Wisła Kraków zamiast spłaty długów proponuje miastu... reklamę

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Radni mają różne opinie co do propozycji klubu, jedni uważają ją za interesujące rozwiązanie, inni traktują jak kiepski żart.

Zadłużenie wobec gminy w kwocie 4,8 mln zł za wynajem stadionu Wisła Kraków chce spłacić 3-letnim pakietem reklamowym, którego wartość wyliczyła na 7,3 mln zł. W tym czasie herb miasta widniałby na tylnej części koszulek piłkarzy, Kraków byłby reklamowany podczas meczów i w klubowych mediach społecznościowych. Inna propozycja to nabycie przez miasto 15-letnich obligacji klubu.

- Potrzebny jest czas na przeanalizowanie propozycji - mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Jacka Majchrowskiego. Radny Łukasz Wantuch z prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków” komentuje: Umieszczenie logo miasta na koszulce wyceniają na... 2 mln zł rocznie. To są kwoty z kosmosu.

Czytaj więcej: Piotr Obidziński: Jeżeli miasto zabierze Wiśle pieniądze, to może być koniec klubu

Przypomnijmy, że poprzedni zarząd Wisły doprowadził spółkę na skraj bankructwa. Od początku tego roku nowe władze prowadzą akcję ratunkową. Długi wciąż są ogromne - ok. 80 mln zł, a w ciągu dwóch najbliższych lat trzeba spłacić ok. 20 mln zł. W Wiśle przyznają, że jeżeli miasto w ramach spłaty długów za stadion przejmie jesienią 1,7 mln zł z wpływów klubu z transmisji telewizyjnych, to może dojść do bankructwa piłkarskiej spółki. Stąd jej propozycja innych form uregulowania za-dłużenia. W klubie przekonują też, że długi odstraszają potencjalnych inwestorów. - Trudno zarobić na klubie piłkarskim, i to z długami. To bardziej działalność hobbystyczna dla ludzi z kapitałem - zaznacza Jacek Masiota, doktor nauk ekonomicznych i prawnik. Wiele klubów dotują gminy. Tak jest np. w Gdańsku, Wrocławiu, Gliwicach. - To kwestia polityki miast. W Krakowie muszą ocenić, co jest większym ryzykiem: przekazanie pieniędzy do klubu, by zażegnał kryzys i gwarantował bieżące wpłaty za stadion, czy też uznanie, że w przypadku upadku Wisły miasto będzie stać na utrzymywanie pustego obiektu - komentuje Masiota.

Oto piłkarze Wisły Kraków, którzy mogą odejść z Reymonta lad...

***

Piłkarska spółka Wisły jest dłużna miastu za wynajem stadionu aż 4,8 mln zł. Klub zaproponował, by to zobowiązanie rozliczyć w zamian za pakiet reklamowy wyceniony na 7,3 mln zł albo wykup obligacji przez gminę lub jedną z miejskich spółek (szczegóły poniżej). Prezydent, urzędnicy i radni zastanawiają się, jaką podjąć decyzję - zdania są podzielone.

- Wisła jest w desperacji, ale przedstawianie takiej propozycji jest nie fair. Umieszczenie logo miasta na piłkarskiej koszulce wyceniają na... 2 mln zł rocznie. To są kwoty z kosmosu - uważa radny Łukasz Wantuch z prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków”. - Jeżeli miasto miałoby pomóc Wiśle, by uchronić ją przed upadłością i zabezpieczyć się, by nie zostać ze stadionem, który trzeba utrzymywać, to mogłoby udzielić klubowi dotację. Warunek jest jednak taki, że gmina będzie miała wpływ, na co pieniądze zostaną przeznaczone i kontrolę nad działalnością klubu - dodaje radny Wantuch.

W jaki sposób Wisła obliczyła, że oferowany przez nią pakiet promocyjny jest wart 7,3 mln zł. - Kwoty wyliczono na podstawie aktualnych wycen wartości marketingowej meczów z udziałem naszej drużyny w oparciu o dane mediowe - wyjaśnia Karolina Biedrzycka, rzeczniczka Wisły.

W piśmie skierowanym do prezydenta Krakowa władze klubu powołują się na raport firmy Pentagon Sponsor Track, w którym łączna wartość marketingowa np. podczas meczu Wisły z Legią Warszawa wyniosła 1,8 mln zł tylko dla jednego sponsora (firmy Lv Bet), reklamującego się na koszulkach piłkarzy „Białej Gwiazdy”.

- Uważam że pakiet reklamowy to interesująca propozycja - komentuje Andrzej Hawranek (PO), przewodniczący komisji budżetowej Rady Miasta Krakowa. Podobnie odbiera drugą propozycję Wisły, czyli emisję obligacji, które mogłaby przejąć gmina lub któraś z jej spółek np. Krakowski Holding Komunalny. - Skorzystanie z którejś propozycji pozwoliłoby klubowi złapać oddech, a miasto nic nie straci finansowo i wyjdzie z twarzą - dodaje radny Hawranek.

Przez lata Kraków nie brał pod uwagę w swojej polityce promocyjnej płacenie klubom za to, że logo miasta pojawia się na koszulkach sportowców. To się zmieniło w ubiegłym roku, kiedy rozdzielono pieniądze między kluby, których mecze są transmitowane w telewizji. Na zespoły z piłkarskiej ekstraklasy Cracovię i Wisłę przeznaczono po 150 tys. zł. Podobnie postąpiono w pierwszym półroczu tego roku. To jednak dużo mniejsze kwoty niż pakiet proponowany przez Wisłę. Klub z ul. Reymonta wyszedł jednak z taką propozycją, bowiem przekonuje, że to może go uratować przed upadkiem. Przypomnijmy, że Wisła ma ok. 80 mln zł długu. Z tego ok. 45 mln zł to zobowiązania długoterminowe, niewymagalne. Pozostaje jednak jeszcze ok. 35 mln zł, w tym ok. 20 mln zł, które trzeba zwrócić wierzycielom w najbliższych dwóch latach. Z tego prawie 5 mln zł klub jest winny miastu. To niezapłacone pieniądze za wynajem stadionu przez poprzedni zarząd, którego rządami zajęła się już prokuratura. Nowy zarząd i współwłaściciele Wisły od stycznia tego roku próbują ratować piłkarską spółkę przed upadkiem. Klub teraz regularnie płaci za stadion - 123 tys. zł przed każdym meczem (ok. 2,5 mln zł rocznie - to połowa kwoty, jaką miasto przeznacza na roczne utrzymanie obiektu). Wisła nie może jednak znaleźć dużego inwestora. - Problem w tym, że nikt nie chce zainwestować pieniędzy, które miałyby od razu trafić w inne miejsce niż kasa klubowa, czyli na długi - mówi Piotr Obidziński, prokurent spółki i pełnomocnik nowego zarządu Wisły ds. restrukturyzacji.

O komentarz poprosiliśmy Jacka Masiotę, doktora nauk ekonomicznych, prawnika, specjalizującego się w prawie bankowym, spółek i sportowym. - Inwestycje w futbol to zazwyczaj nierentowna działalność. Nie wiem czy to można nawet nazwać biznesem. W Polsce udało się na tym zarobić tylko dwóm osobom w przypadku Legii Warszawa - mówi Jacek Masiota. - A jak klub jest jeszcze mocno zadłużony, to trzeba kogoś, kto ma kapitał i hobbystycznie przejmie klub, będzie go dotował, a później doprowadzi do samofinansowania, tak jak to w Cracovii zrobił prof. Janusz Filipiak - dodaje Masiota.

Piłkarze Wisły Kraków wśród fanów na Małym Rynku [ZDJĘCIA]

Propozycje Wisły Kraków:

Pakiet reklamowy promujący miasto za 2,4 mln zł rocznie:

zamieszczenie herbu/logo miasta Krakowa na tylnej części koszulek piłkarzy Wisły (kwota 2 mln zł za rok),

zamieszczenie reklamy gminy Kraków na bandach LED (2 minuty na mecz - 108 tys. zł),

zamieszczenie reklamy gminy Kraków na bandach statycznych (1 sztuka - 70 tys. zł),

spot reklamowy na telebimie (2x15 sekund na mecz - 80 tys. zł),
spot TV na stadionie (25x15 sekund/mecz - 40 tys. zł),

spot TV w skyboxach (25x15 sekund/mecz - 40 tys. zł),

promocja w mediach społecznościowych Wisły (6 razy zorganizowane kampanie promocyjne - 75 tys. zł),

zakładka gminy Kraków na oficjalnej stronie klubu (40 tys. zł).

łączna kwota wartości pakietu reklamowego na okres 3 lat wyliczona przez Wisłę: ok. 7,3 mln zł,

łączna kwota zysku gminy Kraków (zamiana zadłużenia na pakiet reklamowy) wyliczona przez Wisłę: ok. 2,5 mln zł.

Obligacje:

możliwości nabycia 15-letnich obligacji (z opcją zamiany na akcje Wisły) przez gminę Kraków albo Krakowski Holding Komunalny. W późniejszym terminie Wisła wykupiłaby je od miasta. Takie działanie zastąpiłoby więc propozycję Wisły rozłożenia długu za stadion na 25 rat na 25 lat, co - zdaniem gminy - prawnie nie jest możliwe.

Wariant trzeci - łączony:

połączenie dwóch wcześniejszych propozycji, a więc spłata długu poprzez nabycie przez miasto pakietu reklamowego ale też obligacji. Proporcje wykorzystania pierwszego lub drugiego rozwiązania byłyby do ustalenia pomiędzy obiema stronami (np. dwuletni kontrakt reklamowy na 2/3 zadłużenia, a 1/3 długu sfinansowana obligacjami).

Czytaj także

FLESZ - Będą zmiany w rządzie. Oni jadą do Brukseli

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Wisła Kraków zamiast spłaty długów proponuje miastu... reklamę - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 31

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
PBW

Ale sie tu prowokatorow w paski z olsz i prądników znalazło :). Jak takie z was wariaty to wyjdzcie z tymi hasłami na ulice posmiejemy sie wszyscy

W
W
2019-05-30T21:00:51 02:00, Gość:

niezły kabaret

nie ma kasy na spłacania długów A klub dostaje licencję na grę w ekstraklasie ktoś to ogarnia?

Nie rozumiesz o co chodzi nie zabieraj głosu

R
Rączna
2019-05-30T09:28:32 02:00, Leon:

Towarzysze idźcie za ciosem , jak miasto nie da 20 milionów rocznie to możecie zagrozić ze będziecie mecze rozgrywać w Sosnowcu , a jak nie dorzucą kolejnej 10 milionów to Towarzystwo przeniesienie ba stałe do Myślenic . A co Wam Towarzysze zależy ??? Zawsze trzeba próbować ...

2019-05-30T10:25:49 02:00, Maria z Myślenic:

Nawet TF i miasto Myślenice maja dość tych oszustów i naciagaczy

Nawet TF...zadluzyl na ciezkie banki klub i sie zmył...towarzysze z kałuży

K
Kazimierz
2019-06-04T10:24:22 02:00, Olsza:

Ubecja za chwilę wystosuje pismo do ministra gospodarki wodnej żkazie chcą kasę za sponsorowanie rzeki wISLY 😂😂😂 nie ma klasy to do a klasy 😪

Ubecja jest tylko jedna lewacka z kałuży ktora żebrała w magistracie i u biednych siostrzyczek takie jestescie usie cwaniaczki

G
Gość

Opis wyceny pakietu reklamowego w wykonaniu Pani Karoliny Biedrzyckiej to jest korporacyjny bełkot. Gówniarski bełkot.

O
Olsza

Ubecja za chwilę wystosuje pismo do ministra gospodarki wodnej że chcą kasę za sponsorowanie rzeki wISLY 😂😂😂 nie ma klasy to do a klasy 😪

W
Wladyslaw

Gdyby nie Wisła to nie byłoby piłki na wysokim poziomie.Jazda jazda jazda biała gwiazda!

M
Mietek

Barany Wisła Kraków promuje miasto i was ćwoki!

s
sxa

Już dziś można przeczytać gdzie są pieniądze z budżetu na sport. No przecie CRacovia musi budować się za podatki...

s
sxa

swoją drogą ciekawe ile miasto brało i w jaki sposób za to samo od GARBARNI ?hmm? -ktoś mądry odpowie... no właśnie

G
Gość

niezły kabaret

nie ma kasy na spłacania długów A klub dostaje licencję na grę w ekstraklasie ktoś to ogarnia?

P
Poppo

Mam kredyt. Pójdę do banku i powiem że zamiast go spłacać to codziennie w drodze do pracy będę machał balonikiem z ich logo. Na pewno się zgodzą.

o
olo

Drodzy wyborcy. O co wam chodzi? Wybraliście, to teraz płaćcie. Władza uznaje, że może sponsorować z publicznych pieniędzy prywatne interesy, to będzie je sponsorowała. A że mieszkańcy będą za to płacić w cenach biletów, parkowania, opłat miejscowych itp? Trudno. Nie jest to pierwsza kadencja tej władzy, był czas przywyknąć.

P
Przykra sprawa

Najlepszy jeden z akapitów!!!!!!

,,bo klub wISŁA jest w DESPERACJI"

y
yty

kolejne MACHLOJKI

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3