W tym roku przypada dokładnie 85 lat od momentu powstania Wodociągów Chrzanowskich.
- Miejski wodociąg oficjalnie otwarto 31 marca 1935 roku. Jest to data symboliczna, od której liczymy rzeczywistą działalność firmy, bo wiemy, że o budowie wodociągu w Chrzanowie mówiło się co najmniej od 1903 roku.
Skąd pomysł na monografię?
- To ciekawa historia, spleciona nierozerwalnie z historią miasta i ziemi chrzanowskiej oraz znanymi postaciami. Pomysł, by przedstawić rozwój sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na tle historii regionu, chodził nam po głowie od pewnego czasu. Powierzyliśmy ten projekt historykowi Kamilowi Boguszowi i w efekcie powstała pozycja ciekawa, przygotowana z pasją, po którą z przyjemnością sięgnie każdy, kto choć trochę interesuje się historią okolic. Oficjalną premierę publikacji planowaliśmy dokładnie w 85-lecie, czyli 31 marca. Niestety, ze względu na pandemię, musimy te plany odłożyć, ale z nadzieją, że wkrótce do nich wrócimy.
Wodociągi to nie tylko historia i tradycja…
- Oczywiście, nasza historia to powód do dumy i należy o niej pamiętać, ale żyjemy i działamy tu i teraz. Przede wszystkim inwestujemy, choć w naszym przypadku to nie są inwestycje nastawione na zysk, jak w firmach komercyjnych, lecz na nowoczesny sprzęt i technologie pozwalające usprawnić pracę i obniżać koszty. Stąd inwestycje w fotowoltaikę i biogaz, modernizacje i remonty na oczyszczalniach ścieków, w systemy monitoringu i kontroli sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, czy w zdalny, radiowy odczyt wodomierzy. Kupujemy najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny (kamerowóz, pojazd ssąco-płuczący, itd.). Mierzymy się również z wieloma problemami, takimi jak rosnące koszty energii oraz podatki, które w ciągu ostatnich 4 lat wzrosły niemal dwukrotnie… Jednak naszą pracę traktujemy jako swojego rodzaju służbę wobec mieszkańców, którym chcemy zapewnić nie tylko bezpieczeństwo dostaw wody i odbioru ścieków, ale również wygodną i sprawną obsługę.
FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce
