Każdemu etapowi Wiślanej Odysei towarzyszyć będą lekcje edukacyjne w szkołach, pogadanki dla turystów i lokalnych mieszkańców. W miastach nad Wisłą można oglądać również plenerową wystawę „Plastikowa Odyseja”, prezentującą artystyczne zdjęcia śmieci zebranych na bałtyckich plażach.
- Każdy może dołączyć do walki o #MniejPlastiku, organizując akcję sprzątania w dowolnym czasie i miejscu na Wiśle i jej dopływach. Niech przez cały rok trwa wielkie sprzątanie królowej polskich rzek – podkreślają organizatorzy akcji.
W weekend (18-20 lutego 2022) odbędzie się kolejna runda walki o #MniejPlastiku w środowisku wiślanym. Tym razem śmieci znikną z terenów między Oświęcimiem a Krakowem.
Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut podczas konferencji prasowej 18 lutego, o godz. 9, zainauguruje w parku na Zasolu w Oświęcimiu wystawę „Plastikowa Odyseja”. Potem, wspólnie z Dominikiem Dobrowolskim (pomysłodawcą Odysei) i wolontariuszami będzie sprzątał brzegi Soły.
Akcja w dowolnym miejscu Wisły i jej dopływach
Ponadto na trasie z Oświęcimia do Krakowa na walkę ze śmieciami w środowisku ruszą leśnicy m.in. z Nadleśnictwa Chrzanów z uczniami z lokalnych szkół oraz druhowie z OSP Łączany.
Marsz wzdłuż nurtu Wisły od źródeł na Baraniej Górze do ujścia w Gdańsku to 1200 km. Trasa podzielona jest na 10 etapów. W jeden wybrany weekend w miesiącu, grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego, pokona każdorazowo od 100 do 120 km.
– Niektóre etapy będziemy pokonywać pieszo, inne na rowerach, część trasy przepłyniemy także na kajakach. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek i mórz plastikowymi śmieciami. W ten sposób uświadamiamy Polaków, że każdy z nas przyczynia się do zaśmiecania środowiska, więc wszyscy też musimy zaangażować się w walkę z tym problemem – przekonuje Przemysław Przybylski z banku Credit Agricole, będącego jednym z partnerów akcji.
#WiślanaOdyseja to już trzecia duża akcja z cyklu ekologicznych przedsięwzięć organizowanych w ramach kampanii #mniejplastiku. W 2020 roku odbyła się Bałtycka Odyseja, czyli sprzątanie plaż wzdłuż całego polskiego wybrzeża. Rok później, w ramach Górskiej Odysei, wolontariusze sprzątali szlaki turystyczne wzdłuż południowej granicy Polski. Wszystkie akcje łączy potrzeba zwracania uwagi na nadmiar plastikowych odpadów w środowisku, a szczególnie w wodzie.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Studniówki w Oświęcimiu na zdjęciach ze szkolnych archiwów
- Apartamentowiec stanie na miejscu targowiska miejskiego? To plotka
- Sprawdź, jakie najtańsze mieszkania można kupić w Oświęcimiu i okolicy
- Hokej młodzieżowy. Strzelecki trening UKH Unia Oświęcim kosztem Polonii Bytom
- Pijany mężczyzna próbował zabić swoją byłą żonę. Grozi mu dożywocie
