Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka zmiana dla palaczy! 20 maja ze sklepów znikną wszystkie papierosy mentolowe i smakowe

Marlena Hebda
Marlena Hebda
20 maja ze sklepów znikną wszystkie papierosy mentolowe, smakowe i slim
20 maja ze sklepów znikną wszystkie papierosy mentolowe, smakowe i slim Pixabay
Wielka zmiana dla palaczy! 20 maja w życie wchodzi dyrektywa UE, zakazująca sprzedaży papierosów mentolowych i smakowych. Co to oznacza?

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych: decyzja UE

Decyzja o wycofaniu ze sprzedaży tzw. mentoli zapadła już w 2014 roku, kiedy weszła w życie unijna dyrektywa tytoniowa. Jeden z jej zapisów informował o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych o aromacie innym niż aromat tytoniu. Zapis nie zaczął obowiązywać od razu, stąd niewielu palaczy było świadomych planowanych zmian. Zmiany te wchodzą w życie dopiero w tym roku, a dokładnie 20 maja. Oznacza to, że od środy w sklepach nie będzie można kupić papierosów mentolowych oraz smakowych.

Papierosy mentolowe: zmiany od maja

Celem wprowadzonej przez UE dyrektywy jest działanie w sprawie poprawy zdrowia. W Polsce jest około 9 mln palaczy, z czego jakieś 42 proc. najchętniej kupuje papierosy mentolowe, ze względu na ich lepszy smak, osłabiający typowo tytoniowy aromat. UE ma nadzieję, że, jeśli w sklepach zabraknie smakowych papierosów, większość palaczy zdecyduje się całkowicie zrezygnować z palenia niż na przykład przerzucić się na „zwykłe” papierosy.

W związku z tym 20 maja ze sklepów znikną wszystkie papierosy mentolowe i smakowe zarówno te aromatyzowane tradycyjnie, jak i te z kapsułką, którą można rozgnieść i która uwalnia mentolowy aromat.

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych: co na to Polacy?

Zdecydowana większość użytkowników papierosów mentolowych nie planuje rzucić palenia. Niemal 90 proc. palaczy nie zamierza zrezygnować z nałogu po wejściu w życie unijnej dyrektywy.

- Zapytaliśmy palaczy mentoli co mają zamiar z tym fantem zrobić i okazało się, że zdecydowana większość z nich, bo aż 90 proc. nie zamierza rzucać nałogu. Połowa planuje powrót do tradycyjnych papierosów, 16 proc. zamierza szukać alternatywnych wyrobów tytoniowych, czyli podgrzewaczy tytoniu lub e- papierosów. Niestety blisko 20 proc. deklaruje, że zamierza szukać papierosów mentolowych na czarnym rynku - powiedziała w rozmowie z AIP Agnieszka Plencler, prezes Forum Konsumentów.

- Polska jest jednym z pionierów wśród producentów wyrobów tytoniowych w Europie. Przoduje na przykład w produkcji papierosów… mentolowych. Stąd producenci papierosów w Polsce nie są nastawieni zbyt pozytywnie do wprowadzanych zmian. - Zakaz sprzedaży tzw. papierosów mentolowych będzie sporym wyzwaniem dla branży w Polsce - stwierdza Karolina Bursa-Moczulska, reprezentująca firmę Imperial Tobacco Polska.

Mimo że od 20 maja oferta zmniejszy się o mentole, nie ma powodów do obaw, zarówno dla firmy, jak i dla samych palaczy.

- Podejmowane przez naszą firmę działania będą obejmować m.in. wprowadzenie na rynek niementolowych odpowiedników produktów, które od 20 maja br. zostaną objęte zakazem sprzedaży - wskazuje Karolina Bursa-Moczulska. - Dotyczy to nowej oferty produktów wyposażonych w tzw. „filtry tuba”, które powodują, że smak tytoniu jest łagodniejszy - dodaje.

Adam Suchenek, przedstawiciel firmy Philip Morris Polska, do której należą takie marki jak Marlboro, L&M czy Red&White wskazuje, że dobrą alternatywą dla papierosów mentolowych będą e-papierosy.

- Polscy palacze prawdopodobnie wybiorą legalne mentolowe alternatywy, takie jak systemy podgrzewania tytoniu oraz e-papierosy. Wspólnym mianownikiem obydwu rozwiązań jest to, że nie dochodzi w nich do procesów spalania i tym samym nie emitują dymu. Dotychczasowe analizy toksykologiczne tych produktów wskazują na znaczące ograniczenie wytwarzanych przez nie substancji toksycznych w porównaniu z dymem z papierosa. Po 20 maja będą to jedyne gotowe i legalne alternatywy dla palaczy zawierające mentol: albo w formie wkładów z prawdziwym tytoniem do podgrzewania, albo w formie płynów (tzw. liquidów) do e-papierosów - wyjaśnia.

Reprezentantka trzeciej wielkiej firmy papierosowej, British American Tobacco, Joanna Trzaska-Wieczorek, w związku ze zmianą przewiduje zmianę preferencji konsumentów w stronę alternatywnych rozwiązań papierosowych.

- W związku z nadchodzącym terminem wdrożenia dyrektywy widzimy, że konsumenci otwierają się na nowe kategorie - informuje. - Ponadto, wywołany pandemią koronawirusa wzrost ogólnej świadomości zdrowotnej społeczeństwa, w tym wśród osób używających tradycyjnych wyrobów tytoniowych, może się przyczynić do wzrostu zainteresowania nowymi, potencjalnie mniej ryzykownymi dla zdrowia kategoriami.. Ale niezależnie od tego, nie tylko w perspektywie kilkumiesięcznej, ale w takiej budowanej na lata – spodziewamy się sukcesywnego wzmacniania znaczenia tego segmentu. Długofalowo zakładamy zmianę preferencji konsumentów, a w perspektywie do 2030 r. szacowane jest osiągnięcie liczby 50 milionów konsumentów produktów nowych kategorii w skali światowej.

British American Tobacco jako alternatywę dla papierosów mentolowych proponuje e-papierosy VYPE, w tym VYPE e-Pen 3, podgrzewacze do tytoniu glo™ z wkładami tytoniowymi neo™ o smakach mentolowych, jak również z kapsułami - mentolowymi i owocowymi.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska