https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Żegiestowie ruszyli z tegoroczną osłoną akcji „Dbam o Sądeckie”. Podczas spaceru po odradzającym się uzdrowisku zebrali trzy worki śmieci

Alicja Fałek
Opracowanie:
Ponad 30 osób wzięło udział w odkrywaniu uzdrowiska połączonym z jego sprzątaniem
Ponad 30 osób wzięło udział w odkrywaniu uzdrowiska połączonym z jego sprzątaniem Damian Radziak
Stowarzyszenie Wyznaczamy Nowe Kierunki od spaceru po Żegiestowie rozpoczęło piątą edycję akcji „Dbam o Sądeckie”. Ponad 30 osób wędrowało po uzdrowisku, odkrywało jego piękno a przy okazji zbierało śmieci. Okazało się, że Żegiestów to jedna z czystszych miejscowości Sądecczyzny.

Odkrywali Żegiestów i zbierali śmieci

Piąta edycja akcji „Dbam o Sądeckie”, którą organizuje Stowarzyszenie Wyznaczamy Nowe Kierunki rozpoczęła się w Żegiestowie w niedzielę, 27 kwietnia. Ponad 30 osób na spacer po odradzającym się dzięki rodzinie Cechinich uzdrowisku zabrała przewodniczka Zuzanna Długosz. Popularna Baba z Gór raczyła uczestników ciekawostkami historycznymi i przyrodniczymi.

- Spacerowaliśmy wokół odrestaurowanego Domu Zdrojowego, który został wybudowany w 1929 roku i wkrótce znowu ma przyjmować kuracjuszy i turystów. Skosztowaliśmy wody ze źródła Anna, a także podziwialiśmy przełom Popradu z miejsca, gdzie w 1933 roku wzniesiono figurę Matki Bożej Uzdrowiskowej – relacjonuje Bartosz Niemiec, prezes Stowarzyszenia Wyznaczamy Nowe Kierunki.

Grupa odwiedziła również źródełko wody Sulinka na Słowacji. Ta słynna woda mineralna zyskała międzynarodową sławę po wizycie Cesarzowej Sisi w Bardejowie w XIX wieku. Sisi tak bardzo polubiła tę wodę, że sprowadzała ją w beczkach na wiedeński dwór.

- Oczywiście wędrując trasą spacerowa zbieraliśmy śmieci, które zapełniły trzy worki. W porównaniu do innych naszych akcji, to naprawdę niewiele – dodaje Niemiec.

Wycieczka połączona ze sprzątaniem szlaków Beskidu Sądeckiego - taki jest cel akcji „Dbam o Sądeckie” – zakończono wspólnym grillowaniem przy hotelu Wiktor na słynnej Łopacie Polskiej. To jedyne miejsce, gdzie Polska graniczy ze Słowacją od północy.

Kolejna wyprawa już 11 maja. Tym razem Stowarzyszenie zabierze wszystkich chętnych na sprzątanie i odkrywanie ścieżki przyrodniczo-historycznej o zagadkowej nazwie Szlakiem Leśnych w Woli Kroguleckiej.

W tym roku akcja „Dbam o Sądeckie” organizowana jest pod patronatem Tadeusza Zaremby, starosty Powiatu Nowosądeckiego, a partnerami są firmy Cechini Muszyna i PMP Style Sp z oo.

Polecane

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska