Wisła Kraków ma coraz więcej sukcesów w szermierce

Jacek Żukowski
Wiktoria Zamachowska (Wisła Kraków)
Wiktoria Zamachowska (Wisła Kraków) Fot. Facebook
Bardzo dobrze spisali się zawodnicy Wisły Kraków w turniejach Pucharu Polski w szermierce, które odbyły się w Rybniku.

Wiktoria Zamachowska zajęła trzecie miejsce. W walce o finał przegrała 13:15 z Barbarą Brych (UKS Wołodyjowski Siemianowice Ślaskie), a w zmaganiach o najlepszą czwórkę pokonała Karolinę Mazanek (AZS AWF Wrocław) 13:12. Wygrała Julia Falińska z Warszawianki.
Wśród juniorów Aleksander Siudak z krakowskiego klubu zajął 3. miejsce. W półfinale uległ Damianowi Michalakowi (Piast Gliwice) 12:15. Franciszek Koc z Wisły był 9. Wygrał Wojciech Lubieniecki z Sokoła Mielec.

- To był dla nas udany turniej – mówi Bartłomiej Język, szkoleniowiec Wisły, a zarazem reprezentacji Polski kobiet. - Wiktoria zwykle awansowała do najlepszej ósemki na tego typu turniejach, dobrze spisywała się w drużynie, ale brakowało jej miejsc na podium.

Język pracuje z nią od wielu lat. Zaczynali współpracę w Krakowskim Klubie Szermierzy, gdy Wiktoria miała 7 lat.
Dzisiaj ma 19. Poszła w ślady swojej starszej o 3 lata siostry Aleksandry, która została latem mistrzynią uniwersjady.
- Wiktoria jest na 8. miejscu na krajowej liście juniorek, ma więc co poprawiać – mówi Język. - Najważniejszymi startami dla niej będzie właśnie cykl Pucharu Polski oraz mistrzostwa Polski.

1-2 grudnia odbędzie się pierwszy w tym sezonie Puchar Świata dla juniorek. Nie wiadomo, czy Wiktoria na niego pojedzie.
- Sześć najlepszych zawodniczek z listy jest finansowanych przez Polski Związek Szermierki – mówi Język. - Jeśli znajdę dla niej środki klubowe, to też pojedzie.
Z kolei starsze zawodniczki Wisły – wspominana już Aleksandra Zamachowska i Renata Knapik-Miazga wraz z trenerem udały się do Chin, gdzie od piątku do niedzieli odbędzie się drugi w tym sezonie Puchar Świata.

MAGAZYN SPORTOWY24 - DARIUSZ SNARSKI, NAJSTARSZY POLSKI BOKSER ZAWODOWY NIE TYLKO O SPORCIE