https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niech żyje bal! Dawne zabawy karnawałowe w Krakowie w "chudych" powojennych czasach

oprac. Magda Smoleń
Co to były za bale....
Co to były za bale.... Fot. POLONA
Co to były za bale! Nawet w chudych, powojennych latach... Bufet obficie zaopatrzony, sala dobrze ogrzana, orkiestra doborowa, stroje „wizytowe”. Zobaczcie archiwalne zaproszenia na bale karnawałowe w Krakowie. I choć zapewne nie były tak wystawne jak przed wojną - naród potrzebował się rozerwać.

Karnawał w polskiej tradycji jest wyjątkowym czasem radosnych zabaw i wspólnych spotkań w gronie przyjaciół. Okres karnawału rozpoczyna się w święto Trzech Króli i trwa do ostatków, czyli dnia poprzedzającego Środę Popielcową. Dawnej karnawał nazywany był zapustami lub mięsopustem, oznaczał więc pożegnanie z mięsem i zabawą na dłuższy czas.

Karnawał, czyli nawał kar

Tłumaczeń słowa karnawał jest wiele. Łacińskie określenie „caro, vale”! oznaczało nic innego jak „mięso żegnaj”, W Polsce nazwa „karnawał” nawiązywała do „nawału kar”, które przyniesie nadchodzący post. 

A przed postem trzeba było się wyszaleć. I to hucznie!

Chrześcijanie dostają wariacji

To jak hucznie obchodzono w Polsce ten szczególny okres, świadczy opinia, jaką w XVI wieku przedstawił sułtanowi Sulejmanowi II Wspaniałemu, po zimowym pobycie w naszym kraju, jego poseł: 

„W pewnej porze roku chrześcijanie dostają wariacji i dopiero jakiś proch sypany im w kościele na głowy leczy takową”. 

Wszystkie zabawy zapustne kończyły się o północy już w Środę Popielcową. Do karczmy lub izby, w której trwała zabawa, wbiegał chłopiec z rybim szkieletem albo śledziem wyciętym z papieru. Obwieszczał w ten sposób, że rozpoczyna się Wielki Post, a obfite jedzenie zastąpią śledzie, żur i ziemniaki.

I chociaż „karnawałowe szaleństwo” wielu osobom towarzyszy niemal przez cały rok, to nadal dla wielu okres od Święta Trzech Króli (6 stycznia) do Środy Popielcowej jest szczególny jeśli chodzi o zabawę.

Nie inaczej było w Krakowie tuż po wojnie. Zobaczcie archiwalne zaproszenia na bale karnawałowe serwisu POLONA.

„A jeśli chcesz wspaniale

zabawić się w karnawale

a jeśli masz ochotę

zabawić się już w sobotę

choćby do białego dnia

chyżo mknij na Anny 2

bo tam bufet doskonały

i kanapki potaniały

i wesoło gra muzyka

na zabawie u leśnika”







emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Styl życia

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska