Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Ostatnie dni przed II turą. Porównujemy Jacka Majchrowskiego i Małgorzatę Wassermann

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Ostatnie 4 lataMijająca kadencja upłynęła pod znakiem zieleni i walki ze smogiem. Nie żeby Kraków się nagle zazielenił i pozbył smogu, ale prezydent w końcu dostrzegł, że mieszkańcy domagają się terenów zielonych. Powstał Zarząd Zieleni Miejskiej, który z powodzeniem zaczął zazieleniać miasto. Na razie może bez spektakularnych efektów, ale te są jednak widzące. Ze smogiem idzie dwojako. Z jednej strony miasto zlikwidowało już prawie wszystkie paleniska węglowe (na przyszły rok zostanie ich ok. cztery tysiące do usunięcia, z drugiej smog cały czas nam towarzyszy, a poprawa jakości powietrza nie jest znacząca. Na utrzymujący się smog wpływ mają zanieczyszczenia transportowe oraz emisja z gmin ościennych. I z tymi problemami władze Krakowa muszą się zmierzyć w nowej kadencji. Ta mijająca utrwaliła się mieszkańcom z betonowaniem Krakowa. Prezydent często słyszał zarzuty, że doprowadza do chaotycznej zabudowy, a Kraków jest miastem dla deweloperów, a nie mieszkańców. Problemy związane z nadmierną zabudową mieszkaniową i biurową potwierdził wewnętrzny audyt w urzędzie. W wakacje prezydent zwolnił swoją zastępczynię ds. rozwoju miasta, Elżbietę Koterbę, przez lata utożsamianą z zabudową miasta.
Ostatnie 4 lataMijająca kadencja upłynęła pod znakiem zieleni i walki ze smogiem. Nie żeby Kraków się nagle zazielenił i pozbył smogu, ale prezydent w końcu dostrzegł, że mieszkańcy domagają się terenów zielonych. Powstał Zarząd Zieleni Miejskiej, który z powodzeniem zaczął zazieleniać miasto. Na razie może bez spektakularnych efektów, ale te są jednak widzące. Ze smogiem idzie dwojako. Z jednej strony miasto zlikwidowało już prawie wszystkie paleniska węglowe (na przyszły rok zostanie ich ok. cztery tysiące do usunięcia, z drugiej smog cały czas nam towarzyszy, a poprawa jakości powietrza nie jest znacząca. Na utrzymujący się smog wpływ mają zanieczyszczenia transportowe oraz emisja z gmin ościennych. I z tymi problemami władze Krakowa muszą się zmierzyć w nowej kadencji. Ta mijająca utrwaliła się mieszkańcom z betonowaniem Krakowa. Prezydent często słyszał zarzuty, że doprowadza do chaotycznej zabudowy, a Kraków jest miastem dla deweloperów, a nie mieszkańców. Problemy związane z nadmierną zabudową mieszkaniową i biurową potwierdził wewnętrzny audyt w urzędzie. W wakacje prezydent zwolnił swoją zastępczynię ds. rozwoju miasta, Elżbietę Koterbę, przez lata utożsamianą z zabudową miasta. Joanna Urbaniec / Polska Press
Za pięć dni krakowianie wybiorą prezydenta. Pokazujemy sylwetki Jacka Majchrowskiego i Małgorzaty Wassermann. Sprawdzamy programy i kampanię wyborczą, która nie porwała.

Kampania po I turze, którą z dużą przewagą nad kandydatka PiS wygrał urzędujący prezydent, zaczęła się z mocnego akcentu. Jacek Majchrowski pozwał w trybie wyborczym premiera, ale proces przegrał. Teraz czeka na rozpatrzenie jego odwołania. Potem kampania wyhamowała. Małgorzata Wassermann wróciła do Warszawy na posiedzenie Sejmu, a w Krakowie pojawiła się w piątek, gdzie rozdawała... gadżety do zasłaniania kamerki w laptopie. Wczoraj zapowiedziała z kolei budowę dziennego domu opieki dla seniorów w Witkowicach. Wcześniej zapowiadała m.in. powołanie wiceprezydenta ds. smogu.

Z kolei Jacek Majchrowski w weekend brał udział w sadzeniu 100 drzew na 100-lecie niepodległości Polski. Drzewa zasadzono na granicy Branic i Przylasku Rusieckiego. Prezydent w tym tygodniu ma brać udział w otwarciu trzech parków - w Swoszowicach, Dębnikach oraz parku Żeromskiego (ten został zrewitalizowany).

Zarówno prezydent, jak i posłanka starają się być aktywni w internecie. Ten pierwszy publikuje krótkie filmiki ze znanymi osobami, które go popierają. Z kolei szefowa komisji ds. Amber Gold zamieściła film, w którym Jacek Majchrowski przychodzi do czarownicy. Jest delikatne podszczypywanie, ale większych emocji brak. Dwójka kandydatów ma się zmierzyć dzisiaj w debacie prezydenckiej w Radiu Kraków.

Poniżej krótkie sylwetki kandydatów, a na kolejnych zdjęciach opisy m.in. programy, kampanii wyborczej czy opis dotychczasowej kariery.

JACEK MARIA MAJCHROWSKI

  • Wiek: 71 lat
  • Urodzony w: Sosnowcu
  • Funkcja: Prezydent Krakowa
  • Wykształcenie: wyższe, prawnicze
  • Rodzina: Żona, dwójka synów, wnuk i wnuczka
  • Czas wolny: Interesuje się historią, zwłaszcza polskim dwudziestoleciem międzywojennym. Jest autorem licznych publikacji poświęconych temu okresowi. Fan twórczości Jaroslava Haska i jego „Przygód dobrego wojaka Szwejka”. Miłośnik falerystyki, czyli zbieranie odznaczeń. Prezydent kolekcjonuje głównie te z okresu walk o niepodległość. Miłośnik cygar.

MAŁGORZATA EWA WASSERMANN

  • Wiek: 40 lat
  • Urodzony w: Krakowie
  • Funkcja: posłanka, przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold
  • Wykształcenie: wyższe, prawnicze
  • Rodzina: jest córką Zbigniewa Wassermanna, który zginął pod Smoleńskiem w 2010 roku oraz Haliny Wassermann, programistki i informatyczki. Ma siostrę Agatę i brata Wojciecha
  • Czas wolny: poświęca się rodzinie, spotyka ze znajomymi, chodzi na siłownię. W jednym z wywiadów wyznała, że jest od niej uzależniona, jak również od sportu.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska