https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włoszczowianin Radosław Ratusznik współtwórcą najlepszej polskiej gry komputerowej! (ZDJĘCIA)

Marek Piórecki
Radosław Ratusznik.
Radosław Ratusznik. archiwum prywatne
Gra Ghostrunner, której współtwórcą jest pochodzący z Włoszczowy Radosław Ratusznik, została uznana za najlepszą polską grę komputerową 2020 roku podczas wrześniowej gali Digital Dragons Awards, podczas której nagrodzono najlepsze produkcje 2020 roku. Zwycięzców wyłoniło w drodze głosowania jury złożone z czołowych polskich krytyków gier cyfrowych.

Gra Ghostrunner to dzieło krakowskiej firmy One More Level, której Radosław Ratusznik jest współzałożycielem. To gra akcji osadzona w szarej cyberpunkowej rzeczywistości. Była zdecydowanym faworytem jurorów tegorocznej edycji Digital Dragons. Dodajmy, że Digital Dragons to obecnie jedno z największych międzynarodowych wydarzeń dla branży cyfrowej rozrywki w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ghostrunner powstawał niespełna dwa lata. - To bardzo szybko jak na rynek gier komputerowych. Niektóre powstają nawet przez pięć, sześć lat - mówi Radosław Ratusznik. Sam był szefem tego projektu.

Gra od blisko roku podbija światowy rynek gier komputerowych. Najwięcej Ghostrunnera sprzedało się na razie w Chinach i Stanach Zjednoczonych, a w Europie w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Ale gra trafiła również w tak egzotyczne miejsca jak Republika Kongo czy Grenlandia. Ciągle jest rozwijana, wprowadzane są dodatki do obecnej wersji, a firma One More Level już pracuje nad nową wersją - Ghostrunner 2.

Ghostrunner imponuje rozmachem. Robi wrażenie, zarówno od strony wizualnej, jak i dźwiękowej. Przedstawia świat, w którym niedobitki ludzkości funkcjonują w wielkiej wieży skonstruowanej przez Architekta, który kilka lat wcześniej zmarł. Społecznością zgromadzoną w budynku rządzi niejaki Klucznik, a pozycja w hierarchii ustalona jest po urodzeniu - ci, którzy mają pełnić ważniejsze funkcje, otrzymują lepsze implanty. W grze my wcielamy się w postać mającą dotrzeć na szczyt wieży i pokonać okrutnego władcę. Naszym zadaniem w trakcie rozgrywki jest przedzieranie się przez kolejne piętra pełniące funkcję leveli. Wyzwanie, z jakimi mamy do czynienia, można z grubsza podzielić na trzy rodzaje: parkour, czyli tor przeszkód (z elementami puzzli), walka z przeciwnikami i pojedynki z bossami. Na naszej drodze staje wielu rywali i choć przez pierwsze kilka etapów pojawiają się tylko zwykli wrogowie z pistoletami, to niedługo później mamy do czynienia między innymi ze zmutowanymi monstrami, cybernetycznymi ninja i gośćmi z laserowymi karabinami oraz wielkimi tarczami. Po wieży pniemy się wyposażeni w kilka nietypowych elementów. Między innymi dzięki specjalnym sensorom możemy bezproblemowo biegać po ścianach, a cybernetyczne ciało sprawia, że obrażenia od upadku się nas nie imają. Czasem możemy też przejmować władzę nad umysłami przeciwników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Radosław Ratusznik obecnie mieszka w Krakowie, gdzie został po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim i Politechnice Krakowskiej. Pochodzi z Włoszczowy, jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego imienia generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie. Cały czas czuje się związany z rodzinnym miastem i często tu przyjeżdża do rodziny i przyjaciół.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska