- 660 lat temu - 12 maja 1364 roku, po wieloletnich staraniach o zgodę papieża Urbana V, król Kazimierz Wielki wydał akt fundacyjny krakowskiego Studium Generale. Wówczas składało się ono z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. Czwarty wydział, teologiczny, powstał w 1400 roku, po odnowieniu uczelni przez Władysława Jagiełłę, zgodnie z testamentem pozostawionym przez królową Jadwigę - przypomina uczelnia.
10 maja w Katedrze na Wawelu obecne władze UJ pokłonią się w imieniu całej społeczności UJ monarchom, którzy przed wiekami postanowili utworzyć pierwszą szkołę wyższą w Polsce. Ich odwaga i wizja zaowocowały powstaniem najstarszej świeckiej instytucji funkcjonującej w naszym kraju. Wstęp wolny.
Następnie o godz. 10.30 w Auditorium Maximum UJ przy ulicy Krupniczej 33 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca profesora Franciszka Ziejkę, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1999 - 2005. Wstęp wolny.
Głównym punktem uroczystości będzie posiedzenie Senatu UJ (godz. 12.00, aula Collegium Novum, ul. Gołębia 24, wejście z zaproszeniami), podczas którego nastąpi wręczenie złotego medalu Plus Ratio Quam Vis profesorowi Adamowi Strzemboszowi.
Tego samego dnia o godz. 19.00 w Ogrodzie Botanicznym UJ odbędzie się plenerowy koncert z okazji święta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca UJ "Słowianki". Udział w koncercie jest możliwy po zgłoszeniu uczestnictwa poprzez wypełnienie formularza (https://forms.office.com/e/FksqSz7SgQ) i otrzymaniu potwierdzenia rejestracji na adres e-mail. Przy wejściu do Ogrodu Botanicznego trzeba będzie okazać otrzymane mailowo potwierdzenie udziału.
Giganci zatruwają świat
