- Prawie 70 lat temu rozpoczął się mój trwały i nie obarczony żadnym zmęczeniem, romans z Krakowem. Od 1944 r. Kraków to dla mnie miejsce wspólnego działania z krakowianami - zawodowego, społecznego i niepodległościowego. Sprawy zawodowe łączą mnie z tym miastem do dziś - mówił Władysław Bartoszewski po odebraniu tytułu.
Rada Miasta Krakowa przyznała Władysławowi Bartoszewskiemu - uznanemu autorytetowi moralnemu, orędownikowi pojednania polsko-żydowskiego i polsko-niemieckiego - tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa za wkład w działalność publicystyczną i naukową dla zachowania pamięci o dziedzictwie Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego oraz o zbrodniach nazistowskiego i komunistycznego totalitaryzmu. Z prośbą o nadanie tytułu Bronisławowi Bartoszewskiemu zwrócili się: Senator RP Bogdan Klich, Fundacja Świat Ma Sens i Klub Krakowski oraz grupa radnych Rady Miasta Krakowa.
Przypomnijmy, że tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa jest najwyższym wyróżnieniem Rady Miasta Krakowa nadawanym w dowód uznania składanego zasłużonym osobom dla Krakowa i niepodległej Polski.
Władysław Bartoszewski urodził się w 1922 r. w Warszawie. To dziennikarz, pisarz, historyk, działacz społeczny i polityk. Więzień KL Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Publicznego i uczestnik Powstania Warszawskiego.
Dwukrotnie (w 1995 r. i w latach 2000-2001) minister spraw zagranicznych, senator IV kadencji, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Donalda Tuska. Od wielu lat mocno związany z Krakowem.
Przedwojenne cukiernie Krakowa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!