9 z 27
Na początku 1998 roku Kałużny był już jedną nogą w Legii...
fot. Archiwum/Marek Mordan

18. Radosław Kałużny

Na początku 1998 roku Kałużny był już jedną nogą w Legii Warszawa, ale wtedy do Lubina pojechał, pracujący w Wiśle Zdzisław Kapka, zaproponował Zagłębiu 800 tysięcy marek za transfer „Taty” i zamiast na Łazienkowską w Warszawie, Kałużny trafił na Reymonta w Krakowie. W Wiśle spędził 3,5 roku, zdobył z nią dwa tytuły mistrza Polski, Puchar Ligi i stał się w tamtym okresie jednym z ulubionych piłkarzy dla kibiców „Białej Gwiazdy”. Wisła zarobiła też na reprezentancie Polski (zagrał m.in. na MŚ w Korei Płd. i Japonii w 2002 roku) spore pieniądze. Najpierw ok. 1 mln marek za wypożyczenie do FC Cottbus, a następnie kolejne 3 mln za transfer definitywny. A później wpadło jeszcze 20 procent od transferu do Bayeru Leverkusen.

10 z 27
Kulawik to pierwszy w tym zestawieniu piłkarz, który do...
fot. Andrzej Banaś

17. Tomasz Kulawik

Kulawik to pierwszy w tym zestawieniu piłkarz, który do Wisły trafił jeszcze w czasach przed erą Tele-Foniki. „Biała Gwiazda” pozyskała go z Zagłębia Sosnowiec przed rundą wiosenną sezonu 1990/91. Kto mógł wtedy przypuszczać, że przychodzi zawodnik, który na lata będzie jednym z symboli drużyny z ul. Reymonta i to zarówno w czasach dobrych, jak i tych złych. „Kula” zaliczył z Wisłą spadek do ówczesnej II ligi w 1994 roku, powrót do ekstraklasy dwa lata później, by następnie być jednym z niewielu zawodników, którzy zostali w drużynie, gdy przychodziły do niej prawdziwe gwiazdy polskich boisk. Z Wisłą zdobył wszystkie trofea, jakie można wywalczyć w naszym kraju, czyli dwa tytuły mistrza Polski, Puchar Polski, Puchar Ligi i Superpuchar. A na dokładkę ma w CV jako jedyny Polak w historii tytuł króla strzelców Pucharu UEFA lub Ligi Europy (w sezonie 1998/1999). Dla „Białej Gwiazdy” zagrał 348 razy, strzelił 75 bramek.

11 z 27
Do Wisły trafił co prawda pierwszy raz jako 15-latek z...
fot. Wojciech Matusik

16. Kazimierz Moskal

Do Wisły trafił co prawda pierwszy raz jako 15-latek z Gościbi Sułkowice już 1982 roku, ale w tym miejscu rozpatrujemy jego drugi transfer do „Białej Gwiazdy” - ten z 1999 roku, gdy przeniósł się ponownie na ul. Reymonta (tym razem z Hutnika Kraków) do przetrzebionej wtedy kontuzjami drużyny. Trochę w tym transferze było wtedy przypadku, ale wszyscy na tym skorzystali. Moskal mógł spełnić marzenie z dzieciństwa i zdobyć z Wisłą mistrzostwo Polski, co udało mu się dwa razy. Do tego dołożył jeszcze dwa Puchary Polski, Puchar Ligi i Superpuchar, zagrał w europejskich pucharach. Całą swoją karierą Moskal zapracował sobie zasłużenie na miano jednej z największych legend Wisły w jej historii. Jest wyjątkowym przykładem przywiązania do barw klubowych. A starsi kibice wspominają jeszcze, że gdy w 1990 roku odchodził do Lecha Poznań, to fani organizowali protesty, bo nie chcieli się pogodzić z utratą ulubieńca trybun.

12 z 27
Do Wisły trafił w 1989 roku z Broni Radom. Debiut miał jak...
fot. Wacław Klag

15. Tomasz Dziubiński

Do Wisły trafił w 1989 roku z Broni Radom. Debiut miał jak marzenie, bo już w pierwszym kontakcie z piłką w meczu ze Stalą Mielec, strzelił gola, który później okazał się zwycięski. Dziubiński przyjął wtedy piłkę na pierś i potężnym uderzeniem z woleja pokonał bramkarza. Najlepszy jego sezon to ten 1990/91, gdy został z 21 bramkami na koncie królem strzelców, a Wisła zajęła wtedy 3. miejsce w lidze. To po tym sezonie za oficjalnie milion dolarów, a naprawdę za ok. 600 tysięcy, został sprzedany do Club Brugge. Jest pierwszym Polakiem, który zdobył bramkę w Lidze Mistrzów.

Pozostało jeszcze 14 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Rezerwy Wisły Kraków boleśnie obite przez Avię Świdnik

Rezerwy Wisły Kraków boleśnie obite przez Avię Świdnik

Zmiana na szczycie małopolskiej piłki! Nowy prezes: Nie jestem osobą przypadkową

Zmiana na szczycie małopolskiej piłki! Nowy prezes: Nie jestem osobą przypadkową

Sezon na grzyby otwarty! Pierwsze prawdziwki w 2025 roku

Sezon na grzyby otwarty! Pierwsze prawdziwki w 2025 roku

Zobacz również

Wędki, przynęty, pontony. Takich targów dla wędkarzy jeszcze w Krakowie nie było

Wędki, przynęty, pontony. Takich targów dla wędkarzy jeszcze w Krakowie nie było

Sezon na grzyby otwarty! Pierwsze prawdziwki w 2025 roku

Sezon na grzyby otwarty! Pierwsze prawdziwki w 2025 roku