https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka akcja policji wymierzona w małopolską mafię śmieciową

Marcin Banasik
We wtorek rano małopolscy i śląscy policyjni antyterroryści wkroczyli do kilkunastu miejsc na terenie całego kraju (głównie Małopolska i Śląsk). Funkcjonariusze zatrzymali kilkanaście osób, m.in. kilku pracowników firmy ze Skawiny, która zajmuje się składowaniem niebezpiecznych odpadów. Wśród zatrzymanych jest prokurent spółki Clif Andrzej N. Według nieoficjalnych informacji firma od kilku lat zajmowała się nielegalnym składowaniem dziesiątek tysięcy ton toksycznych odpadów, na czym miała zarobić miliony złotych.

Z tego co udało nam się ustalić śledztwo w sprawie skawińskiej formy prowadzone jest od stycznia tego roku. Postępowanie zostało wszczęte po tym jak Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie zawiadomił policję o nieprawidłowościach jakich dopatrzył się w działalności spółki.

Chodzi o to, że firma Clif miała skupować niebezpieczne odpady i składować je zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. W praktyce oznaczało to jednak wynajmowanie na terenie całego kraju magazynów i składowanie tam toksycznych substancji jako rzekomo bezpiecznych dla środowiska odpadów.

Czytaj także: Skawina. Znów głośno o firmie Clif i groźnych odpadach

Pracowników WIOŚ zaniepokoiło to, że firma skupowała ogromne ilości odpadów, a później nie było informacji gdzie miały one trafiać. Śmiecie zagrażające ludziom i środowisku "znikały". Trafiały one głównie do magazynów wynajmowanych przez tzw. słupy. Po tym jak odpady zostały tam zmagazynowane osoba za nie odpowiedzialna znikała, a właściciel magazynu nieświadomy zagrożenia zostawał z problemem sam.

Dwa lata temu "Dziennik Polski pisał o tym, że władze Skawiny, WIOŚ i prokuratura bezskutecznie próbowały wtedy walczyć z podejrzaną spółką.

Gmina już wtedy kilkukrotnie zwracała się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie z wnioskami o kontrolę składowiska. Interwencje inspekcji kończyły się sporządzeniem protokołów wskazujących liczne nieprawidłowości. WIOŚ kierował też wnioski o ukaranie firmy do sądu albo o ściganie do prokuratury.

Zaskakujące w 2017 r. było to, że wszczęto już wtedy kilka śledztw, ale żadne z nich nie zakończyło się postawieniem zarzutów właścicielom spółki Clif.

Część postępowań umorzono, inne zawieszono, bo śledczy czekają na ekspertyzy biegłych z zakresu ochrony środowiska. Biorąc pod uwagę, że sporządzenie opinii zajmuje od kilku miesięcy nawet do kilku lat, nie można było liczyć wtedy na szybkie zakończenie postępowań.

Andrzej N., prokurent spółki Clif, zapewniał nas, że firma nie łamie prawa. - Gospodarujemy odpadami, w tym odpadami niebezpiecznymi na podstawie posiadanych zezwoleń, a postępowanie spółki jest zawsze zgodne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa - mówił Andrzej N.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

ż
żal_pl
Niestety w polsce nie ma instalacji do recyklingu niebezpiecznych odpadów, więc co się dziwicie?
A rząd zamiast to zmienić wydaje kasę na 500 , emerytura itd. Potem wielkie oburzenie że znaleźli odpady w jakimś magazynie albo w naczepie porzuconej przy drodze...
F
Fiki
Bez komentarza https://fakty.interia.pl/malopolskie/news-klucze-potezne-kleby-dymu-plonie-skladowisko-odpadow,nId,2449897
G
Gość
Clif nie jest skawińską firmą my jej tu nie chcieliśmy jeżeli coś piszecie sprawdzić!!!!!!!!!!
P
Pytam
Czy w tym kraju choć jeden człowiek dorobił się sensownej kasy uczciwie? Ale tak w 100% uczciwie? Nie podejrzewam o to nikogo.
R
Radek
Oj weźmie się Ziobra za takich! Oj weźmie!
n
n
Sporządzenie opinii trwa kilka lat.... no jasne, a pensja wpływa co miesiąc czy też co kilka lat?
J
Jest fajnie (dla swoich)
Teoretyczne Państwo Zbigniewa 0 w pełnej krasie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska