https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko zbuduje tymczasowy most na Wiśle w Krakowie? Pod Wawelem sprawdzano teren

Piotr Tymczak
Przy moście Grunwaldzkim nad Wisłą odbyło się spotkanie w sprawie budowy tymczasowego mostu.
Przy moście Grunwaldzkim nad Wisłą odbyło się spotkanie w sprawie budowy tymczasowego mostu. Kraków PL/ Facebook
Żołnierze Wojska Polskiego przeprowadzili zwiad terenowy przy moście Grunwaldzkim. Specjaliści z wojsk inżynieryjnych oceniali możliwość budowy tymczasowej przeprawy dla samochodów na czas remontu mostu. Spotkanie zainicjował prezydent Aleksander Miszalski. Na razie to wstępne rozpoznanie – eksperci analizują dostępne rozwiązania techniczne, które pozwolą określić stopień skomplikowania i koszty ewentualnej budowy.

Podczas wizji lokalnej wojskowi inżynierowie podkreślili, że ewentualna budowa tymczasowego mostu wymagałaby wbicia podpór w dno rzeki – to konieczność, ponieważ rozpiętość między brzegami wynosi ponad 200 metrów. Konieczne byłoby także wzniesienie przyczółków oraz budowa dróg dojazdowych. Po zakończeniu remontu tymczasowa przeprawa musiałaby zostać rozebrana, a teren przywrócony do pierwotnego stanu.

Nawet tymczasowy most wymaga szczegółowego projektu oraz uzyskania pozwoleń wodnoprawnych, co wpływa na ostateczny koszt inwestycji. Na razie trudno oszacować, ile wyniosłaby budowa takiej przeprawy, podczas gdy koszt samego remontu mostu Grunwaldzkiego szacuje się na około 20 milionów złotych - informują w krakowskim magistracie.

Przypomnijmy, że prezydent Krakowa Aleksander Miszalski rozmawiał już z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o postawieniu mostu tymczasowego w rejonie Mostu Grunwaldzkiego.

Most Grunwaldzki ma być zamknięty co najmniej przez pół roku

Przypomnijmy, most Grunwaldzki w Krakowie jest w bardzo złym stanie i wymaga pilnego remontu. Prace mają zacząć się w drugim kwartale 2025 roku.

W ramach remontu ma zostać wzmocniona konstrukcja mostu, zmodernizowane zostanie torowisko, jezdnie, chodniki. W marcu ma być gotowy projekt.

Prace mają potrwać co najmniej osiem miesięcy, w tym co najmniej przez sześć miesięcy most będzie zamknięty dla ruchu tramwajowego i samochodowego.

Plan jest taki, by w czasie remontu z mostu mogli korzystać piesi i rowerzyści.

W przyszłości ma powstać nowy most pod Wawelem

Most Grunwaldzki powstał na początku lat 70. XX wieku i jest konstrukcją z żelbetowych, sprężanych belek. Aby mógł służyć mieszkańcom do 2035–2038 roku, konieczny jest gruntowny remont, podobny do tych, które przeszedł most Dębnicki czy Nowohucki.

W latach 90., gdy modernizowano most Dębnicki, wojsko wybudowało tymczasową przeprawę. Jednak tamta konstrukcja była mniej wymagająca – rozpiętość między przyczółkami była o 30 metrów mniejsza niż w przypadku mostu Grunwaldzkiego.

Ekspertyza przeprowadzona przez specjalistów z Politechniki Krakowskiej wykazała, iż most Grunwaldzki jest w kiepskim stanie, zbliża się jego śmierć techniczna. Spowodowane jest to tym, że od 1972 roku jest obciążany przez przejeżdżające samochody i tramwaje, co powodowało jego osiadanie.

Miasto ma opinię z Politechniki Krakowskiej, według której maksymalnie do 2038 roku obiekt będzie tak zdekapitalizowany, że trzeba go będzie wyburzyć i postawić nowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska