https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Manifestowali na Rynku w obronie Palestyny. Żądali zawieszenia broni i zaprzestania wspierania Izraela

Piotr Tymczak
Wideo
od 12 lat
W sobotę, 5 października, na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się manifestacja, której uczestnicy domagali się zaprzestania działań wojennych wobec Palestyńczyków w Strefie Gazy. Później przemaszerowali pod Konsulat Stanów Zjednoczonych w Krakowie, gdzie odbyła się dalsza część demonstracji.

Uczestnicy demonstracji przyszli pod pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym z palestyńskimi flagami i transparentami. Pojawiły się na nich hasła, m.in. "Wolna Palestyna", "Stop Ludobójstwu".

"Liczba zabitych w ciągu roku w Strefie Gazy to ok. 42 tys. osób, z czego ok. 17 tys. to dzieci. Rannych jest niemal sto tysięcy. Oznacza to, że każdego dnia ginęło co najmniej 120 Palestyńczyków i Palestynek, w tym 50 dzieci. To liczba odnalezionych ciał, która nie obejmuje tysięcy ludzi pod gruzami. Nie obejmuje też pośrednich ofiar śmiertelnych trwającej masakry, tych którzy umierają z głodu, w wyniku chorób i braku czystej wody" - alarmowali inicjatorzy demonstracji, zorganizowanej m.in. przez Akademię dla Palestyny i Kraków dla Palestyny.

"Rok ludobójstwa i równania z ziemią Strefy Gazy nie zniszczyło Palestyńskiego marzenia o wolności. Odpowiedź Izraela to nasilenie okrucieństwa i rozpętanie wojny w Libanie" - zwracali uwagę organizatorzy wydarzenia. "Co na to „świat”? Zachodnia „wspólnota międzynarodowa” wciąż wysyła Izraelowi broń i zapewnia wszelkie wsparcie. Stany Zjednoczone zapowiedziały także zwiększenie własnego kontyngentu wojskowego w regionie" - dodawali.

Zaznaczyli, że 5 października w wielu miejscach na świecie odbywają się podobne manifestacje (w Polsce, m. in. w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu).

"Żądamy zaprzestania jakichkolwiek form wspierania Izraela! Żądamy natychmiastowego zawieszenia broni! Żądamy wolnej Palestyny, opartej na pokoju i równości wszystkich jej mieszkańców i mieszkanek!" - apelowali organizatorzy demonstracji.

Przypomnijmy, że wojna pomiędzy Izraelem a palestyńskim ugrupowaniem Hamas, kontrolującym Strefę Gazy, rozpoczęła się militarnym atakiem członków zbrojnego skrzydła Hamasu na terytorium Izraela, przeprowadzonym 7 października 2023 roku. Hamas nadał swojej operacji kryptonim „Burza Al-Aksa”. W odpowiedzi na palestyński atak, izraelskie wojsko rozpoczęło operację „Żelazne Miecze”, polegającą na nalotach w Strefie Gazy i - w początkowym okresie wojny - walce z bojownikami Hamasu na południu Izraela. Pod koniec października 2023 roku Siły Obronne Izraela rozpoczęły lądową operację wojskową w Strefie Gazy. Zarówno działania Hamasu, jak i izraelskiego wojska spowodowały śmierć setek ludzi po obu stronach konfliktu.

26 stycznia 2024 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze, główny organ sądowy ONZ, wydał orzeczenie nakazujące Izraelowi podjęcie wszelkich możliwych środków w celu zapobiegania aktom ludobójstwa wobec narodu palestyńskiego w Strefie Gazy, jednak bez jednoczesnego nakazania natychmiastowego przerwania ognia na tym obszarze.

Strefa Gazy to obszar położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego, graniczący na południowym zachodzie z Egiptem oraz na północy i wschodzie z Izraelem. Długość tego obszaru wynosi 40 km, szerokość ok. 10 km, a całkowita powierzchnia to 360 km kw. Strefa Gazy nie jest uznawana za część jakiegokolwiek niepodległego państwa, chociaż za pośrednictwem władz palestyńskich stawia żądania włączenia w skład przyszłego państwa Palestyna.

FLESZ - Dzieci umierają przez Putina!

od 16 lat
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska