Podpisano akt notarialny „pieczętujący” powrót zabytkowego gmachu do zasobów miasta. Siedziba wielickiego starostwa mieściła się tam od 1999 roku, powiat korzystał ze Sztygarówki na zasadzie użyczenia.
- Już dziś zapraszam na 15 sierpnia na dzień otwarty odrestaurowanego Pałacu Przychockich, który będzie teraz główną siedzibą powiatu. Sami państwo przekonacie się, że warto było zrealizować ten projekt - mówił starosta Jacek Juszkiewicz, podczas przekazania Sztygarówki miastu.
Wieliczka przeznaczy okazały neogotycki budynek na cele oświatowe. - Sztygarówka będzie siedzibą Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Przekazanie jej tego zabytku oznacza, że opuści ona pomieszczenia, które zajmuje teraz w budynku dworca PKP „Wieliczka Park”. Od września szkoła będzie działać przy Rynku Górnym 6 i w Sztygarówce - powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
Neogotycką Sztygarówkę wzniesiono w latach 1897-99 według projektu lwowskiego architekta Tadeusza Dołęgi-Mostowskiego, natomiast pracami budowlanymi kierował wielicki przedsiębiorca Ignacy Miarczyński. Budowa obiektu była związana z jubileuszem 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa (przypadającym w 1898 roku).
Budynek powstał z myślą o działającej w Wieliczce od 1861 roku Szkole Górniczej i rodzącym się wtedy projekcie powstania w mieście Muzeum Salinarnego. Gmach pośwęcono w grudniu 1898 roku, a młodzież rozpoczęła tam naukę w roku szkolnym 1899/1900.
W czasie okupacji w zajętej przez niemeickie wojska Sztygarówce działały m.in. kasyno i szpital. Po wojnie mieściły się tu różne instytucje kulturalno-oświatowe, m.in. Miejski Dom Kultury (do 1998 roku, kiedy zdecydowano o użyczeniu zabytku na lokum starostwa).
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Barometr Bartusia. Kto wygra wybory samorządowe i czy na ich wynik wpłynie partyjna wojna polsko-polska?
Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski