Wyniki tego konkursu ogłoszono w czwartek w Amsterdamie w Holandii.
Co przedstawia zwycięska fotografia?
W ocenie wyróżnionego fotoreportera Reutersa, pochodzącego z Gazy, nagrodzone zdjęcie ukazuje „przejmujący i smutny moment”, co przypomina o „szerszym kontekście tego, co działo się w Strefie Gazy” w ostatnich miesiącach, podczas wojny Izraela z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas.
Salem sfotografował 36-letnią kobietę o imieniu Inas w szpitalnej kostnicy w mieście Chan Junis, gdzie palestyńscy cywile poszukiwali swoich zaginionych krewnych. Zdjęcie przedstawia ciało dziecka zawinięte w całun pogrzebowy i kuzynkę zmarłej dziewczynki, która przytula zwłoki.
Zwycięzcy pozostałych kategorii
W pozostałych kategoriach zwyciężyli:
- Lee-Ann Olwage z Republiki Południowej Afryki za udokumentowanie demencji osób starszych jako problemu społecznego na Madagaskarze (Reportaż Roku),
- Alejandro Cegarra z Wenezueli za ukazanie zmian w polityce migracyjnej Meksyku w ciągu ostatnich lat (Najlepszy Projekt Długoterminowy),
- Julia Koczetowa z Ukrainy za oryginalne przedstawienie sytuacji na froncie wojny z Rosją (Najlepszy Projekt Multimedialny).
Jury wybrało zwycięskie fotografie spośród ponad 61 tys. zdjęć nadesłanych przez 3851 twórców ze 130 państw.
W 2020 roku wygrał Polak
Prestiżowy konkurs World Press Photo jest organizowany od 1955 roku przez holenderską fundację o tej samej nazwie. W 2020 roku polski fotoreporter Tomek Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku za zdjęcie „Przebudzenie”, ukazujące nastoletnią Ormiankę cierpiącą na syndrom rezygnacji.
PAP
