Wiosna 2020. Kiedy pierwszy dzień wiosny? Równonoc wiosenna
Wiosna tak naprawdę zaczyna się dwa razy. Pierwszy raz to początek wiosny astronomicznej, natomiast drugi - kalendarzowej. Daty te nieznacznie różnią się od siebie. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej zawsze jest taki sam i wypada 21 marca. Dzień ten jest też nazywany Dniem Wagarowicza. Zachęceni nowym początkiem i zapowiedzią piękniejszej i cieplejszej pogody uczniowie, wolą spędzić ten wyjątkowy czas na świeżym powietrzu zamiast w czterech ścianach sali lekcyjnej.
Pierwszy dzień wiosny astronomicznej 2020
W tym roku wiosna astronomiczna rozpocznie się 20 marca, czyli dzień wcześniej niż ta kalendarzowa. Dlaczego te daty się różnią? Jest to wywołane ruchem słońca. Pierwszy dzień wiosny astronomicznej jest uzależniony od dnia tzw. przesilenia wiosennego. Wtedy zarówno dzień, jak i noc trwają tyle samo, czyli po 12 godzin. A o tym, kiedy to nastąpi, decyduje Słońce. W kolejnych latach pierwszy dzień wiosny astronomicznej może wypadać coraz wcześniej. Przykładowo, za ponad 25 lat astronomiczna wiosna rozpocznie się już 18 marca.
Wiosna 2020. Zwyczaj witania wiosny
Pierwszy dzień wiosny wiąże się z kilkoma obrządkami, które powinno się traktować z przymrużeniem oka, ale bez wątpienia umilają ten dzień. Najbardziej znanym zwyczajem związanym z powitaniem wiosny jest topienie marzanny, drewnianej kukły. Zwyczaj ten odwołuje się to postaci słowiańskiej bogini, utożsamianej z zimą i śmiercią. Zatem spalenie lub utopienie ukazującej ją kukły ma symbolizować koniec zimy i początek wiosny.
Innym, równie popularnym zwyczajem są wiosenne porządki. Gdy na zewnątrz zaczyna robić się cieplej i jaśniej, czujemy potrzebę, aby wprowadzić podobny nastrój także w naszych domach. Wiosenne porządku mają jednak jeszcze inną symbolikę. Walcząc z nieczystościami i niepotrzebnymi rzeczami, żegnamy się także ze złem i nieprzyjemnymi wspomnieniami.
Kiedy będzie wiosna 2020? Pogoda na wiosnę
- W Krakowie pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zapowiada się pochmurnie z przejaśnieniami.
- Przez cały następny tydzień prawdopodobnie nie pojawią się opady deszczu, a temperatury będą utrzymywać się na poziomie 9-11 stopni.
- Nocami termometry mogą wskazać od 0 do 3 stopni. Wiosenna pogoda więc nie będzie się zbytnio różniła od obecnej zimowej.
- Należy jednak pamiętać, że sprawdzalność prognoz długoterminowych (do 16 dni) wynosi około 60%, a im dłuższy czas prognozowania, tym mniejszy jest ten współczynnik.
