Wielkanocna babka orzechowa pachnąca rumem.
- Nie może jej zabraknąć na świątecznym stole. Jest szybka i łatwa do przygotowania – mówi Katarzyna Jaworek, autorka bloga Tradycyjna Kuchnia Kasi.
Składniki
- 4 jajka
- 150 g cukru
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 170 g mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 120 g masła
- 60 g orzechów włoskich
- 60 g orzechów laskowych
- 1,5 łyżeczki aromatu rumowego
Dodatkowo
- 1 tabliczka gorzkiej czekolady
- 1,5 łyżki mleka
- orzechy włoskie i laskowe do dekoracji
Wykonanie
Jajka razem z cukrem i cukrem waniliowym ubić na puszystą masę. Nie przerywając ubijania stopniowo dodawać mąki wymieszane razem z proszkiem do pieczenia. Następnie stopniowo cienkim strumykiem wlać rozpuszczone masło. Na końcu dodać posiekane orzechy i aromat rumowy. Wymieszać.
Ciasto wyłożyć na wysmarowaną tłuszczem i wysypaną bułką tartą formę na babkę. Piec około 45 minut w temperaturze 180 stopni (do suchego patyczka). Przestudzoną babkę wyjąć z formy.
Czekoladę połamać na kostki i rozpuścić nad kąpielą wodną. Dodać mleko i dokładnie wymieszać, aż masa będzie jednolita. Przygotowaną polewą polać babkę. Wierzch udekorować orzechami włoskimi i laskowymi.
