Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Jedna gmina Kłaj. Trzy pomysły

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Kandydatów na wójta Kłaja poprosiliśmy o dokończenie siedmiu rozpoczętych przez nas zdań. W ten sposób dowiedzieliśmy się, czego według nich brakuje w gminie, które inwestycje są ich priorytetem, jakie mają pomysły na rozwój Kłaja.

O fotel wójta Kłaja powalczą za tydzień trzy osoby. Szef gminy od 2010 roku Zbigniew Strączek (KWW Zbigniewa Strączka) będzie miał dwóch rywali: społecznika, pracownika Urzędu Miasta w Wieliczce - Stanisława Cebeńkę z Kłaja (KWW Gmina Kłaj - Twój Ruch) oraz sołtysa Łysokań Krzysztofa Sołtyka (KWW Krzysztofa Sołtyka). Obaj kontrkandydaci obecnego wójta, startują w wyborach na to stanowisko po raz pierwszy.

Kłaj jest obok Biskupic i Wieliczki kolejną gminą w powiecie wielickim, gdzie wybór gospodarza może rozstrzygnąć się dopiero w drugiej turze. Może, ale nie musi, bo jak mówią osoby znające lokalne środowisko „podczas tych wyborów, w Kłaju można spodziewać się wszystkich możliwych rozstrzygnięć”.

- W Kłaju trudno o prognozy wyborcze. Wystarczy przypomnieć zaskakujący rok 2010, kiedy wójt Kłaja od 2002 roku Jan Majerz niespodziewanie przegrał ze Zbigniewem Strączkiem. Z kolei w 2014 roku wszyscy spodziewali się drugiej tury, a Zbigniew Strączek wygrał wybory już w pierwszej, w dodatku z ogromną przewagą nad rywalami - przypominają nasi rozmówcy.

Pytając o inwestycje poprosiliśmy kandydatów na wójta Kłaja także o podanie, jakie mają pomysły na znalezienie na nie pieniędzy (często bardzo dużych).

Kandyduję na wójta Kłaja, bo...

Zbigniew Strączek: ....wciąż jest wiele inwestycji, których realizację pragnę doprowadzić do końca. Chciałbym w 100 proc. wykonać wszystko to co założyłem sobie, że jest do zrobienia, kiedy objąłem obowiązki włodarza gminy.

Stanisław Cebeńko: ...jest to suma wszystkich moich działań w pracy społecznej na rzecz gminy Kłaj

Krzysztof Sołtyk: ...nie mogę zaakceptować faktu, że inwestycje które są realizowane, nijak się mają do najbardziej palących problemów trapiących mieszkańców gminy, w tym mnie osobiście. Kandyduję ponieważ nie mogę stać z boku kiedy planuje się i przeprowadza duże inwestycje bez tak elementarnej rzeczy jak konsultacje społeczne. Kandyduję, ponieważ kocham swoją ojczyznę i chcę dla niej pracować, a ta praca zawsze zaczyna się w naszym najbliższym otoczeniu. W moim przypadku jest to gmina Kłaj.

Najważniejsze trzy inwestycje, które chcę zrealizować jako wójt, to...

Zbigniew Strączek: ...rewitalizacja centrum Kłaja wraz z modernizacją obiektu dla Gminnego Centrum Kultury, budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Grodkowicach oraz budowa nowoczesnego, integracyjnego przedszkola w Dąbrowie. Na realizację pierwszego zadania otrzymaliśmy już bardzo wysokie dofinansowanie, w kwocie 3.550.911,12 zł, z Regionalnego Programu Operacyjnego „Odnowa Obszarów Wiejskich”, a na kolejne dwa będziemy aplikować o środki z funduszy budżetu Unii Europejskiej i środki krajowe, bowiem mamy już gotowe projekty.

Stanisław Cebeńko: ...budowa kanalizacji i wodociągów, finansowanie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budowa żłobka, z pomocą programu „Maluch +” i funduszy unijnych. Zorganizowanie sprawnej komunikacji do Krakowa; źródła finansowania - partnerstwo publiczno-prywatne, NFOŚIGW. Utworzenie Centrum Innowacji, na wzór Jagiellońskiego Centrum Innowacji; finansowanie: partnerstwo publiczno-prywatne, fundusze unijne dla startupów.

Krzysztof Sołtyk: ...najważniejszym moim celem w pierwszym roku kadencji, będzie budowa hali sportowej przy szkole w Grodkowicach. Jestem ojcem dwójki wspaniałych dzieci. W głowie mi się nie mieści, że przy szkole nie ma hali sportowej. Celem strategicznym na całą kadencje jest natomiast zaplanowanie oraz rozpoczęcie regulacji Tusznicy. Lata mijają, a Tusznica jak straszyła, tak straszy. Drugim celem strategicznym jest dla mnie pełne skanalizowanie całej gminy. To kolejny paradoks: asfaltujemy drogi polne, a w wielu miejscowościach w gminie nie ma kanalizacji. Chciało by się śmiać, a można tylko płakać.

W gminie Kłaj brakuje...

Zbigniew Strączek: ...miejsca, które przyciągałoby turystów. Wierzę, że to się zmieni wraz z zakończeniem pracy przy budowie budynku stacyjnego w Kłaju oraz zagospodarowaniu zbiorników powyrobiskowych, jakie gmina przejęła od KruszGeo.

Stanisław Cebeńko: ...sprawnego transportu, bankomatów, centrum usługowego, posterunku policji

Krzysztof Sołtyk: ...kompleksowej - racjonalnej z punktu widzenia mieszkańców, ich komfortu oraz bezpieczeństwa - strategii rozwoju. Priorytety są zamazane albo ich nie ma.

Największym problemem gminy Kłaj jest...

Zbigniew Strączek: ...wciąż nie do końca zagospodarowana strefa inwestycyjna, która mogłaby przynosić znacznie wyższe dochody z podatków

Stanisław Cebeńko: ... to że „władza zawsze wie lepiej”

Krzysztof Sołtyk: ...pod względem infrastruktury podstawowej - pełnego skanalizowania gminy. Pod względem społecznym najbardziej się rzuca w oczy brak hali sportowej przy szkole w Grodkowicach. Ponadto parę domów kultury wymaga natychmiastowych remontów. Natomiast, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to w głowie mi się nie mieści że mamy w gminie całe lasy Barszczu Sosnowskiego. „Zemsta Stalina” ma się dobrze w naszej okolicy i nigdy nie mogłem uzyskać od obecnych władz gminy jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego się tak dzieje. Dla mnie jest to nie do zaakceptowania.

Moja wizja rozwoju Kłaja to...

Zbigniew Strączek: ...gmina rozwijająca się na każdym szczeblu, w której rozbudowuje się infrastruktura sportowo - rekreacyjna, gdzie mieszkańcy mają dostęp do bogatej oferty kulturalnej, a przyjezdni chcieliby zamieszkać

Stanisław Cebeńko: ... praca u podstaw na rzecz poczucia wspólnoty. Tworzenie warunków dla taniego życia mieszkańców, zmniejszenie podatków i opłat lokalnych, obniżenie kosztów funkcjonowania o 50 procent takich funkcji jak wójt, sekretarz, radny. Inwestowanie w mienie komunalne, a nie tylko w „miękkie” projekty rekreacyjne. Przyciągniecie firm wysokich technologii.

Krzysztof Sołtyk: ...jesli buduje się dom, zaczyna się od fundamentów, a nie od dachu. Musimy wrócić do tych najważniejszych potrzeb mieszkańców gminy. Chciałbym, by nasza gmina rozwijała się w sposób, który gwarantuje że te podstawowe potrzeby mieszkańców będą spełnione. Rozwój musi być równomierny, a mieszkaniec gminy zawsze na pierwszym miejscu. Bo po to samorząd jest, żeby zajmować się tymi codziennymi problemami. Obecnie w gminie często jest na odwrót. Budujemy coś, a potem się zastanawiamy, czy to ma sens, i czy jest to pierwszą potrzebą. Ostatnią rzeczą jest coś, co dla wielu jest normalne a dla nas nie do końca: Urząd Gminy pownien być dla mieszkańców, a nie mieszkańcy dla Urzędu Gminy.

Ci, którzy mnie nie znają, być może nie wiedzą o mnie, że...

Zbigniew Strączek: ...jestem marzycielem, który zawsze dąży do spełnienia swoich marzeń

Stanisław Cebeńko: ...zawsze służę pomocą

Krzysztof Sołtyk: ... większość wie o tym, że zanim zostałem sołtysem Łysokań, służyłem przez prawie dwadzieścia lat w Wojsku Polskim. Niewielu natomiast wie o tym, że byłem również sportowcem. Grałem w hokeja na lodzie przez 11 lat i byłem reprezentantem Polski. Grałem w pierwszym zespole Cracovii, z którym zdobyłem Puchar i Mistrza Polski. Taka ciekawostka, ale dla mnie to jest coś, z czego jestem bardzo dumny.

Jeśli zostanę wójtem, moją pierwszą decyzją będzie...

Zbigniew Strączek: ... projektowanie budynku socjalnego dla sportowców „Zrywu” Szarów oraz projektowanie rozbudowy Szkoły Podstawowej w Targowisku

Stanisław Cebeńko: ...wykonanie raportu otwarcia, który zostanie upubliczniony oraz rozmowa z wszystkimi urzędnikami, jak ulepszyć ich pracę.

Krzysztof Sołtyk: ...powołam dwie komisje. Pierwsza zajmie się oceną stanu gminy, zwłaszcza pod względem finansowym. Chcę bardzo szybko rozpocząć kluczowe projekty, a żeby to zrobić, muszę wiedzieć w szczegółach, jak wygląda sytuacja gminy. Druga komisja będzie się zajmować opracowaniem planu działania w sprawie potoku Tusznica oraz budowy hali sportowej przy szkole podstawowej w Grodkowicach.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Twój głos się liczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018. Jedna gmina Kłaj. Trzy pomysły - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska