Góry nieprzetworzonych odpadów
Teren przy ul. Łowińskiego jest w wieczystym użytkowaniu ArcelorMittal Poland.
- Działka została wynajęta innej firmie pod działalność gospodarczą. Ta z kolei podnajęła ten teren innemu podmiotowi, który po kilku latach działalności polegającej na przetwarzaniu odpadów plastikowych, ogłosił upadłość. Na tym terenie pozostały jednak zapasy nieprzetworzonych odpadów. ArcelorMittal Poland wielokrotnie wzywał dzierżawcę do usunięcia odpadów i uporządkowania terenu - mówi Marzena Rogozik, z biura prasowego Arcelor Mittal.
Przedstawicielka spółki dodaje, że w ostatnich latach, w sprawie usunięcia odpadów z tej działki toczyło się postępowanie administracyjno-sądowe zakończone ostatecznym orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
- Zgodnie z nim sąd zobowiązał syndyka masy upadłości podnajmującej firmy do ich usunięcia w wyznaczonym terminie. Sprawę nadzoruje Wydział Środowiska, Klimatu i Powietrza Urzędu Miasta Krakowa - mówi Marzena Rogozik.
Kiedy odpady zostaną usunięte?
Okazuje się, że postępowanie administracyjne w sprawie wydania nakazu usunięcia odpadów składowanych na terenie działki ciągnie się już kilka lat.
- W styczniu 2021 r. Prezydent Miasta Krakowa wydał decyzję nakazującą właścicielowi - spółce prawa handlowego, usunięcie wszystkich zalegających tam odpadów w postaci opakowań z tworzyw sztucznych oraz opakowań wielomateriałowych zarówno z hali magazynowej, jak i placu. Decyzja ta została uchylona na skutek złożonego przez spółkę odwołania - mówi Dominika Jaźwiecka, z biura prasowego krakowskiego magistratu.
W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy została ponownie wydana decyzja Prezydenta Miasta Krakowa nakazująca spółce w upadłości likwidacyjnej, na rzecz której działa Syndyk masy upadłościowej usunięcie wszystkich zalegających tam odpadów.
Czy odpady są niebezpieczne?
- Odpady nie są uznawane za niebezpieczne, jednak ich składowanie wpływa zarówno na estetykę terenu jak i może stanowić potencjalne źródło zanieczyszczeń w związku z tendencją do rozwiewania takich odpadów wyjaśnia Dominika Jaźwiecka.
Urzędniczka podkreśla, że decyzja wzywająca do usunięcia odpadów została utrzymana w mocy decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, jednak od decyzji SKO została złożona skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Sąd skargę na decyzję SKO oddalił, ale wyrok jest nieprawomocny, co obecnie uniemożliwia podjęcie działań egzekucyjnych.
Ogrodzenie uszczelnione
Na wyrok WSA została złożona skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego rozpatrującego tą skargę.
Urzędniczka zauważa, że w dalszym ciągu teren ten pozostaje
w użytkowaniu wieczystym ArcelorMittal Spółki Akcyjnej.
- Dlatego też naprawa ogrodzenia czy zabezpieczanie tego terenu leżą po stronie tego użytkownika - mówi Dominika Jaźwiecka.
Ogrodzenie w ostatnich dniach zostało naprawione przez Arcelor Mittal.
