Wielkie otwarci Manufaktury Trzebinia
Mieszkańcy Trzebini w końcu zyskali reprezentacyjne miejsce, które stanie się centrum najważniejszych wydarzeń w mieście. Nowoczesny czterokondygnacyjny obiekt, którego elewację frontową stanowi przeszklona fasada stanął u zbiegu ulic Krakowskiej i Ochronkowej. Nowoczesną, szklaną bryłę mogą podziwiać kierowcy jadący DK 79 oraz DW 791.
Budynek ten to przede wszystkim nowa lokalizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Trzebini. Do tej pory jej główna siedziba mieściła się przy ul. Narutowicza. Przez dwa miesiące trwała wielka przeprowadzka. Zbiory były katalogowane i przygotowywane do transporty. Księgozbiór tej biblioteki liczy około 200 tys. pozycji. W przeprowadzce pomagali m.in. osadzeni w Zakładzie Karnym w Trzebini.
W 2018 roku uwierzyliście w zapowiedź budowy nowoczesnego miejsca spotkań w naszym mieście. Otrzymałem wtedy od mieszkańców ogromny mandat zaufania. Nie obyło się bez trudności. Spędziliśmy wiele godzin nad projektem wykonanym przez nasza trzebińską firmę LW Uniprojket, by połączyć wszystkie oczekiwania. Ogromne dofinansowanie, jakie otrzymaliśmy na ten cel, otworzyło drogę do dalszego działania - mówi Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.
Na czas trwania przeprowadzki główna siedziba biblioteki oraz jej filie były zamknięte. Łyżką dziegciu w beczce miodu jest fakt, że po przenosinach biblioteki jej filie nie zostały ponownie uruchomione lecz zlikwidowane. Filie mieściły się na osiedlu Widokowym oraz Wodna, w Czyżówce, Dulowej, Karniowicach i Młoszowej. Jak tłumaczą urzędnicy dziennie odwiedzało je po 2-3 czytelników i nie było sensu dalszego utrzymywania placówek.
Mieszkańcy choć nie korzystali z fili biblioteki to nie są zadowoleni z faktu ich likwidacji. Zwracają uwagą, że Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie choć posiada nowoczesną siedzibę to jednak dysponuje filiami. Tu jednak jest jedna znacząca różnica. W filiach chrzanowskiej biblioteki organizowane są różne wydarzenia, co przyciąga tam mieszkańców oraz sprawia, że ludzie pamiętają o istnieniu fili w swoim sąsiedztwie. Dziś bowiem działalność biblioteki jest dużo szersza niż tylko wypożyczanie książek.
Nowa siedziba biblioteki, to nowe przestrzenie do realizacji misji biblioteki, nowe możliwości. Ogromna przestrzeń, cały obiekt ma prawie 4 tys. metrów kwadratowych, pozwoli nam się rozwijać, organizować wydarzenia kulturalne, spotkania autorskie oraz realizować całkiem nowe projekty. Mamy tu przestrzeń, która inspiruje do nauki, wymiany myśli i budowania więzi - mówi Marta Sikora, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Trzebini.
Manufaktura Trzebinia: co tam się znajduje?
W Manufakturze Trzebinia poza biblioteką mieści się sala ślubów oraz sala konferencyjna na 140 osób, gdzie będą się mogły odbywać m.in. sesje rady miasta. Obiekt ma być miejscem ważnych wydarzeń w mieście. Na najniższej, podziemnej kondygnacji, będzie parking. Wokół budynku znajdzie się sporo zieleni, która będzie naturalną barierą przed hałasem i zanieczyszczeniami. Pełnię uroku tej przestrzeni będiziemy mogli zobaczyć wiosną, latem, gdy zakwitną krzewy i drzewa. Cały dach budynku wyłożony został panelami fotowoltaicznymi, dzięki czemu utrzymanie obiektu ma być tańsze.
W obiekcie znalazło się także miejsce na działalność gastronomiczną. Działa tam kawiarenka. Warto nadmienić, że w sąsiedztwie biblioteki także działa kilka urokliwych lokali gastronomicznych.
Budowa Manufaktury Trzebinia kosztowała 34,25 mln zł. Inwestycja ta w głównej mierze została finansowana z budżetu gminy Trzebinia, ponadto udało jej się na ten cel pozyskać dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 10 mln zł.