WIDEO: Dzieci mówią jak jest
Ranking powstaje w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego, Pod uwagę brane są takie kryteria jak: wydajność pracy, wydatki na badania i rozwój (B+R), liczba studentów, liczba pracujących w B+R i liczba wydanych patentów.
Nasze województwo wyróżnia się szczególnie w obszarze edukacji oraz badań i rozwoju. Małopolska posiada doskonałe zaplecze akademickie (druga w rankingu liczba studentów na 10 tys. mieszkańców) i najwyższy odsetek absolwentów kierunków technicznych i przyrodniczych, którzy w przyszłości mogą zasilać kadry innowacyjnych firm.
Małopolska może się także pochwalić największym udziałem przedsiębiorstw przemysłowych, które współpracują z innymi podmiotami w zakresie innowacyjności. Dodatkowo w województwie jest wiele przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym. Firmy te, wykorzystując własne know-how, przyczyniają się do rozwoju polskich pracowników i wdrażania nowatorskich rozwiązań.
Zaskoczeniem są wyniki mniejszych województw. Najbardziej swój potencjał zwiększyła w ciągu ostatnich 5 lat Lubelszczyzna. - Województwa, w których firmy współpracują ze sobą, osiągają lepsze wyniki w innowacyjności - zwraca uwagę Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium i jeden z autorów raportu. Ale jako dobre przykłady wskazuje właśnie Lubelszczyznę i Podkarpacie, czyli województwa, w których potencjał innowacyjności jest wyższy niż siła ich gospodarki, mierzona udziałem wytworzonego PKB.
Zastanawiający jest również wzrost dysproporcji między liderem zestawienia - Mazowszem - a pozostałymi regionami. Wzrost ten oznacza, że choć Małopolska utrzymała drugie miejsce sprzed roku, to straciła dystans do najbardziej innowacyjnego województwa.
Na ostatnich miejscach zestawienia znalazły się województwa warmińsko-mazurskie, lubuskie i świętokrzyskie. Niską pozycję regionów w rankingu determinuje ich relatywnie małe uprzemysłowienie i słabo rozwinięta infrastruktura edukacyjna.
