Źródło sukcesu PiS? Ośrodki propagandowe
"Wyborcy odrzucili obawy związane z autokratycznym kierunkiem polityki rządu i nagrodzili partię za hojne programy pomocy społecznej" - czytamy na stronach "The New York Times". Gazeta w swoim materiale zauważa także, że w trakcie sprawowania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość "państwowe stacje telewizyjne i radiowe zamieniły się w rządowe ośrodki propagandowe w miarę narastania presji na niezależne media" i w tym między innymi upatruje źródło wyborczego sukcesu partii rządzącej.
"Polska w rękach nacjonalistów"
Tymczasem we włoskim "Corriere della sera" czytamy: "Polska w rękach nacjonalistów. Mają absolutną większość". Włoski dziennik zauważa, że "70-letni Kaczyński będzie miał teraz łatwe życie, dzięki większościowej wygranej, która zagwarantuje suwerenom wygodną samowystarczalność i możliwość rządzenia bez konieczności szukania wsparcia lub sojuszy".
Brytyjskie BBC pisze z kolei: "Prawo i Sprawiedliwość jest na dobrej drodze do zdobycia najwyższego odsetka głosów od czasu przywrócenia w Polsce demokracji w 1989 roku".
Na stronach bbc.co.uk czytamy także: "Prawo i Sprawiedliwość zobowiązało się do kontynuowania kontrowersyjnej reformy sądownictwa, pomimo sprzeciwu Komisji Europejskiej, która twierdzi, że niezależność polskich sędziów ulega erozji".
Portal uważa również, że obecnie PiS ma "reputację partii, która dotrzymuje swoich obietnic".
"Schetyna jest katastrofalnie nielubiany"
Brytyjski "The Guardian" poza odnotowaniem zwycięstwa PiS przypomina także o powrocie partii lewicowych do Sejmu.
"Financial Times" zwraca z kolei uwagę na to, że PiS zdobyło głosy "wielu Polaków programami socjalnymi, dzięki którym podniesiono poziom życia biedniejszych obywateli uważających, że zostali pozostawieni w tyle w czasie nagłych, czasem chaotycznych trzydziestu lat transformacji z upadającego komunizmu z planowaną gospodarką w szybko rozwijającą się w wolnorynkową demokrację".
Echa wyborów widać także w niemieckich mediach - "Der Spiegel" ostro krytykuje opozycję: "Schetyna jest katastrofalnie nielubiany" - czytamy. "PiS jest dlatego tak silne, ponieważ opozycja jest chaotyczna, pozbawiona pewności siebie i nie posiada programu" - ocenia "Spiegel-Online".
Czytaj także:
- Prof. Andrzej Piasecki: Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości jest jednoznaczne
- Komentarz eksperta: PiS może natrafić na zdecydowany opór
- Wybory parlamentarne 2019 - wyniki w Małopolsce
- Euforia na wieczorze wyborczym PiS w Krakowie
- Niewesoły wieczór wyborczy Koalicji Obywatelskiej
- Radość w krakowskim sztabie Lewicy
Frekwencja w Małopolsce – 63,5 proc.
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Rynek Główny pełen grzybów. Tak handlowano skarbami lasu!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
