeniu zabytku na lokum starostwa).

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Barometr Bartusia. Kto wygra wybory samorządowe i czy na ich wynik wpłynie partyjna wojna polsko-polska?

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam
Z czego tu się tu cieszyć Panie Starosto Juszkiewicza pozbywacie się pięknego budynku w centrum miasta Sztygarówka zawsze kojarzyła się z siedziba powiatem i powinna tu zostać !!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska