Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: kto wygra w Małopolsce? Sondaż

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Zaktualizowano 
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W naszym okręgu wyborczym na PiS zamierza głosować 44,5 proc., a na Koalicję Europejską - 31,2 proc. Głosowanie na Wiosnę Roberta Biedronia deklaruje 8,1 proc., a na Kukiz’15 - 7 proc. Partia rządząca weźmie 4 mandaty, Koalicja Europejska - 2, a Wiosna Roberta Biedronia i Kukiz’15 - po 1. Tak wynika z najnowszego sondażu Polska Press Grupy oraz Ośrodka Badawczego Dobra Opinia.

W ubiegłym tygodniu zapytaliśmy w całym kraju 6,5 tys. dorosłych Polaków, na kogo będą głosować w niedzielę 26 maja.

Różnica między PiS a Koalicją Europejską jest tak niewielka, że rzeczywisty wynik eurowy­borów do końca nie jest pewny - szala zwycięstwa może przechylić się na jedną ze stron, więc równie dobrze to zjednoczona opozycja minimalnie pokona partię rządzącą.

Z naszego sondażu wynika, że Prawo i Sprawiedliwość minimalnie wygrywa z Koalicją Europejską wybory do Parlamentu Europejskiego. Partia rządząca może liczyć na 38,7 proc. głosów i 23 mandaty europosłów, a zjednoczona opozycja - na 37,1 proc. głosów i 22 mandaty.

Wiosnę Roberta Biedronia popiera 8,4 proc., co da jej 4 eu­roposłów, 6,4 proc. dla Kukiz’15 przełoży się na 3 mandaty. Pozostałe komitety nie przekroczą 5-proc. progu wyborczego. Najbliżej niego jest Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, na którą chce głosować 4,9 proc.

Sondaż: Wybory do europarlamentu - Polska

 1. 38.70%
 2. 37.10%
 3. 8.40%
 4. 6.40%
 5. 4.90%
 6. 3.60%
 7. 0.70%
 8. 0.10%
 9. 0.10%

Przewaga rządzących nad opozycją maleje

W okręgu małopolsko-świętokrzyskim przewaga PiS nad Koalicją Europejską jest znacznie większa niż w kraju. I na południu Polski wygrana PiS jest przesądzona, choć w porównaniu do naszego poprzedniego badania różnica między dwoma najważniejszymi komitetami jest nieco mniejsza.

Jak wynika z naszego sondażu, na PiS zamierza głosować 44,5 proc., a na Koalicję Europejską - 31,2 proc. Pięć tygodni temu poparcie wynosiło odpowiednio 47,5 i 32 proc. Ale ta zmiana nie wpłynie na podział mandatów - nadal na 4 może liczyć partia Jarosława Kaczyńskiego, a na 2 opozycja zjednoczona przez Grzegorza Sche­tynę.

Głosowanie na Wiosnę Roberta Biedronia deklaruje 8,1 proc,, na Kukiz’15 - 7 proc. Oba komitety mogą więc liczyć, że z naszego okręgu będą mieć po 1 europośle.

W okręgu małopolsko-świętokrzyskim 6,1 proc. zamierza oddać głos na Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Ale w całym kraju Konfederację popiera 4,9 proc. Aby brać udział w podziale mandatów trzeba mieć co najmniej 5 proc. głosów w skali kraju.

Sondaż Polska Press: Wybory do europarlamentu: Okręg małopolsko-świętokrzyski

 1. 44.50%
 2. 31.20%
 3. 8.10%
 4. 7.00%
 5. 6.10%
 6. 2.10%
 7. 0.80%
 8. 0.20%

Kto będzie europosłem z naszego okręgu

Ankietowanych podczas naszego badania przedwyborczego zapytaliśmy nie tylko, na jaką listę zagłosują, ale także o to, przy nazwisku którego kandydata postawią znak „x”. Dzięki temu możemy z dużym prawdopodobieństwem wytypować tych kandydatów, którzy mają największe szanse na przeprowadzką do Brukseli.

Kraków. Premier Mateusz Morawiecki obiecuje nowe 500 plus

Zwolennicy PiS najczęściej wskazywali byłą premier Beatę Szydło. Prawie trzy razy mniej osób podawało, że zagłosuje na wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego. A pięć razy mniejsze poparcie od byłej premier miał eurodeputowany Ryszard Legutko. Ale i tak gdyby nasz wynik sondażowy potwierdził się w najbliższą niedzielę, cała trójka znalazłaby się w europarlamencie. O czwarty mandat, który przypadnie PiS, bardzo wyrównaną walkę toczą posłowie Arkadiusz Mularczyk i Dominik Tarczyński, choć poparcie dla nich jest 12-krotnie mniejsze niż dla Beaty Szydło.

Wyborcy Koalicji Europejskiej stawiają jednoznacznie na Różę Thun z PO i Adama Jarubasa z PSL. Mandat dla innego kandydata z tej listy byłby sporą niespodzianką.

Za taką trzeba uznać najwięcej wskazań na Tomasza Terleckiego, trzeciego na liście Wiosny. Za faworyta do wzięcia mandatu, który przypadnie komitetowi Roberta Biedronia, uważany jest przecież lider listy Maciej Gdula.

Tak samo jak Paweł Kukiz-Szczuciński, jedynka na liście Kukiz’15, jest pewniakiem do zostania europosłem, o ile tej liście w naszym okręgu przypadnie mandat europosła.

Najwięcej mandatów za nie największe poparcie

Jeśli 26 maja potwierdzą się wyniki naszego sondażu, w naszym okręgu zostanie rozdzielonych 8 mandatów - najwięcej w kraju. O jeden mniej będzie na Śląsku.

W naszym okręgu rekordową liczbę mandatów zdobędzie PiS. Podczas dwóch ostatnich eurowy­borów partia Kaczyńskiego miała po 3 europosłów, teraz będzie mieć 4.

Co ciekawe - poparcie dla PiS wcale nie jest największe w województwach małopolskim i świętokrzyskim. Na Mazowszu (bez Warszawy) na partię rządzącą chce głosować 49,5 proc., w województwie lubelskim - 49,9 proc., a na Podkarpaciu - aż 55 proc. Ale ze względu na to, że Mazowsze, Lubelskie Podkarpacie to małe okręgi, PiS dostanie tam tylko po 2 mandaty. W okręgu małopolsko-świętokrzyskim 4, choć tu poparcie dla partii rządzącej wynosi 44,5 proc.

Kraków. Konwencja przedwyborcza Koalicji Europejskiej

Małe szanse europosłów na reelekcję

Nasz sondaż pokazuje też, że kilku obecnych europosłów raczej nie może liczyć na reelekcję. Dotyczy to choćby krakowskiego europosła Bogusława Sonika, który jest dopiero piąty na liście Koalicji Europejskiej.

Ale nie tylko. Czesław Sie­kierski z PSL, który trzy razy był wybierany do Parlamentu Europejskiego z naszego okręgu, teraz kandyduje z Podkarpacia Wprawdzie jest liderem listy Koalicji Europejskiej, ale na blisko dwa razy więcej głosów od niego może liczyć Elżbieta Łuka­ciejewska z PO, ostatnia na tej liście.

Porażka grozi także euro­posło­wi Januszowi Lewandowskiemu. Większym od niego poparciem cieszy się nie tylko Magdalena Adamowicz, wdowa po śp. prezydencie Gdańska Pawle Ada­mowiczu, ale i Jarosław Wałęsa. Choć to Janusz Lewandowski otwiera gdańską listę Koalicji Europejskiej.

Jedynka może też nie wystarczyć Jackowi Sarysz-Wolskiemu. Bardziej popularni wśród warszawskich zwolenników PiS są Ryszard Czarnecki i Konstanty Radziwiłł. Z kolei głosujący na przeciwny obóz wolą Włodzimierza Cimoszewicza, Andrzeja Halickiego i Kamilę Gasiuk-Pihowicz, więc Danucie Hubner i Michałowi Boniemu bardzo trudno będzie o reelekcję.

A jak wygląda sytuacja w skali kraju? Tu znajdziesz ogólnopolski sondaż Polska Press

Sondaż zrealizowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 13-16 maja na reprezentatywnej kwotowo próbie 6500 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

WIDEO: Jakie hasła zabezpieczają nas w sieci?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: kto wygra w Małopolsce? Sondaż - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 31

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-05-20T10:40:10 02:00, Traper:

Na ten temat czytamy też na stronach : Republika , niezależna.pl , Fronda , DoRzeczy , wpolityce.pl .

2019-05-20T16:24:38 02:00, Gość:

DoPiSz jeszcze stronę "W ścieku". Same gówna

2019-05-20T17:10:28 02:00, Traper:

Na ten temat czytamy też na stronach : Republika , niezależna.pl , Fronda , DoRzeczy , wpolityce.pl , NaszDziennik .

Dziękuję za potwierdzenie, że tam są same gówna

P
PO to zło

Nikt przyzwoity nie zagłosuje na członków środowiska antypolskiego !

G
Gość

Pis wystawia najbardziej niechętnych Unii. Chcieliby ja rozmontować. Wyobrażacie są Szydło na salonach? Baba z Brzeszcz w Brukseli, Bóg się śmieje

c
czytelnik

POżyteczni idioci w akcji , niektórzy z nich nawet mienią się być patriotami .

P
PolakPatriota
2019-05-20T21:10:47 02:00, gb:

Kto będzie głosował na tę krowę bełkoczącą frazesy i nie umiącą ani słowa w obcym języku jest baranem lub osłem.

Nigdy nie myślałem ,że żyję wśród 44 % baranów ,czyli z sondażu co drugi w małopolsce to idiota

Na baranow czyli na pis glosuja inne barany, ktore z jednej strony dostaja 500 zeta ale z drugiej strony nie widza, ze pisokomuchy im z kieszeni wyciagaja 800 zeta :D

g
gb

Kto będzie głosował na tę krowę bełkoczącą frazesy i nie umiącą ani słowa w obcym języku jest baranem lub osłem.

Nigdy nie myślałem ,że żyję wśród 44 % baranów ,czyli z sondażu co drugi w małopolsce to idiota

T
Traper
2019-05-20T10:40:10 02:00, Traper:

Na ten temat czytamy też na stronach : Republika , niezależna.pl , Fronda , DoRzeczy , wpolityce.pl .

2019-05-20T16:24:38 02:00, Gość:

DoPiSz jeszcze stronę "W ścieku". Same gówna

Na ten temat czytamy też na stronach : Republika , niezależna.pl , Fronda , DoRzeczy , wpolityce.pl , NaszDziennik .

G
Gość
2019-05-20T10:40:10 02:00, Traper:

Na ten temat czytamy też na stronach : Republika , niezależna.pl , Fronda , DoRzeczy , wpolityce.pl .

DoPiSz jeszcze stronę "W ścieku". Same gówna

J
Julian
2019-05-20T10:08:53 02:00, Julian N .:

Te wybory to starcie z jednej strony wartości takich jak rodzina , tradycja , normalność i odpowiedzialność za Polskę a z drugiej : promocja dewiacji , aborcja , homo-małżeństwa i adopcja dzieci przez homo-pary . Czy tu można mieć wątpliwości jaki wybór jest właściwy ?

2019-05-20T13:07:50 02:00, Twoja stara:

Julian, weź tabletkę na głowę. Znów zapomniałeś o niej.

A może coś merytorycznie masz do powiedzenia czy tylko androny POżytecznego idioty ?

g
gg
2019-05-20T10:08:53 02:00, Julian N .:

Te wybory to starcie z jednej strony wartości takich jak rodzina , tradycja , normalność i odpowiedzialność za Polskę a z drugiej : promocja dewiacji , aborcja , homo-małżeństwa i adopcja dzieci przez homo-pary . Czy tu można mieć wątpliwości jaki wybór jest właściwy ?

2019-05-20T10:25:35 02:00, fghjk:

Dokładnie, na czele stary kawaler, a po drugiej stronie ojciec 2 dzieci.

2019-05-20T10:35:22 02:00, PO to samo zło .:

I ten ojciec dwójki dzieci nie protestuje przeciw aborcji . Przerażający ojciec .

Ale aborcja jest zakazana w Polsce, więc przed czym ma protestować?

A wy nie protestujecie przeciw krzywdzeniu dzieci przez duchownych ?

Co za obłuda.

T
Twoja stara
2019-05-20T10:08:53 02:00, Julian N .:

Te wybory to starcie z jednej strony wartości takich jak rodzina , tradycja , normalność i odpowiedzialność za Polskę a z drugiej : promocja dewiacji , aborcja , homo-małżeństwa i adopcja dzieci przez homo-pary . Czy tu można mieć wątpliwości jaki wybór jest właściwy ?

Julian, weź tabletkę na głowę. Znów zapomniałeś o niej.

M
Malinowski Józef

Śmiech z tym sondażem !!! Wciskanie kitu! Nie znam osób które by tak głosowały a znam kilka tysięcy. Znów ustawka?

K
Krk. Krk

PiS= Pedofile i Sojusznicy.

Podobnie jak reszta prawicy.

Chroń przed nimi dzieci i głosuj na Wiosnę Biedronia.

T
Traper

Na ten temat czytamy też na stronach : Republika , niezależna.pl , Fronda , DoRzeczy , wpolityce.pl .

P
PO to samo zło .
2019-05-20T10:08:53 02:00, Julian N .:

Te wybory to starcie z jednej strony wartości takich jak rodzina , tradycja , normalność i odpowiedzialność za Polskę a z drugiej : promocja dewiacji , aborcja , homo-małżeństwa i adopcja dzieci przez homo-pary . Czy tu można mieć wątpliwości jaki wybór jest właściwy ?

2019-05-20T10:25:35 02:00, fghjk:

Dokładnie, na czele stary kawaler, a po drugiej stronie ojciec 2 dzieci.

I ten ojciec dwójki dzieci nie protestuje przeciw aborcji . Przerażający ojciec .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3