https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2014: W PKW są dymisje, ale nie wyniki [WIDEO]

Karolina Gawlik
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej odchodzi, protestujący słyszą zarzuty, a oficjalnych wyników głosowania z całego kraju wciąż nie ma.

Po czwartkowej dymisji Kazimierza Czaplickiego, który przez 23 lata pełnił funkcję sekretarza PKW, kolejna osoba rezygnuje ze stanowiska. W piątek do dymisji podał się Stefan Jaworski, sam szef PKW. Swoje odejście zapowiada też sędzia Stanisław Zabłocki. A oficjalnych pełnych wyników wyborów samorządowych, jak nie było, tak nie ma.

źródło: TVP/x-news

Rezygnują jak leci
Dymisję szefa PKW potwierdziła Joanna Trzaska-Wieczorek, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP. Bronisław Komorowski przyjmie tę rezygnację. Stefan Jaworski przestanie pełnić funkcję po ogłoszeniu wyników drugiej tury wyborów.

- Powody dymisji szefa PKW są oczywiste. Wcześniej szef Krajowego Biura Wyborczego wziął odpowiedzialność za sytuację związaną z wyborami i złożył rezygnację na ręce Stefana Jaworskiego - mówiła Trzaska-Wieczorek. Zastrzegła jednak, że dymisje nie mają związku z uczciwością wyborów.

źródło: TVP/x-news

Niezwłocznie po ogłoszeniu wyników drugiej tury wyborów, swojego członkostwa w PKW zrzeknie się też sędzia Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki. Poinformował już o tym pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. To właśnie ta instytucja wyznaczyła go do komisji.

- Decyzję tę podjąłem w związku z oceną społeczną trudności w zakresie szybkiego ogłoszenia wyników wyborów, które to trudności zostały spowodowane awarią systemu elektronicznego wspomagania prac organów wyborczych" - napisał w wyjaśnieniu Zabłocki. Dodał jednak, że według jego wiedzy: "PKW nie jest odpowiedzialna z prawnego punktu widzenia ani za awarię systemu elektronicznego, ani za przebieg procedury wyłaniania podmiotu, który jest autorem tego systemu".

Zarzuty dla reporterów
Tymczasem policja przekazała wczoraj do sądu pierwsze wnioski o ukaranie dwóch zatrzymanych w siedzibie PKW. W czwartek wieczorem wtargnęła tam część uczestników protestu przeciwko nieprawidłowościom wyborczym. Komisja musiała przerwać prace.

źródło: TVP/x-news

Sprawa dwunastu zatrzymanych będzie rozpatrywana w trybie przyspieszonym. Oznacza to, że w ciągu 48 godz. od zatrzymania zostaną osądzeni. W tej grupie są dziennikarze, m.in. fotoreporter PAP i reporter stacji TV Republika. W oświadczeniach obydwu tych mediów czytamy, że pracownicy wykonywali swoje obowiązki służbowe, relacjonując ważne wydarzenie społeczne i wypełniając swoją misję.

Akcja prezydenta
Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił, że w poniedziałek spotka się z konstytucjonalistami - obecnym prezesem i byłymi prezesami Trybunału Konstytucyjnego. Zamierza z nimi rozmawiać o propozycjach przedstawianych przez różne siły polityczne. Zakładają one skrócenie kadencji władz samorządowych lub powtórzenie wyborów, co obecnie wydaje się niezgodne z konstytucją.

źródło: TVP/x-news

Złoty medal dla Dudy
Do piątku wieczorem wyniki wyborów do sejmików wpłynęły z 12 województw. Platforma wygrała w: pomorskim, zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim i opolskim. W podlaskim, lubelskim, podkarpackim i małopolskim zwyciężyło PiS. W warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim triumfuje PSL.

PiS co prawda wygrało wybory w Małopolsce, ale nie ma tylu mandatów, by przejąć władzę od koalicji PO-PSL. Może to oznaczać, że Marek Sowa nadal będzie pełnił funkcję marszałka. Najwięcej głosów w wyborczej walce zdobył Jan Duda, ojciec Andrzeja Dudy, kandydata PiS na prezydenta Polski w przyszłorocznych wyborach.

**Prawybory „Gazety Krakowskiej”. Dogrywka. Głosuj w drugiej turze!

Wybieraj prezydentów, burmistrzów i wójtów.
Prawybory „GK”. Dogrywka w najpopularniejszych miastach i miejscowościach:
Kraków | Tarnów | Nowy Sącz | Piwniczna | Mogilany | Zakopane | Wolbrom**

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polka
Nie akceptuję tych wyników wyborów. To ewidentne zafałszowanie i każdy myslący Polak o tym wie. W tym składzie, dla mnie to państwo NIE ISTNIEJE. Dodam, że nie jestem tzw. moherem. Jestem osobą niewierzącą z wyższym wykształceniem. NIGDY nie zaakceptuję tych wyborów. WAS dla mnie nie ma. Nie istniejecie. Jesteście nul, zero, WIELKIE NIC!!
G
Gość
bzdety, skąpisz na podziękowania, wykorzystujesz forum, tania reklama
w
wyborca człowiek poważny
a nie zawracaj głowy czytaniem obwieszczeń, skoro stać cię na wybory to podziękuj jak należy wyborcom bo w kolejnych wyborach nikt na ciebie głosu nie odda.
G
Gość
Komitet Wyborczy Wyborców Obrona Kraków, 19.11.2014 r.
Praw Emerytów Rencistów Lokatorów.
Kandydat na prezydenta miasta Krakowa
w wyborach samorządowych 2014 r.
31-564 Kraków, al. Pokoju 26/102

Szanowni Wyborcy
Komitet Wyborczy Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów oraz kandydat na prezydenta miasta Krakowa Andrzej Graniwid Sikorski w wyborach samorządowych 2014 r. pragnie Państwu serdecznie podziękować za oddanie głosów na kandydatów naszego komitetu do Rady Miasta Krakowa oraz kandydata na stanowisko prezydenta miasta Krakowa. KWW Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów i kandydat na prezydenta miasta Krakowa rozpoczął kampanię wyborczą z nadzieją na przedstawienie mieszkańcom Krakowa podstawowych potrzeb jego mieszkańców. Uważaliśmy że jest to: praca, zabezpieczenie społeczne, konieczność posiadania mieszkania, ochrona zdrowia, edukacja, transport publiczny, ochrona środowiska, bezpieczeństwo a także kultura i wypoczynek. W tym celu Komitet opracował program wyborczy obejmujący te zadania i starał się je konsekwentnie promować podczas kampanii wyborczej. Udało się nam wziąć udział w wielu debatach publicznych z udziałem kandydatów na prezydenta miasta Krakowa, z korzystaliśmy z bezpłatnych audycji wyborczych tak w tvp Kraków jak i w Polskim Radiu Kraków i wydrukowaliśmy ulotki wyborcze z programem Komitetu. Wielu przedstawicieli KWW Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów miało możliwość pracy w komisjach wyborczych a tym samym możliwość pracy publicznej na rzecz wyborów. Niestety nie byliśmy zbyt bogatym Komitetem, więc koszty kampanii wyborczej zamknęły się w granicach 300 zł. Z innych Komitetów czołowi kandydaci szeroko inwestowali w swoją kampanie wyborczą, co było widać w Krakowie na bilbordach, słupach ogłoszeniowych, ulotkach czy płatnych audycjach wyborczych a także ci kandydaci byli faktycznie bardzo aktywnie promowani w środkach masowego przekazu. Nas nie było stać na takie koszty kampanii, wręcz przeciwnie czuliśmy się wręcz dyskryminowani w czasie kampanii wyborczej.
Ale cóż takie są aktualnie realia życia politycznego w Krakowie. Podczas debat przedstawialiśmy nasz program wyborczy zarówno zgromadzonej publiczności, jak i pozostałym kandydatom na stanowisko prezydenta miasta Krakowa. Mieszkańcy Krakowa dokonali wyboru nasz kandydat na stanowisko prezydenta miasta Krakowa otrzymał 2828 głosów tj. 1,16 % oddanych ważnych głosów. Wynik mógłby być lepszy. Jako nowicjusze nie ustrzegliśmy się także od błędów. Ale mamy nadzieję że wyciągniemy z nich wnioski w przyszłości. Do drugiej tury przeszli aktualny prezydent miasta Krakowa p. Jacek Majchrowski oraz kandydat zjednoczonej prawicy p. Marek Lasota. Niezależnie od wyników wyborów, od zwycięzcy wyborów oczekujemy skoncentrowanie się na takich zagadnieniach jak: praca, zabezpieczenie społeczne, konieczność posiadania mieszkania, ochrona zdrowia, edukacja, transport publiczny, ochrona środowiska, bezpieczeństwo a także kultura i wypoczynek. W czasie debat przedstawiliśmy potrzebę rozwiązań problemów Nowej Huty. W naszym programie przedstawiliśmy propozycję rozwiązań tych zagadnień i oczekujemy ich realizacji. W tym celu postulujemy zmiany struktury organizacyjnej miasta Krakowa, likwidacji Straży Miejskiej jak odpowiednią politykę w stosunku do władz centralnych, pozyskanie środków unijnych, odpowiednich subwencji i dotacji państwowych tak aby Kraków wyrwał się nareszcie ze stagnacji w której obecnie się znajduje i w niej tkwimy oraz spowodować rozwój Krakowa na przyszłość tak aby zabezpieczyć potrzeby jego mieszkańców.
G
Gość
Pierwszym sprawdzianem intencji kandydatów na prezydenta miasta Krakowa podczas drugiej tury wyborów będzie projekt budżetu miasta Krakowa na rok 2015. Obecny prezydent miasta ma w tych dniach przedstawić projekt budżetu miasta na 2015 r. Oczekujemy tego jak najszybciej, jak i ustosunkowania się do tego projektu budżetu p. Marka Lasotę kandydata na prezydenta miasta Krakowa.
Oby kandydaci nie zapomnieli o swoich zobowiązaniach podjętych w stosunku do mieszkańców Krakowa.
Jeszcze raz dziękujemy za poparcie naszego Komitetu i do zobaczenia w szczęśliwszych czasach.
Komitet Wyborczy Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów oraz kandydat na prezydenta miasta Krakowa Andrzej Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1.Wyborcy KWW Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów;
2.Pozostali mieszkańcy Krakowa;
3.Pan Jacek Majchrowski – obecny prezydent i kandydat na prezydenta miasta Krakowa;
4.Marek Lasota kandydat na prezydenta miasta Krakowa; IPN
5.Pozostali kandydaci na prezydenta miasta Krakowa:
Konrad Berkowicz,
Łukasz Gibała, Biuro Poselskie
Tomasz Leśniak,
Marta Patena,
Sławomir Ptaszkiewicz
6.Media;
7.a/a
a
andrzej
A może czas zrozumieć ze ludzie już was nie chcą. To my wybieramy a nie politycy. To o nas chodzi i nasze rodziny. Przyjdzie kiedyś człowiek i zrobi porządek z wami porządek albo starość was zabierze.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska