Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Post 2020. Kiedy zaczyna się Wielki Post? Sprawdź, kiedy wypada Środa Popielcowa

Redakcja
Wielki Post 2020
Wielki Post 2020 Archiwum Polska Press
Wielki Post 2020. Im cieplej staje się na zewnątrz, tym więcej osób zaczyna myśleć o świętach wielkanocnych. Zanim jednak rozpoczną się radosne przygotowania, trzeba przeżyć czas Wielkiego Postu, okresu, w którym powinniśmy się wyciszyć, znaleźć wewnętrzny spokój i przygotować się do Wielkanocy. Kiedy zaczyna się Wielki Post? Kiedy wypada Środa Popielcowa?

Wielki Post 2020. Kiedy wypada?

Wielki Post to dla katolików czas pokuty. Trwa on 40 dni i w tym czasie każdy wierzący powinien powstrzymać się od zabaw, dyskotek, a także obfitego jedzenia. Okres ten ma na celu przygotowanie do świąt wielkanocnych i radosnego świętowania Zmartwychwstania Pana Jezusa. Dlaczego Wielki Post trwa 40 dni? W Biblii liczba 40 ma znaczenie symboliczne. Odnosi się między innymi do postu Jezusa czy potopu.

Środa Popielcowa 2020. Kiedy wypada Popielec?

Początkiem Wielkiego Postu jest Środa Popielcowa. W 2020 roku Środa Popielcowa wypada 26 lutego. Jest to dzień kończący karnawał i rozpoczynający okres Wielkiego Postu. W Biblii nie ma nakazu przestrzegania Środy Popielcowej. Decyzja o jej świętowaniu należy do samych katolików. Popielec to dzień, który rozpoczyna Wielki Post i ma na celu przypomnienie, że dobrowolne wyrzeczenia i ćwiczenia duchowe mogą zapewnić życie wieczne.

Środa Popielcowa 2020

Środa Popielcowa jest inaczej nazywana Dniem Popiołu, Popielcem lub Wstępną Środą. Tego dnia katolicy wybierają się do kościoła, aby ich głowę posypano popiołem. Popiół jest tu symbolem pokuty i żałoby, zapowiadającym 40-dniowy Wielki Post. Podczas tego okresu należy się wstrzymać od różnych zabaw i obfitych posiłków. Z drugiej strony popiół oznacza też zmartwychwstanie i oczyszczenie.

Triduum Paschalne 2020: kiedy?

Tydzień przed Wielkanocą nazywany jest Wielkim Tygodniem. Podczas Wielkiego Tygodnia wspominane są najważniejsze wydarzenia dla wiary chrześcijańskiej. Ostatnie trzy dni przed Wielkanocą to Triduum Paschalne składające się kolejno z Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz Wielkiej Soboty.

  • Wielki Czwartek to święto obchodzone na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. W kościołach odprawiana jest wieczorna msza, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne.
  • Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia nie odprawia się mszy, a wierni przychodzą wieczorem do kościoła na liturgię Męki Pańskiej. W ten dzień obowiązuje post ścisły.
  • Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, który poprzedza dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W kościele rzymskokatolickim Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska