Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko o kosmetykach naturalnych i pielęgnacji skóry. Porady

Porady
iStock
Naturalna pielęgnacja skóry to jeden z kosmetycznych hitów ostatnich lat. Jednocześnie zielony kolor i znak „bio” są nagminnie wykorzystywane do promowania produktów, które tylko pozornie wydają się być ekologiczne. Jak więc rozpoznać prawdziwe kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne, czyli… jakie?

Receptura naturalnego kosmetyku powinna składać się niemal wyłącznie z naturalnych składników oraz zawierać minimum syntetycznych, szczególnie tych o potencjalnie drażniącym działaniu. Niestety w prawie – zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym - brakuje jednoznacznych zapisów regulujących, czym w zasadzie jest kosmetyk naturalny. W praktyce każdy producent może reklamować swoje wyroby jako ekologiczne,naturalne - nawet jeśli recepturze, opakowaniu lub sposobie produkcji daleko do tego, co zwykle rozumiemy pod pojęciem naturalności.

Zamiast błądzić wśród drogeryjnych półek z rzekomo naturalnymi kosmetykami, lepiej zaufać międzynarodowym organizacjom certyfikującym, które przygotowują szczegółowe wytyczne regulujące rynek kosmetyków naturalnych. Producenci, którzy spełniają rygorystyczne warunki dotyczące receptury i procesu produkcji, mogą wnioskować o certyfikat potwierdzający, że ich wyroby można uznać za naturalne.

Certyfikat COSMOS Natural

Na terenie Unii Europejskiej jednym z najbardziej wiarygodnych certyfikatów jest COSMOS Natural. Standardy COSMOS zostały opracowane przez pięć czołowych europejskich organizacji kosmetycznych (ECOCERT, CosmeBIO, BDIH, Soil Association, ICEA). Powstały w celu ujednolicenia systemu oceny kosmetyków naturalnych i organicznych. Zgodnie z wytycznymi COSMOS naturalny kosmetyk zawiera minimum 95 proc. składników pochodzenia naturalnego. Dodatkowo musi spełnić szereg dodatkowych warunków. Wśród nich znajdują się m.in.: zakaz przeprowadzania testów na zwierzętach oraz korzystania z surowców GMO (modyfikowanych genetycznie), przyjazny środowisku proces produkcji oraz stosowanie biodegradowalnych lub nadających się do recyklingu opakowań. Dodatkowo w recepturze kosmetyku nie może być m.in.: parabenów, sztucznych barwników i aromatów, ropopochodnych substancji, silikonów, emulgatorów PEG oraz konserwantów za wyjątkiem kilku dopuszczonych substancji. Zdobycie certyfikatu COSMOS jest kosztowne i czasochłonne, dlatego kosmetyki w ten sposób oznaczone są naturalne w każdym możliwym aspekcie – zaczynając od zrównoważonego pozyskiwania surowców, przez recepturę a na opakowaniu kończąc.

Certyfikat VEGAN

Jednym z wymiarów naturalności kosmetyków jest produkcja z poszanowaniem dobra zwierząt, dlatego większość towarzystw certyfikujących kosmetyki naturalne wymusza na producentach zakaz przeprowadzania testów na zwierzętach. Warto jednak szukać na opakowaniach dodatkowych oznaczeń, które wyłącznie informują o produkcji tzw. cruelty-free (ang. pozbawionej okrucieństwa). Najbardziej znany jest certyfikat VEGAN, który informuje, że dany kosmetyk oraz produkt spożywczy jest odpowiedni dla wegetarian i wegan. Oznacza to, że w procesie produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę oraz w składzie nie znajdują się żadne produkty zwierzęcego pochodzenia lub produkowane przez zwierzęta (np. mleko).

Kosmetyki naturalne – od czego zacząć?

Przygodę z naturalną pielęgnacją najlepiej rozpocząć od kosmetyków do ciała. Intensywnie nawilżające naturalne olejki, balsamy i masła do ciała przyniosą ulgę wszystkim osobom borykającym się z wysuszoną skórą. Warto stosować je w sezonie grzewczym, kiedy łatwo o wysuszenie i w konsekwencji podrażnienie naskórka. Bogate w olej kokosowy, masło shea czy kakaowe naturalne kosmetyki do ciała zachwycają nie tylko szybkimi efektami, ale i pięknymi zapachami.

Kosmetyki naturalne świetnie sprawdzają także się w pielęgnacji twarzy. Wiele roślin wykazuje szereg właściwości pielęgnujących, np. rumianek łagodzi podrażnienia oraz zwalcza wolne rodniki; chaber bławatek rozjaśnia cienie pod oczami; a kora wierzby dzięki zawartości naturalnego kwasu salicylowego świetnie radzi sobie w pielęgnacji skóry trądzikowej. A natura kryje wiele innych kosmetycznych skarbów!

Zamień drogeryjne żele, pianki oraz płyny micelarne na ich naturalne odpowiedniki. Są nie tylko bogate w roślinne składniki aktywne, ale co ważniejsze zawierają łagodne detergenty, które - w odróżnieniu od popularnych SLS oraz SLES - oczyszczają skórę bez ryzyka naruszenia naturalnej bariery ochronnej.

Do codziennej pielęgnacji warto także włączyć hydrolaty. Świetnie sprawdzają się nie tylko w charakterze toniku, ale również wykazują dodatkowe właściwości pielęgnacyjne. Woda różana – jeden z najpopularniejszych hydrolatów - działa przeciwzapalnie, nawilża, wzmacnia naczynia krwionośne… a do tego pięknie pachnie! Wśród rosnącej oferty naturalnych marek kosmetycznych znajdziesz także specjalistyczne olejki, sera oraz tradycyjne kremy.

Dla wielu kobiet zamiana konwencjonalnych kosmetyków na ekologiczne odpowiedniki stała się rewolucją w dbaniu o skórę. Może warto do nich dołączyć?

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska