Po czwartkowej dymisji Kazimierza Czaplickiego, który przez 23 lata pełnił funkcję sekretarza PKW, kolejna osoba rezygnuje ze stanowiska. W piątek do dymisji podał się Stefan Jaworski, sam szef PKW. Swoje odejście zapowiada też sędzia Stanisław Zabłocki. A oficjalnych pełnych wyników wyborów samorządowych, jak nie było, tak nie ma.
źródło: TVP/x-news
Rezygnują jak leci
Dymisję szefa PKW potwierdziła Joanna Trzaska-Wieczorek, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP. Bronisław Komorowski przyjmie tę rezygnację. Stefan Jaworski przestanie pełnić funkcję po ogłoszeniu wyników drugiej tury wyborów.
- Powody dymisji szefa PKW są oczywiste. Wcześniej szef Krajowego Biura Wyborczego wziął odpowiedzialność za sytuację związaną z wyborami i złożył rezygnację na ręce Stefana Jaworskiego - mówiła Trzaska-Wieczorek. Zastrzegła jednak, że dymisje nie mają związku z uczciwością wyborów.
źródło: TVP/x-news
Niezwłocznie po ogłoszeniu wyników drugiej tury wyborów, swojego członkostwa w PKW zrzeknie się też sędzia Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki. Poinformował już o tym pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. To właśnie ta instytucja wyznaczyła go do komisji.
- Decyzję tę podjąłem w związku z oceną społeczną trudności w zakresie szybkiego ogłoszenia wyników wyborów, które to trudności zostały spowodowane awarią systemu elektronicznego wspomagania prac organów wyborczych" - napisał w wyjaśnieniu Zabłocki. Dodał jednak, że według jego wiedzy: "PKW nie jest odpowiedzialna z prawnego punktu widzenia ani za awarię systemu elektronicznego, ani za przebieg procedury wyłaniania podmiotu, który jest autorem tego systemu".
Zarzuty dla reporterów
Tymczasem policja przekazała wczoraj do sądu pierwsze wnioski o ukaranie dwóch zatrzymanych w siedzibie PKW. W czwartek wieczorem wtargnęła tam część uczestników protestu przeciwko nieprawidłowościom wyborczym. Komisja musiała przerwać prace.
źródło: TVP/x-news
Sprawa dwunastu zatrzymanych będzie rozpatrywana w trybie przyspieszonym. Oznacza to, że w ciągu 48 godz. od zatrzymania zostaną osądzeni. W tej grupie są dziennikarze, m.in. fotoreporter PAP i reporter stacji TV Republika. W oświadczeniach obydwu tych mediów czytamy, że pracownicy wykonywali swoje obowiązki służbowe, relacjonując ważne wydarzenie społeczne i wypełniając swoją misję.
Akcja prezydenta
Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił, że w poniedziałek spotka się z konstytucjonalistami - obecnym prezesem i byłymi prezesami Trybunału Konstytucyjnego. Zamierza z nimi rozmawiać o propozycjach przedstawianych przez różne siły polityczne. Zakładają one skrócenie kadencji władz samorządowych lub powtórzenie wyborów, co obecnie wydaje się niezgodne z konstytucją.
źródło: TVP/x-news
Złoty medal dla Dudy
Do piątku wieczorem wyniki wyborów do sejmików wpłynęły z 12 województw. Platforma wygrała w: pomorskim, zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim i opolskim. W podlaskim, lubelskim, podkarpackim i małopolskim zwyciężyło PiS. W warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim triumfuje PSL.
PiS co prawda wygrało wybory w Małopolsce, ale nie ma tylu mandatów, by przejąć władzę od koalicji PO-PSL. Może to oznaczać, że Marek Sowa nadal będzie pełnił funkcję marszałka. Najwięcej głosów w wyborczej walce zdobył Jan Duda, ojciec Andrzeja Dudy, kandydata PiS na prezydenta Polski w przyszłorocznych wyborach.
**Prawybory „Gazety Krakowskiej”. Dogrywka. Głosuj w drugiej turze!
Wybieraj prezydentów, burmistrzów i wójtów.
Prawybory „GK”. Dogrywka w najpopularniejszych miastach i miejscowościach:
Kraków | Tarnów | Nowy Sącz | Piwniczna | Mogilany | Zakopane | Wolbrom**
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!