Wisła Kraków wygrywa w pierwszym letnim sparingu

Pierwszy sparing w okresie przygotowawczym rozegrała Wisła Kraków. W Myślenicach „Biała Gwiazda” podjęła Stal Mielec i po ciekawym spotkaniu wygrała 3:2. Był to nieoficjalny debiut Adriana Guli w roli trenera krakowskiej drużyny.

WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"

Wisła od pierwszych minut ruszyła zdecydowanie do ataków i po zaledwie ośmiu minutach objęła prowadzenie. Krakowianie „rozklepali” obronę Stali, a w końcowej fazie akcji Gieorgij Żukow wyłożył piłkę jak na tacy Konradowi Gruszkowskiemu, który kopnął do praktycznie pustej bramki.

W kolejnych minutach wciąż przewagę mieli krakowianie, ale Stal nie broniła się wcale kurczowo i kilka razy naprawdę groźnie kontrowała. Wisła prezentowała się lepiej w ofensywie, natomiast w obronie były błędy i raz czy drugi tylko odważnej interwencji Michala Frydrycha czy Mateusza Lisa zawdzięczali wiślacy, że nie stracili gola.

Szansę na podwyższenie wyniku mieli natomiast piłkarze Wisły w 21 min, gdy po faulu na Yawie Yeboahu sędzia podyktował rzut karny. Piłkę na jedenastym metrze ustawił Jakub Błaszczykowski, ale strzelił wysoko nad bramką.

Ta sytuacja zemściła się bardzo szybko, bo cztery minuty później karnego miała Stal. Grzegorz Tomasiewicz uderzył płasko, przy słupku i Mateusz Lis nie miał nic do powiedzenia.

Do przerwy, choć obie strony miały jeszcze swoje okazje, wynik nie uległ już zmianie.

Wisła Kraków. Kadra drużyny - jesień 2021 w piłkarskiej ekst...

Za to po przerwie działo się wiele praktycznie od samego początku. W 47 min mieliśmy trzeci już rzut karny w tym meczu. Tym razem po zagraniu ręką Marcina Flisa. Jakuba Błaszczykowskiego nie było już na boisku, więc piłkę ustawił Michal Frydrych i pewnym, mocnym strzałem dał prowadzenie Wiśle.

Nie nacieszyli się jednak wiślacy nim długo, bo cztery minuty później po dośrodkowaniu z rzutu wolnego w polu karnym Wisły powstało spore zamieszanie. Nikt z obrońców, ani debiutujący nieoficjalnie w bramce Mikołaj Biegański nie zażegnali niebezpieczeństwa. Piłka spadła pod nogi Aleksandyra Kolewa, a ten z kilku metrów strzelił gola.

Nowy, młody bramkarz Wisły błysnął w 61 min, gdy w ładnym stylu obronił mocne i celne uderzenie z rzutu wolnego Mateusza Maka.

Osiem minut później było już 3:2 dla „Białej Gwiazdy”. Znów rzut karny wywalczył Yaw Yeboah, a tym razem sam poszkodowany ustawił piłkę na jedenastym metrze. Ghańczyk strzelił lekko, po ziemi, ale precyzyjnie i Wisła ponownie, już trzeci raz w tym spotkaniu objęła prowadzenie.

Do końca meczu obie strony miały jeszcze po kilka okazji na zmianę wyniku, ale bramki ostatecznie już nie padły. W Wiśle w tym spotkaniu pierwszy raz w nowych barwach pokazało się kilku zawodników, ale oczywiście z pełną i obiektywną oceną trzeba jeszcze się wstrzymać. Na pewno jednak tacy piłkarze jak Jan Kliment czy Aschraf El Mahdioui pokazali, że technicznie są dobrze wyszkoleni.

Wisła Kraków - Stal Mielec 3:2 (1:1)
Bramki: 1:0 Gruszkowski 8, 1:1 Tomasiewicz 25 karny, 2:1 Frydrych 47 karny, 2:2 Kolew 51, 3:2 Yeboah 69 karny.
Wisła: Lis (46 Biegański) - Gruszkowski (84 Warczak), Szota (84 Głogowski), Frydrych (64 Hoyo-Kowalski), Wachowiak (84, Koncewicz-Żyłka) - Yeboah (74 Chmiel), Żukow (64 Kuveljić), El Mahdioui (84 Duda), Błaszczykowski (46 Chuca), Savić (74 Zdybowicz) - Kliment (64 Sobol).
Stal: Gliwa - de Amo, Czorbadżijski, Bakowski, - Kardyś (9 Kramarz), Soboń, Budziński, Tomasiewicz, Getinger - Jankowski, Zjawiński. II połowa: Primel - Wyparło, Żyro, Flis - Jacenko, Mak, Urbańczyk, Galara, Seweryn - Kolew, Sadłocha.
Sędziował: Sebastian Krasny (Kraków). Żółte kartki: Gruszkowski, Sobol - Czorbadżijski, Mak. Widzów: 400.