- Wadowickie Wodociągi to firma z długą i wspaniałą tradycją, a zarazem przedsiębiorstwo nowoczesne oraz innowacyjne, inwestujące miliony złotych w rozbudowę i modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, stacje uzdatniania, oczyszczalnię ścieków... Nasze przedsiębiorstwo to również niezawodny i zgrany zespół fachowców. Dzięki nim, za sprawą ich sumiennej pracy w kranach cały czas płynie wysokiej jakości woda - podkreślił Jerzy Obstarczyk, prezes Wadowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - Przed nami wciąż jednak wiele wyzwań, tych biznesowych i cywilizacyjnych. Zapewniam jednak, że dalej będziemy inwestować i rozwijać firmę, by woda w kranach zawsze była najwyższej jakości - zapewnił.

Ludzie Wadowickich Wodociągów
„Kropla za kroplą” - za sprawą tej malowniczej filmowej opowieści, mocno zanurzonej w dolinie Skawy, 25 września mogliśmy zajrzeć w niezwykły świat tych wszystkich, którzy tworzyli i tworzą Wadowickie Wodociągi. Tych, którzy oddali im serce i duszę. Z kolei książka „Człowiek i Woda”, dzieło dr. hab. Konrada Meusa oraz dr. Marcina Witkowskiego, to pasjonująca wyprawa - z wielkim znawstwem tematu opisana - w nieco bardziej odległe czasy sięgające okresu, gdy woda w Wadowicach płynęła w rurach… drewnianych.
- To dokumenty historyczne, które pozostaną z nami na zawsze. Film oraz książka powstały po to, aby uhonorować i zarazem podziękować tym wszystkim, którzy Wadowickim Wodociągom oddali swoje talenty i życie - podkreślił prezes Jerzy Obstarczyk. Świat Wadowickich Wodociągów można było również ujrzeć za sprawą pięknych kadrów zgromadzonych na okolicznościowej wystawie w Wadowickim Centrum Kultury.
Najbardziej zasłużeni pracownicy Wadowickich Wodociągów, z okazji pięknego jubileuszu, na wniosek Jerzego Obstarczyka, prezesa WPWiK, zostali uhonorowani przez prezydenta Andrzeja Dudę złotymi, srebrnymi i brązowymi Medalami za Długoletnią Służbę. W imieniu głowy państwa odznaczenia za „wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków” wręczała Elżbieta Achinger, I wicewojewoda Małopolski.
- Zdrowa, dobra woda jest podstawą funkcjonowania każdego miasta, gminy, powiatu. Państwo już od lat ją zapewniacie. I to jest ta najważniejsza misja. Gratuluję wszystkim nagrodzonym - podkreśliła Elżbieta Achinger. Odczytała również specjalny adres od wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara.
- W imieniu pracowników i wszystkich odznaczonych pragnę serdecznie podziękować za przyznanie medalu i uhonorowanie nas przez pana prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Dziękujemy panu wojewodzie małopolskiemu oraz prezesowi WPWiK w Wadowicach za ten niezwykły gest, którego pracownicy Spółki dostąpili po raz pierwszy w historii wodociągów. Z wielką satysfakcją przyjmujemy te odznaczenia. To dla nas bardzo ważne wyróżnienie. Jest ono uhonorowaniem niełatwej pracy, jednak dającej tak wiele satysfakcji. Odznaczenia te traktujemy jako rodzaj zobowiązania do jeszcze większego zaangażowania w pracę na rzecz mieszkańców oraz firm, którym na co dzień dostarczamy wodę i zapewniamy usługi odbioru ścieków. W naszej pracy wartością nadrzędną zawsze jest dobro i bezpieczeństwo mieszkańców - zaznaczył Ireneusz Cholewa, kierownik Wydziału Produkcji Wody.
Polonia Minor dla Wadowickich Wodociągów
„Za profesjonalną i wieloletnią działalność na rzecz rozwoju sieci wodociągowo-kanalizacyjnej oraz pracę na rzecz Małopolski i jej mieszkańców” Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zostało uhonorowane srebrnym medalem Polonia Minor. Tę prestiżową Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego przyznają wspólnie marszałek Województwa Małopolskiego oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
- To nagroda zacna, rzadka i przepiękna - podkreślił Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic, który wraz z pełnomocnikiem marszałka Województwa Małopolskiego wręczył ją prezesowi Jerzemu Obstarczykowi oraz zespołowi Wadowickich Wodociągów, w imieniu samorządu małopolskiego.

Hydranty od Wadowickich Wodociągów
Zarząd Wadowickich Wodociągów z okazji jubileuszu 90-lecia również przyznał swoje wyróżnienia. Specjalne Hydranty - złote, srebrne i brązowe - trafiły do rąk osób wspierających działalność wodociągowej spółki z Wadowic „w realizowaniu zadań związanych z dostawą interesariuszom wysokiej jakości wody oraz niezawodnością odbioru ścieków”.
- Jubileusz to również okazja do podziękowań tym wszystkim, którzy w Wadowickich Wodociągach byli przed nami - zaznaczył prezes Jerzy Obstarczyk.
Okolicznościowymi dyplomami uhonorowano emerytowanych pracowników - dyrektorów, prezesów, kierowników, inspektorów, maszynistów, dyspozytorów, laborantkę, kierowcę samochodu specjalnego, tokarza.
Teraźniejszość i przyszłość Wadowickich Wodociągów
- Dzięki trzem kluczowym inwestycjom, prowadzonym wspólnie z Wadowickim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, udało nam się zmienić bieg historii - stwierdził Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic. - Przez pięć ostatnich lat wybudowaliśmy wspólnie ponad 21 kilometrów sieci wodociągowej w Wysokiej i Stanisławiu, a niedługo rozpoczniemy inwestycje w Babicy i Rokowie. Aby jednak tymi rurami mogła popłynąć czysta woda, w Kleczy Dolnej powstał żelbetowy zbiornik retencyjno-wyrównawczy o pojemności 300 metrów sześciennych, wraz z hydrofornią i stacją filtrów.
I dodał: - Aby woda pobierana ze Skawy, która płynie do mieszkańców naszej gminy oraz gmin sąsiednich - zaopatrujecie Państwo przecież połowę naszego 160-tysięcznego powiatu - była krystalicznie czysta, wybudowaliśmy także stację filtrów na ujęciu wody w Wadowicach, czyli tzw. II stopień filtracji. Wszystkie inwestycje, które zrealizowaliśmy w ostatnich pięciu latach sumptem gminy Wadowice, kosztowały 22,5 mln zł. Dzięki nim nasi mieszkańcy w końcu mają godne warunki do życia. Jestem dumny, że nasz samorząd dołożył ważną cegiełkę do Państwa firmy.
Przy tej okazji burmistrz wspomniał, że to za sprawą Wadowickich Wodociągów Skawa jest rzeką czystą.
- Każdego dnia dbacie o stan jej wody. Każdego dnia możemy więc cieszyć się krystalicznie czystą wodą, która płynie w naszych kranach. Robicie to z wielką pasją, ogromnym profesjonalizmem i zaangażowaniem, za co bardzo dziękuję - zaznaczył burmistrz.
Wspomnieć również wypada, że gmina Wadowice jest większościowym udziałowcem Wadowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Udziały w spółce posiadają także gminy Tomice i Kalwaria Zebrzydowska.
- Dzięki Waszej determinacji i profesjonalizmowi każdego dnia do naszych domów płynie czysta woda, a woda to przecież źródło życia. Raz jeszcze dziękuję wszystkim za to poświęcenie, trud i oddanie pracy - stwierdził Mirosław Sordyl, starosta wadowicki.
Okolicznościowe adresy z okazji jubileuszu do Wadowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji skierowali również: Filip Kaczyński, poseł na Sejm; Łukasz Smółka, marszałek Województwa Małopolskiego; Robert Gajda, zastępca NFOŚiGW; Mirosław Sordyl, starosta wadowicki; st. bryg. Paweł Kwarciak, komendant powiatowy PSP w Wadowicach; nadkom. Arkadiusz Skowron, I zastępca komendanta powiatowego Policji w Wadowicach; Witold Grabowski, wójt gminy Tomice; Bożena Mróz-Tumidajska, prezes zarządu MZWiK w Kalwarii Zebrzydowskiej; zarząd Wodociągów Chrzanowskich; Dorota Balak, prezes zarządu Stowarzyszenia LGD „Wadoviana” oraz Paweł Gierut, prezes zarządu JAFAR.
Wspaniały jubileusz zwieńczył kunsztowny koncert w wykonaniu obchodzącej niedawno 100-lecie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Choczni. To nie tylko jedna z najstarszych, ale również najbardziej rozpoznawalnych orkiestr dętych w Małopolsce. W jej wykonaniu usłyszeliśmy m.in. Marsz Flott Voran, Shut up and Dance, słynną Tequilę, skoczną Rosamunde, Fascinating Drums, Happy Marsching Band... Oczywiście nie obyło się bez bisów.
Wyzwania na 100-lecie WPWiK
- Firma w ostatnich latach stała się świetnie funkcjonującym, nowoczesnym i innowacyjnym przedsiębiorstwem. Dzięki funduszom, które udało nam się zdobyć, zmodernizowaliśmy sporo odcinków sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, a także wybudowaliśmy zupełnie nowe jej fragmenty. Zmodernizowaliśmy ujęcie wody na Skawie, stację uzdatniania wody, stację pomp, hydrofornię, oczyszczalnię ścieków. To wszystko było możliwe dzięki świetnej współpracy z samorządem, Radą Miasta oraz burmistrzem Wadowic. Bez tego nie byłoby tych 11 milionów złotych na II stopień filtracji, a także kolejnych dotacji, m.in. na przedłużenie sieci wodociągowej do Wysokiej czy Stanisławia Górnego. Możemy więc kontynuować naszą misję, patrząc śmiało w przyszłość - zaznaczył prezes Jerzy Obstarczyk. - Jednocześnie dziękujemy za uznanie, obiecujemy że będziemy się rozwijać oraz kontynuować rozpoczętą przez naszych poprzedników misję. Wszystko po to, aby dostarczana przez nas woda była najwyższej jakości.

Medale, wyróżnienia, dyplomy i hydranty
MEDALE ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ
ZŁOTE
Izabela Butor
Ireneusz Cholewa
Grażyna Galas
Robert Galos
Marek Jakubowski
Anna Kowalczyk
Zbigniew Łazanowski
Jan Piątek
Robert Szlęk
Roman Śliwa
Zbigniew Widlarz
Piotr Zieliński
SREBRNE
Bogdan Chmura
Anna Kowalcze
Robert Gruca
BRĄZOWE
Anna Rokowska
Joanna Krupnik
Agnieszka Szwed
NAGRODA SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO SREBRNY MEDAL POLONIA MINOR
Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
SPECJALNE WYRÓŻNIENIA
Hydrant złoty
Łukasz Smółka, marszałek Województwa Małopolskiego;
Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic;
Piotr Hajnosz, przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach;
Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Hydrant srebrny
Mirosław Sordyl, starosta wadowicki;
Witold Grabowski, wójt gminy Tomice;
Tadeusz Stela, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej;
Krystyna Kozik, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wadowicach;
St. bryg. Paweł Kwarciak, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach
Hydrant brązowy
Wojciech Kozak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie Kraków
Joanna Wisła-Płonka, Kancelaria Radców Prawnych Casus;
Piotr Kołcon, Kancelaria Adwokacka;
Roman Madej, inspektor Organizacji Zarządzania Nadzoru Budowlanego
DYPLOMY DLA EMERYTOWANYCH PRACOWNIKÓW
Jan Sarapata, dyrektor zakładu w latach 1976-1999;
Andrzej Smaga, prezes zarządu w latach 2003-2015;
Alfred Karelus, prezes zarządu w latach 2015-2019;
Jan Bliźniak, dyrektor ds. technicznych, prokurent;
Izabela Swakoń, kierownik Biura Obsługi Klienta, prokurent;
Barbara Marek, główna księgowa;
Barbara Mikityn, inspektorka Biura Obsługi Klienta
Kazimierz Hojdys, maszynista oczyszczalni ścieków, dyspozytor;
Tadeusz Lenik, magazynier;
Marek Brańka, maszynista pomp wodociągowych, dyspozytor;
Małgorzata Waszkiewicz, laborantka oczyszczalni ścieków;
Marek Płaszczyca, starszy specjalista ds. technicznych;
Ewa Włodarczyk, inspektorka ds. ekonomicznych;
Józef Bartel, kierowca samochodu specjalnego;
Antoni Nikiel, tokarz